Заканата на Северна Корея, че ще прати залп от балистични ракети близо до Гуам в Тихия океан, където САЩ имат военни бази, може да засили натиска върху Вашингтон да задейства своята система за противоракетна отбрана за милиарди долари и да свали ракетите във въздуха.
Ако е застрашена американска територия, ответните действия са очевидни. Но ако се очаква ракетите да не ударят острова - заявената цел е да ударят водите край бреговете му - налагат ли се ответни действия? И възможни ли са те?
Отговорът не е лесен.
Северна Корея твърди, че е в заключителния етап от изготвянето на план да изстреля четири балистични ракети със среден обсег над Япония до водите край остров Гуам, където са базирани около 7000 войници на САЩ и живеят около 160 000 цивилни американци.
Гуам е стартова точка за американски стратегически бомбардировачи, които Северът (буквално смачкан от бомбите на САЩ през Корейската война 1950-53 г.) възприема като особена заплаха. Бомбардировачи на САЩ прелитаха няколко пъти над Корейския полуостров, за да демонстрират американската сила след ракетните тестове на Пхенян.
За разлика от предишните изстреляни ракети, паднали доста близо до севернокорейската територия, изстрелването на бараж към Гуам би било крайно провокативно и почти изискващо отговор. Обаче опитите за прехващане на ракетите биха поставили начало на нов кръг от потенциални заплахи.
Ето какви са разсъжденията:
Аргументи "за"
Всяка ракета, изстреляна от Северна Корея, я доближава до придобиването на надеждна ядрена мощ, способна да порази континенталната територия на САЩ или техни съюзници, както и военни обекти в Азия. Ким Чен-ун рязко увеличи темпото на ракетните разработки на Севера и мнозина експерти смятат, че до година-две той ще разполага с междуконтинентални балистични ракети, способни за поразяват големи американски градове.
Северна Корея вече има балистични ракети, които могат да поразят Япония - ключов съюзник и домакин на около 50 хиляди американски войници. Много е вероятно Северът да е в състояние да атакува Япония и базите на САЩ с ядрени, химически или биологически бойни глави. Но със сигурност Северът се нуждае от още тестове, за да донастрои техническите параметри.
В частност остава съмнително дали е усъвършенствал технологията си за завръщането в атмосферата на бойните си глави. Освен това трябва да обучи войници да действат ефективно на земята, за да поддържат в пълна готовност ядрените бойни глави и ракетите.
Свалянето на ракети на Севера ще му създаде затруднения в събирането на необходимите полетни данни. А ако неговите ракети покажат, че не могат да се мерят с прехващачите на САЩ, навярно Ким Чен-ун ще бъде накаран да премисли два пъти, преди да прати нови ракети.
Прехващането на ракета над открития океан има допълнителното предимство, че не е пряка атака срещу самата Северна Корея. То ще изпрати много силно послание, но оставя повече пространство за деескалация, отколкото нанасянето на превантивен удар по военни обекти или други мишени на земята.
Аргументи "против"
Големият проблем е, че евентуален неуспех ще бъде не само унизителен, но може истински да отслаби позициите на САЩ повече, отколкото ако не се прави нищо.
Съединените щата наляха милиарди долари в своята система за противоракетна отбрана и продадоха системи за стотици милиони на свои съюзници, включително спорното разполагане на свръхмодерната система THAAD в Южна Корея. Американските въоръжени сили извършиха от май досега две изпитвания на прехващачи на междуконтинентални балистични ракети. Официални източници ги окачествиха като успешни, но критици твърдят, че тестовете не са били извършени в имитация на реални условия, за да се смятат за достатъчно достоверни.
Неутрализирането на насочените към Гуам ракети ще изисква успешно прехващане над Японско море от базираните на море ракети "Ес Ем-3" или от базираните на Гуам "Пи Ей Си-3" (Пейтриът). Разположените на кораб отбранителни системи са предназначени за унищожаване на ракети по средата на полета им, докато базираните на суша поразяват всякакви ракети, когато наближават и са в заключителната фаза на летеж.
Много съмнително е обаче дали едната или двете системи ще успеят да свалят целия залп от четири севернокорейски ракети. Президентът Доналд Тръмп намекна вчера, че отбранителните системи се нуждаят от подсилване, като каза пред репортери, че САЩ ще изхарчат още милиарди за тях.
Неуспех в прехващането вероятно ще насърчи Севера да постигне още по-бърз напредък. Той би имал смразяващ психологически ефект върху съюзници като Япония и Южна Корея, които може да поискат да изградят свои ядрени сили независимо от Вашингтон. А междувременно е възможно конкурентни сили като Китай и Русия да видят в в проявената слабост шанс да прокарат свои по-агресивни политики.
Даже и да бъде успешна, политиката за сваляне на ракети несъмнено ще повиши напрежението и ще постави в неловко положение американските съюзници по фронтовите линии. И най-лошото - ако американските намерения не са ясни, евентуален опит за прехващане на ракета може да бъде възприет погрешно от Пхенян - или от Пекин, или от Москва - и да прерасне в истинска война със стрелба.
А на техническо равнище, както Северна Корея получава с всяко изстрелване ценна информация за потенциала си, така правят и американските военни. Свалянето на ракети ще прекъсне придобиването на тази разузнавателна информация.
Извод
Ако Съединените щати следват тази стратегия, трябва да имат огромна увереност в успеха. И тя определено изисква пълната подкрепа на техните съюзници.
По БТА
mediapool.bg