Кламер БГ - Новини: България изпраща идеите си за Гешев в Брюксел до 15 януари

България изпраща идеите си за Гешев в Брюксел до 15 януари

България

|
Ср, 05 Ян 2022г. 20:00ч.
България изпраща идеите си за Гешев в Брюксел до 15 януари

снимка БГНЕС

До 15 януари България ще изпрати в Брюксел идеите си за въвеждане на механизъм за премахване на недосегаемостта на главния прокурор. Това каза правосъдният министър Надежда Йорданова по време на първото й изслушване пред правната комисия в Народното събрание. Очаквано темата се въртеше около обещанията на новите управляващи за реформа на прокуратурата и търсенето на отговорност от главния прокурор.

Въпросът за главния прокурор стана основен за отпускането на парите за България по Плана за възстановяване, който се финансира от Европейската комисия с приблизително 13 милиарда лева.

ЕК настоява България да направи необходимото за реформата на прокуратурата и най-вече да премахне пълната недосегаемост на шефа на държавното обвинение, която бе установена от Европейския съд по правнта на човека още през 2009 година..

Надежда Йорданова припомни, че през последните 12 години България упорито отказва да изпълни решението на Европейския съд по правата на човека по делото "Колеви", което установява този факт.

През 2020 г. разследването за убийството на прокурора Никола Колев отново е спряно. По това време главен прокурор вече е Иван Гешев, а бившият главен прокурор Никола Филчев е разпитан по делото два пъти като свидетел, но доста формално, обясни Йорданова.

"По публични данни Филчев и досега е съветник на главния прокурор Иван Гешев. Мой дълг е да не си затварям очите", каза още правосъдният министър.

Йорданова каза, че "Гешев би следвало да освободи от присъствието си съдебната система, защото сме свидетели не само, че не си изпълнява задълженията, ами и отмества дебата в неправилна посока".

България ще предложи шефът на прокуратурата да бъде разследван от прокурор, избиран на случаен принцип, но изискванията за този магистрат все още се уточняват. Той ще бъде независим от главния прокурор, а след приключването на разследването ще бъде назначаван за съдия.

Основна промяна е създаването на възможност за временно отстраняване от длъжност на главния прокурор, докато тече разследването срещу него.

"Да кажа в прав текст – най-добрият начин на решаване на този проблем е изменение в конституцията. Това е най-сигурният механизъм да решим структурните проблеми в нашата съдебна система", каза Надежда Йорданова.

"Една от причините да настоявам за реформа в прокуратурата е да нямаме нови случаи на такова срамно зашлевяване през лицето на България като санкциите Магнитски", каза правосъдният министър.

Според нея решаването на структурните проблеми в българската съдебна власт налага промени в конституцията.

По време на изслушването ДПС се изяви като най-големия защитник на статуквото. Цветан Енчев (ДПС) обясни, че сме "свидетели на междуинституционална криза, междузвездна война между МВР, главния прокурор и вашето изказване, че ще направите всичко възможно главният прокурор да си подаде оставката". Той обясни, че обществото вече не искало да слуша за кризи.

Йорданова отговори, че упражняването на правомощията от страна на МВР не е война между институциите, а израз на принципа, че власт власт възпира.

mediapool.bg