Кламер БГ - Новини: Преписка № 12547/2015

Преписка № 12547/2015

Анализи и Коментари

|
Вт, 08 Март 2016г. 13:47ч.
Преписка № 12547/2015

По повод нарастващото напрежение около състоянието на съдебната система у нас, и в частност, прокуратурата, и по-конкретно, Софийска градска прокуратура, ще споделя някои наблюдения относно нейната дейност след мой сигнал с вх.№ 12547/2015, в който съм уведомил тази институция за финансови нарушения и корупционни практики в държавна агенция Национален филмов център на стойност милиони левове.

Акцентът в този сигнал беше поставен върху действията на бившия директор на агенция Национален филмов център Георги Чолаков, който през недалечната 2014 година присъди сумата от 1 180 000 лева на филмова продукция "Летовници“ , без тази продукция да е спечелила конкурс и в нарушение на Закона за филмовата индустрия относно сроковете.

До този сигнал се стигна, след като нито една държавна институция не реагира на това нарушение, известно на цялата кинообщност. Не реагира дори Държавна финансова инспекция, която беше запозната със случая от ДАНС.

В писмото на ДАНС до Държавна финансова инспекция четем следното: "Моля да разпоредите проверка по случая, за резултатите от която да бъдем уведомени писмено“. Самата ДАНС отказа да разследва случая, позовавайки се на чл.4 от Закона за ДАНС: "След анализ на материала не бяха установени данни за наличието на заплахи или посегателства от компетентността на органите на ДАНС“.

Държавна финансова инспекция, на която ДАНС възложи случая, направи същото, отказа да разследва случая, но с друг аргумент: "В писмото (моето писмо) се иска проверка на дейността на Филмовия център по отношение на начина за разпределение на финансовите средства, което не попада в контролната дейност, осъществявана от Държавна финансова инспекция“.

Питам се, кое "попада в контролната дейност“ на тази агенция, щом едно нарушение за 1 180 000 лева не попада?

Ето как се развиха нещата по-нататък. За разлика от ДАНС и Държавна финансова инспекция, Софийска градска прокуратура възложи разследване на националната полиция, след което излезе с постановление, датирано 16.10.2015 година.

В това постановление прокурорът Ст. Монински отказа да образува досъдебно производство. Аргументите му са изложени на шест гъсто изписани страници и са толкова объркани, че това е видно с просто око. Преди да кажа как се произнесе Апелативна прокуратура за това постановление, ще цитирам два пасажа от него.

Монински казва следното: "В конкретния случай е било установено, че не са налице данни за нарушения при разходването на средствата за финансовото подпомагане на филмопроизводството, което е видно от писмото на Държавна финансова инспекция“.

Но нали Държавна финансова инспекция току-що е отказала да разследва случая, което самият прокурор споменава няколко параграфа по-горе? Кое точно е видно от писмото на Държавна финансова инспекция, след като тя не е провела разследване? На какво основание Монински се позовава на нейния отказ, за да аргументира своя?

На друго място прокурорът цитира бившия директор на Филмовия център Павел Васев, който бил казал следното: "Законът за филмовата индустрия открива голямо поле за тълкуване, въпреки нормата“.

Нека поясня, че Васев визира сроковете, в които може да се присъди една субсидия, а те са пределно ясни в Закона – "три дни след проведения конкурс“ ( в случая става дума за три месеца след проведения конкурс). Това не пречи на прокурор Монински да аргументира своя отказ, ползвайки "експертизата“ на трето лице, което няма правомощия да тълкува закона. Нека припомня, че финансираната от Чолаков продукция е отпаднала от конкурс месеци преди той да стане директор.

Така стигаме до развръзката. След като обжалвах постановлението на Софийска градска прокуратура в Апелативна прокуратура, последната излезе със свое постановление от 18.11.2015, в което апелативният прокурор Вичев е написал следното: "ОТМЕНЯМ постановлението на Софийска градска прокуратура по прокурорска преписка №12547/2015“.

Ето и аргументите на апелативния прокурор: "Проверката, извършена от Софийска градска прокуратура е непълна и не позволява по категоричен начин да се направи извод за това налице ли са данни за нарушения при разходването на средствата за финансово подпомагане на филмопроизводството. От приложените в преписката материали няма яснота за действията на принципала – Министерството на културата, във връзка с необходимостта от извършване на вътрешноведомствен одит“.

Преди да продължа с препоръките, които дава апелативният прокурор, ще отбележа следното: във филмова продукция "Летовници“ (вече заснета), главната роля е поверена на актьора Васил Банов, който е баща на заместник-министъра на културата, отговарящ за киното, Боил Банов.

Така стигаме до кулминацията. Ето какво препоръчва апелативният прокурор Вичев на Софийска градска прокуратура: "Следва да се отбележи, че прокурорът от Софийска градска прокуратура разполага с инструментариума да възложи извършване на финансова инспекция по реда на чл.145, ал.1, т.3 от ЗСВ, вр.чл.5, т.5 от ЗДФИ. Това постановление (на апелативния прокурор) се изпраща със съпроводително писмо до директора на Държавна финансова инспекция за предприемане на действия по компетентност“. Край на цитата.

Но нали Държавна финансова инспекция вече е излязла с решение, че случаят не "попада в нейната контролна дейност“?

Минавайки през ДАНС, Държавна финансова инспекция, Софийска градска прокуратура, националната полиция и Апелативна прокуратура, случаят се връща там, където вече са отказали да го разгледат.

Оставям на читателите да преценят как функционира/не функционира българското правораздаване, и в частност, българската прокуратура. Такъв е нейният подход и при другите нарушения във Филмовия център.

Питам се, за каква "борба с корупцията по високите етажи на властта“ бленуват реформаторите, щом дори на ниските етажи тази борба е невъзможна? Мечтаните реформи пет пари не струват без хора като Лозан Панов и Христо Иванов. Наличието, или липсата на такива хора ще реши съдбата на държавата за години напред. Мина времето на онези, които празнословят по медиите. Днес думата имат тези, които нещо правят, нещо жертват, нещо залагат.

mediapool.bg