Кламер БГ - Новини: Управляващите "се съгласиха" с оставката на шефа на НСО, но не и с искането му за реформи

Управляващите "се съгласиха" с оставката на шефа на НСО, но не и с искането му за реформи

България

|
Ср, 22 Юли 2020г. 14:40ч.
Управляващите "се съгласиха" с оставката на шефа на НСО, но не и с искането му за реформи

Правителството в сряда "се съгласи" с оставката на генерал Красимир Станчев като началник на Националната служба и предстои той да бъде освободен с указ на президента Румен Радев. Той подаде оставка по-рано този месец след скандалите около охраната на лятната резиденция на Ахмед Доган край парк "Росенец".

НСО остана единствената, която се води под шапката на държавния глава, въпреки че той се оплаква, че на практика няма правомощия да я управлява.

Сега предстои сложна процедура на съгласуване между правителството и президента за нов шеф на службата. Ролята на началника става още по-сериозна, след като управляващите инициираха законови промени, които да му дадат правомощията да определя кой да бъде охраняван. В момента това става от специална комисия, в която участват шефът на НСО, председателят на ДАНС и главният секретар на МВР.

Това, че предоставянето на държавна охрана, ще става с акт на шефа на НСО и президента, прехвърля "горещия картоф" в президентството, но всъщност решението пак трябва да бъде съобразено с информацията от МВР и службите.

Заложеното противопоставяне може да доведе до силно напрежение в сектора на националната сигурност и в отношенията между институциите.

Ген. Станчев: Липсва политическа воля за промени

Подавайки оставка ген. Красимир Станчев, посочи, че въпреки призивите му, не е била "проявена политическа воля за промени в Закона за НСО, които да позволят да бъдат осъществени вътрешни трансформации на службата и тя да се превърне в по-ефективна, ефикасна и действена държавна охранителна служба".

"Държа да подчертая, че недостатъците на Закона за НСО не произтичат от качествата на тези, които го прилагат, През изминалите дни и седмици името на Националната служба за охрана, служители на НСО и лично моето име, многократно бяха замесвани в контекста на политически мотивирани и публично аргументирани ходове на участници в политическия процес", посочи той.

Красимир Станчев действително публично се обяви за реформи в службата през декември 2019 година.

Сега той обясни и отказът на службата да предоставя подробна информация.

"С публичното си поведение Националната служба за охрана показа, че може да прилага законодателството именно такова, каквото е сътворено от политическото представителство. НСО стриктно се придържа и към принципа си да не разкрива каквато и да било информация – пряко или косвено, свързана с охраняеми лица, независимо от многократните опити тази позиция да бъде компрометирана чрез разкриването на такава информация от представители на държавната власт. В НСО хора с имунитет няма", посочи той.

Източници близки до НСО неофициално коментираха, че шефът на службата стриктно е изпълнявал закона и по-скоро е бил удобен бушон за сваляне на напрежението.

Дотук се стигна след като по-рано този месец съпредседателят на "Демократична България" и съпартиецът му Иво Мирчев опитаха да стигнат до плажа в база "Росенец", където се намира т.нар. летен сарай на Ахмед Доган, но бяха изблъскани от гардове на НСО.

И пак без реални реформи

Персоналните промени в НСО са важни, но основните проблеми там са системни.

Проектозаконът на управляващите не променя значително модела на работа на НСО. Основният проблем е че всички решения се взимат "на тъмно" при липса на каквато и да било публична информация.

Един от малкото лостове за граждански контрол над НСО – парламентарната комисия за специалните служби, също работи при закрити врата и не става ясно с какво точно се занимава.

След като дълги години службата работи без закон, през 2015 година такъв най-накрая бе приет. Той даде на НСО на практика безконтролни правомощия да охранява когото и както поиска. Още тогава бе ясно, че новата ѝ нормативна рамка няма да доведе до качествена промяна, а дори ще узакони някои от най-спорните ѝ практики, но това не притесни политическата класа, която ползва услугите ѝ. Нито тогавашното ѝ ръководство.

Скандалите продължиха както по отношение на широкия кръг охраняеми лица, така и заради специфичния режим на движение по пътищата, който е видим за всички граждани, дори от клипчетата на премиера Бойко Борисов. Единствената реална промяна в работата ѝ се сведе до решението да бъде свалена охраната на тогавашния омбудсман Мая Манолова.

И вместо управляващите да изчистят проблемите в дейността и контрола на службата, те залагат още повече хаос, създавайки ново охранително звено, но в рамките на МВР.

Засега не е ясно как ще се избегне дублирането на функции между НСО и МВР и какво ще бъде бъдещето на службата.

mediapool.bg