Кламер БГ - Новини: Потокът от сирийски бежанци в Турция разпалва напрежения с местните жители

Потокът от сирийски бежанци в Турция разпалва напрежения с местните жители

Балкани

|
Вт, 13 Май 2014г. 19:04ч.
Потокът от сирийски бежанци в Турция разпалва напрежения с местните жители

На 700 километра от границата със Сирия жителите на Анкара досега се задоволяваха да следят последиците от войната при техните съседи на телевизионните екрани. Но от няколко дни напреженията, които тя предизвиква, се пренесоха и в столицата.

Бурни инциденти противопоставиха там сирийски бежанци на жителите на квартал Хаджълар - бедно предградие на турската столица. В сряда вечерта сграда, приютяваща сирийци, дори бе подпалена, като няколко души бяха ранени. И по улиците на квартала турците вече не се колебаеха да изразяват своята нетъпрпимост.

"Ние не искаме тези сирийци. Те само създават бъркотия, откакто са дошли", казва накратко Хиджазийе Демирджан, 42-годишна жена, с ръка, покрита от синини.

От началото на годината близо 2500 сирийци са се настанили в Хаджълар. Един жест на гостоприемство от страна на общината, управлявана от партията на премиера Реджеп Тайип Ердоган, в съзвучие с неговата политика на "отворени врати" за сирийските жители, които бягат от продължаващите повече от три години боеве между бунтовниците и режима на президента Башар Асад, осъждан от турските власти.

Но с течение на месеците лагерите, създадени по протежение на границата, за да ги приютяват, се препълниха от притока на бежанци. Едва 220 000 места за бежанци, чийто брой, според властите, вече е надхвърлил един милион.

Днес сирийците са се настанили по улиците на много градове в Турция, където живеят от просия и от извършване на дребна работа, предизвикавайки все повече неприязнено отношение у местното население.

"Тези хора не работят. Всичко, което искат, е помощ, и когато я получат от неправителствени организации, я препродават на ниски цени", казва жител на квартала, който отказва да

съобщи името си, тъй като е държавен служител и се страхува, че властите може да му създадат безпокойства.

Според неговата версия за случилото се сирийците са били тези, които са разпалили напрежението, като са "обиждали", а след това нападнали с пръти десетина младежи и жени от квартала, сред които и неговите двама сина. Други сблъсъци са избухнали след това по улиците на Хаджълар, който вече е под строго полицейско наблюдение.

Бежанците, заподозрени, че са предизвикали безредиците, са били експулсирани към лагер, близо до границата. И другите сирийци вече са по-дискретни. Няколко момчета в квартала все още кръстосват улиците в търсене на дърва за отопление.

Но напреженията остават. "Ние помагахме на тези хора, давахме им брашно, хляб, а те ни се отблагодариха по този начин!", се възмущава друг жител, срещнат на улицата.

По-умерен, неговият съсед Ахмет Мейиз иска да вярва, че "разногласията ще бъдат изгладени с времето".

Не е сигурно. Тъй като инцидентите между бежанци и местни жители изглежда се увеличават в последно време в Турция. В петък бе съобщено за сбивания в Хаса, малко градче в югоизточната част на страната, недалеч от сирийската граница, при които четирима души са били ранени, предадоха местните медии.

Турските власти, с които се свърза агенция Франс прес, подчертават изолирания характер на тези инциденти. Но много коментатори започват да се безпокоят от тях, включително в

редиците на печатните издания, смятани за близки до властта.

"Инцидентът в Анкара би могъл да е върхът на айсберга и да се превърне в истинско бедствие в цяла Турция", заяви Илнур Чевик от проправителстевния англоезичен вестник "Дейли Сабах". Макар че похвали финансовите усилия на турското правителство, което е похарчило над 2 милиарда долара, за да приеме сирийските бежанци, анализаторът не се поколеба да алармира за един проблем, преценяван като "потенциално взривоопасен".

"Те се разпръснаха из цяла Турция, извън всякакъв контрол", изтъква Чевик. "Не става дума вече само за проблем със сигурността, но също и за социален проблем", добавя той.

По БТА

mediapool.bg