Ако изборите в Украйна бъдат опорочени, лидерите от Европейския съюз ще обсъдят следващата седмица за първи път подробно конкретните мерки, които могат да вземат срещу Русия, предадоха агенциите.
Ограниченията могат да засегнат вноса на луксозни стоки и да стигнат до забрана на вноса на петрол и газ, съобщи Ройтерс. Документ от две страници представя три сценария, според които санкциите варират от много строги, през средно до по-меки. Той е бил предаден на страните членки миналия месец и ще бъде основата на дискусиите на срещата на върха на 27 май.
Според сценария за меки санкции ЕС ще наложи ограничения за вноса на руски луксозни стоки, сред които диаманти, скъпоценни метали, кожи, водка и хайвер. ЕС може от своя страна да свие износа си на изкуствени торове, химикали, гуми и морски съдове за Русия, макар резервните части за стоманената и ядрената промишленост да са изключени.
Сценарият за най-строги санкции предвижда ограничения на капиталовите пазари, евентуална забрана за нови инвестиции в Русия, строго прилагане на регулаторните разпоредби на ЕС за всички руски активи, притежавани от европейски компании и пълна забрана на вноса на петрол и газ от Русия.
Забраната за внос на тези енергоносители ще окаже голямо влияние върху икономиката. ЕС задоволява около 30% от енергийните си нужди от Русия, като за 2013 г. това се равнява на 130 млрд. евро, по данни на Европейската комисия.
Сценарият със средна сила на санкциите предвижда ограничаване на търговията и инвестициите, свързани с финансовите услуги и ограничения на свободното движение на капитал, както и забрана за внос на въглища, ограничения на морския и сухопътния транспорт и спиране на инвестирането в енергийния сектор на Русия.
В същото време руският президент Владимир Путин предупреди, че санкциите, наложени на Русия заради кризата в Украйна, ще имат ефекта на бумеранга за Запада, предаде Ройтерс. Ограниченията не оказаха системно въздействие на руската икономика, смята Путин. Според него Съединените щати най-вероятно настояват за санкции срещу Русия, за да получат конкурентно предимство пред Европа.
На икономическия форум в Санкт Петербург Путин критикува САЩ за водената политика. Според руския президент идеята за "еднополюсен" свят се е провалила. Путин приветства европейските компании за "прагматичния" подход към Русия. По думите му сделката на "Газпром" с Китай ще позволи на Русия да бъде ключов производител между Европа и Азия.
"Еднополюсният модел за световен ред не се осъществи. Днес това е очевидно за всички, даже за онези, които още се опитват да действат в обичайната си координатна система, да запазят монопол, да диктуват своите правила на играта в политиката, търговия, финансите, да налагат културни и поведенчески норми", заяви руският президент.
Причина за провала на "рестартирането„ на руско-американските отношение са едностранните действия на Вашингтон. Има съюзници на САЩ, с които може да се действа на принципа "който не е с нас, е против нас". Русия обаче не работи така. Ние държим да се договаряме предварително, да се спазват нормите на международното право, да има взаимно зачитане на интересите. В такъв случай винаги сме били и ще бъдем надежден партньор, каза Путин.
Той допълни, че Русия не е страна, която предава борците за правата на човека по повод временното убежище на бившия сътрудник на ЦРУ Едуард Сноудън в Москва.
Путин заяви още, че Русия не иска да се изолира от останалата част от света и че Москва иска да работи заедно със САЩ по множество проекти. Той насърчи и европейските партньори да работят с Русия.
Путин изрази мнение, че рисковете в сферата на газовите доставки в Европа са възникнали по вина на Украйна, която според него злоупотребява с положението си на транзитна страна за руския газ. Руският президент заяви още, че не е получил ясен и директен отговор от европейските лидери на своите обръщения, свързани с газовите проблеми, и разчита на адекватна реакция от тяхна страна.
Путин изрази недоумение и че Украйна не е платила за руския газ, дори и след като в края на миналата година Русия ѝ предостави многомилиардна помощ. Украинският дълг към Русия достигна 3.5 млрд. долара, припомни руският президент, като допълни, че без заплащане, Украйна вече е получила толкова газ, колкото за една година се доставя на Полша.
mediapool.bg