Около 18 часа българско време на столичното летище се приземи правителственият самолет "Еърбъс 319", които успя да изведе от Тел Авив десетки наши сънародници. От Израел бяха извозени 92 българи и един хърватин, като страната ни има готовност да организира още един полет, обяви вицепремиерът Мария Габриел. Тя посрещна българите на летището.
За втория полет има записани 68 българи. Едната група от тях са зъболекари, които са на конференция там, а другата група са туристи.
Заради ескалацията на конфликта между Израел и "Хамас" десетки международни полети бяха анулирани или отложени.
Премиерът Николай Денков свиква заседание на Националния контратерористичен център заради атаките на "Хамас” в Израел в 18 часа българско време. След провеждането му той обяви, че няма повишен риск за България от терористични атаки. Стана ясно също така, че летища, гари, синагоги, туристи от държавата Израел, там е повишено нивото на риск на жълто ниво – внимание.
Как бе подготвен полетът?
Кабинетът "Денков" е подготвил вчера през деня евакуацията на българите, пожелали да напуснат Израел след терористичните атаки на "Хамас". Правителственият "Еърбъс" излетя за Тел Авив още в 6 часа тази сутрин, веднага след получаване на разрешение от израелските власти, съобщи в неделя в правителствената пресслужба. Полетът трябваше да се случи по-рано, но бе отлаган.
От думите на транспортния министър Георги Гвоздейков стана ясно, че полетът е реализиран след 50 телефонни разговори, а летището там работи при извънредна ситуация. В крайна сметка полетът е бил оформен със статут "дипломатически".
На борда на правителствения самолет в Тел Авив българите посреща министърът на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков. Той посочи, че българският самолет е кацнал на летището в Израел още в 8 часа сутринта, но е полетял обратно към България едва след 15 часа.
На летището в София сънародниците ни бяха посрещнати освен от Мария Габриел, и от председателя на НС Росен Желязков и зам-председателите на НС Никола Минчев и Филиз Хюсменова.
"България ер" реализира пътнически превоз
Междувременно около 9 часа сутринта в неделя кацна на летище София първият пътнически самолет с българи от Тел Авив.
Полетът до София от тази сутрин е редовен на "България Ер". Българката Калина разказа пред БНТ, че вчера е кацнала със сестра си на летището в Тел Авив с полет на Wizz Air, а сирените за атака са се включили почти веднага. Чули са ракетните обстрели, изплашили са се за живота си. Благодарни са на България Ер, че не е отменила полета днес и са успели да се приберат обратно.
Въпреки атаките, ситуацията на летището в Тел Авив тази сутрин е спокойна, твърди Калина
Консулът ни в Тел Авив е направил онлайн чат група за всички, които имат нужда българската държава да им окаже помощ.
Преди ден стана ясно, че група от около 50 българи е блокирана на летището в Тел Авив. Около пет сутринта в събота започнали първите обстрели и прибирането се оказало мисия невъзможна.
"Видяхме как се изстрелват в небето. От самите ракети остава пушек, който се вижда в небето. Чуваше се и шума на изстрелването. По това разбрахме, че нещо се случва", разказа Николай Велинов е част от група за поклонически туризъм", разказа Николай Велинов, който е част от група за поклонически туризъм.
По думите му е имало имало напрежение от предишните дни. "Изникна някакъв конфликт мисля, че някакви двама души от Палестина бяха убити нещо такова гледахме по новините. След това се мина един ден. Имаше и обстрели около хотела ни в Палестина и след един ден възникна това", разказа той.
Групата българи е успяла да премине от Палестина в Израел.
"Имаше много големи струпвания на границата между тях. Трафикът беше доста натоварен. До летището пътувахме два часа и половина или три. В момента навън не знаем какво се случва.", разказа още Велинов.
В събота палестинската ислямистка групировка "Хамас" предприе най-голямата атака срещу Израел от години, убивайки повече от 100 души при изненадващ ракетен обстрел, комбиниран с проникването на палестински бойци в израелски градове, съобщиха световните агенции. Израелски медии съобщават за най-малко 100 убити израелци, има данни и за убити палестински бойци. Ранените израелци са няколкостотин души. Израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви, че "Израел е във война" и че ще победи, а врагът ще бъде наказан.
Въоръженото крило на палестинското ислямистко движение "Хамас" изстреля в събота сутринта стотици ракети по Израел от ивицата Газа, които задействаха сирените за въздушна тревога в цялата страна.
Това сложи край на примирието, което беше до голяма степен спазвано след продължилата пет дни конфронтация между Израел и палестинците от Газа през май тази година.
Премиерът: Няма повишен риск за България от терористични атаки
Няма опасност за България по отношение на общите заплахи от терористична дейност, нивото остава най-ниско: трето, и това означава, че трябва да се внимава. Това заяви на брифинг в Министерския съвет премиерът Николай Денков след заседание на Националния контратерористичен център.
До този момент са проведени две заседание на Националния контратерористичен център, който е под координацията на Държавна агенция "Национална сигурност". На базата на тези заседания е изготвен доклад, който е изпратен на министъра на вътрешните работи, който координира цялата антитерористична дейност на територията на страната, обясни премиерът.
По отношение на местата, които по принцип са с повишен риск – летища, гари, синагоги, туристи от държавата Израел, там е повишено нивото на риск на жълто ниво – внимание. Предприети са действия от институциите, така че да бъдат намалени опасностите от терористични актове, посочи Николай Денков.
Той добави, че по отношение на държавните институции, нивото остава най-ниското възможно – зелено, така че там нямаме повишен риск.
"В същото време ситуацията се променя много бързо. Това, което обсъждахме с колегите от службите, е че има сериозна опасност от развитие на конфликта и неговото ескалиране, което може да доведе в по-краткосрочен план до повишаване на бежанските потоци и до рискове, свързани с доставка на суровини, и оттам и за цените на тези суровини. Има по-общи рискове на глобално ниво, но за тях ще говорим, ако се наложи, през следващите дни", каза още Николай Денков.
Националният контратерористичен център е създаден по Закона за противодействие на тероризма. Негов координатор е Държавната агенция „Национална сигурност“ (ДАНС). Той извършва анализи и оценка на терористичната заплаха за конкретни обекти и лица на национално, областно и общинско равнище, и предлага на министъра на вътрешните работи определянето на нивото на заплахата и въвеждане на степен на готовност. Дейностите на Центъра се осъществяват от служители на ДАНС, МВР, Държавната агенция „Разузнаване“, службите „Военно разузнаване“ и „Военна полиция“ към Министерството на отбраната.
mediapool.bg