Турските власти са арестували седем души, свързани с 22-годишния нападател, който преди ден застреля руския посланик в Турция Андрей Карлов. Повечето от задържаните са негови близки от родния му град Сок в Западна Турция - баща му, майка му, сестра му и други.
Засега няма данни нападателят да е свързан с терористична групировка, но и не е изяснено дали нападението е единична акция.
По време на покушението нападателят, който е бил полицай, крещял "Не забравяйте Алепо, Не забравяйте Сирия". В последните седмици в Турция се проведоха серия протести срещу политиката на Москва в Сирия, където оказва военна помощ на президента Башар Асад.
Проправителствените медии в Анкара лансират теорията, че зад убийството стоят гюленистите. Други посочват, че нападателят е бил на квартира при журналист от в. „Заман”, който подкрепяше преврата.
Турският президент Редежеп Ердоган съобщи, че се е разбрал с руския си колега Владимир Путин двете страни да разследват съвместно нападението.
“След атаката, разговарях с господин Путин и двамата сме единодушни, че това е провокация. Руската страна поиска да се включи в разследването, като изпрати свой екип и ние се съгласихме”, съобщи турският държавен глава Реджеп Тайип Ердоган.
Руският външен министър Сергей Лавров съобщи по-късно във вторник, че група от 18 разследващи - руски агенти на тайните служби и дипломати, вече е пристигнала в Анкара, за да разследва убийството. Лавров уточни, че самолетът, с който е пристигнала групата, ще транспортира в Русия тялото на убития руски дипломат.
След нападението срещу руския посланик имаше и стрелба пред посолството на САЩ, което доведе до решение на Вашингтон да затвори във вторник трите мисии на страната в Турция.
Москва е най-близкият съюзник на сирийския президент Башар Асад и благодарение на руските въздушни сили успя да си върне от бунтовниците северния град Алепо.
Макар че през лятото Москва и Анкара възобновиха отношенията си след рязкото им влошаване миналия ноември, когато Турция свали руски изтребител на сирийската граница, противоречията между Москва и Анкара по отношение на конфликта в Сирия остават, тъй като турският президент Реджеп Ердоган е твърд противник на Асад.
Засега няма индикации за нов конфликт между Москва и Анкара
Въпреки спекулациите за възможен конфликт между Русия и Турция случаят едва ли ще доведе до подобно развитие. Засега двете страни полагат усилия да овладеят ситуацията и изпращат сигнали за сътрудничество.
Както изглежда, те представят споделени обяснения за случилото се, като насочват обвиненията към общите си врагове, а не се обвиняват един друг, отбелязва американското издание.
Във вторник турският външен министър Мевлют Чавушоглу пристигна в Москва, за да обсъди ситуацията в Сирия.
"Организаторите на убийството на руския посланик в Анкара Андрей Карлов са искали да нанесат вреда на руско-турските отношения, заяви Чавушоглу при откриването на преговорите в Москва с руския му колега Сергей Лавров, съобщава ТАСС.
Москва и Анкара не трябва да позволят на терористите да постигнат целите си, каза още Чавушоглу.
Анкара възнамерява да продължи съвместната работа с Москва, както за за уреждане на положението в Сирия, така и за преодоляване на кризата в двустранните отношения, посочи още Чавушоглу.
Руският външен министър Сергей Лавров призова от своя страна да не се правят "отстъпки на терористите" в сирийската криза.
Надявам се, че нашите преговори, както и предстоящата тристранна среща с нашия ирански колега, ще позволят да се стигне до споразумения, които да тласнат напред процеса на намиране на решение в Сирия, но без да се правят каквито и да било отстъпки на терористите, посочи Лавров, обръщайки се към Чавушоглу.
Руският "Комерсант", цитиран от БТА, коментира, че организаторите на вчерашното убийство на руския посланик в Турция Андрей Карлов вероятно са целели да отмъстят на Русия за действията й в Сирия и да провалят започналото руско-турско сближаване.
Явно обаче не са постигнали тази цел, отбелязва вестникът, като се позовава на първите реакции от официални лица в двете страни. Турският външен министър Мевлют Чавушоглу не анулира визитата си в Москва, където предстои да обсъди ситуацията в Сирия с руския и с иранския си колега. Но след драматичните събития в Анкара дневният ред на това посещение със сигурност ще е различен.
Москва: Анкара носи отговорност за сигурността на дипломатите
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, цитиран от агенция ТАСС, заяви oт своя страна, че Анкара носи отговорност за сигурността на работещите в Турция руски дипломати и президентът Владимир Путин е поискал гаранции за тяхната сигурност в съответствие с Виенската конвенция.
Русия не се готви да затваря консулствата си на територията на Турция, съобщи на свой ред директорът на консулското управление в руското външно министерство Евгений Иванов.
Той добави, че мерките за сигурност в руските консулства са засилени.
"Турската страна е длъжна да гарантира сигурността на функционирането на представителствата ни в чужбина в съответствие с международните си задължения", подчерта Иванов.
На територията на Турция действат консулски отдел при руското посолство в Анкара и генерални консулства в Анталия, Истанбул и Трабзон.
Песков повтори, че убийството на посланик Андрей Карлов е изгодно за онези, които искат да попречат на развитието на отношенията между Русия и Турция, включително за разрешаването на проблема в Сирия.
mediapool.bg