Роднините на жертвите и пострадалите в жестоката катастрофа с пътническия автобус на магистрала "Тракия" са сред хората, които най-вероятно ще имат трудности да получат застрахователни обезщетения.
На 13 април тази година шестима души загинаха, а 23-ма бяха ранени в жестока катастрофа на магистрала "Тракия". Автобусът, в който са пътували хората, се преобърна, след като бе ударен при изпреварване от лек автомобил, управляван от Цвета Таскова.
В края на април Софийският апелативен съд освободи Таскова под гаранция, като на този етап производството все още е на етап полицейско разследване.
Автомобилът на Таскова е сключил застраховка "Гражданска отговорност" с фалиралата компания "Олимпик", научи Mediapool от два независими един от друг източника. Застраховката на автобуса на "Юнион ивкони", в който са пътували хората, пък е с полица към "Евроинс".
Експерт: Обезпечителният фонд трябва да поеме обезщетенията
"При ПТП с две превозни средства има три варианта за търсене на отговорност – от застрахователя на лекия автомобил, от застрахователя на автобуса или в определено съотношение от двете компании при установяване на съвина", обясни пред Mediapool председателят на Българската асоциация на пострадали при катастрофи Владимир Тодоров. По думите му в случая отговорният застраховател ще се определи, когато станат ясни резултатите от полицейското разследване и се изясни дали лекият автомобил или автобусът има вина за произшествието.
"Ако се установи вина на водача на лекия автомобил, претенциите ще трябва да се отправят към "Олимпик", каза Тодоров. По думите му, макар пострадалите да могат да предявят претенциите си и сега, за да получат обезщетения за неимуществени вреди, най-вероятно те ще трябва да изчакат финала на делото – тоест да има осъден виновен водач с влязла в сила присъда.
Според Владимир Тодоров Обезпечителният фонд към Гаранционния фонд у нас трябва да поеме обезщетенията на хората по силата на полици, сключени с "Олимпик", а не те да се препращат към кипърския гаранционен фонд. За подобно решение настоява и БСП.
"Чл. 565 от Кодекса за застраховането действително предвижда Обезпечителният фонд да поеме обезщетенията в случай на несъстоятелност на български застраховател и на клон на застраховател от трета държава извън ЕС, но според мен този текст трябва да се тълкува разширително и да включи и клоновете на застрахователите от ЕС", каза Тодоров.
По думите му не е редно 7 години Гаранционният и Обезпечителният фонд у нас да са събирали такси от всяка полица на "Олимпик" (общо около 16 млн. лв.), а сега властите да твърдят, че хората трябва да се препращат към кипърския фонд.
Все още родните власти не са решили окончателно въпроса за това кой ще поеме обезщетенията, като той продължава да се дискутира с кипърския гаранционен фонд. От решението зависи и към кого ще трябва да предявят претенцията си и пострадалите в тежката катастрофа на "Тракия" и роднините на жертвите.
Външно министерство викна на среща кипърския посланик
На този етап българските власти прехвърлят към Кипър проблема с плащанията по застраховките на "Олимпик".
Ако кипърски съд обяви дружеството "Олимпик" в несъстоятелност, хората, сключили "Гражданска отговорност" с "Олимпик" се превръщат автоматично в кредитори и ще получат пари от кипърския гаранционен фонд, стана ясно от разяснения на финансовия министър Владислав Горанов в понеделник. Ако фирмата обаче бъде прекратена по друга начин, ще е нужна правна помощ, добави той.
За изясняване на ситуацията в 14.00 ч. в понеделник министърът на външните работи Екатерина Захариева викна на среща в МВнР посланика на Кипър. Целта бе да се поиска официално потвърждение от кипърското финансово министерство за начина, по който ще тече процедурата.
"Готови сме да изпратим веднага експерти от КФН в Кипър, както и да приемем ваши специалисти в България, за да изясним проблема и да намерим спешно път за разрешаването му", е заявила Захариева на кипърския посланик Мариос Кундуридес. На разговора в МВнР е присъствала и шефката на КФН Карина Караиванова, която информирала посланик Кундуридес за нейно запитване, отправено към кипърското финансово министерство на 7 август, на което все още не е получен отговор.
"Ще наемем добра адвокатска фирма в Кипър която да ни помага за търсене правата на българските граждани, пострадали от дейността на "Олимпик", увери по-рано финансовият министър Владислав Горанов.
"КФН не се е поинтересувала от правилата и процедурите, които следват за ЗК "Олимпик" след обявяването на фирмата в несъстоятелност и не е уведомила Народното събрание и правителството за рисковете, които предстоят за застрахователния сектор. КФН не е обърнала и внимание за доста по-ниските цени, на които е продавала полици ЗК "Олимпик", каза още той.
Горанов посочи, че компанията е превела неоснователно 2 млн. лв. на Гаранционния фонд в България, които трябва да й бъдат върнати. Най-вероятно става дума за вноските в Обезпечителния фонд, които са на същата стойност. Ако сумата бъде върната на "Олимпик", претенциите на хората с полици "Гражданска отговорност" и на търсещите обезщетения от фалиралата компания няма да могат да бъдат изпълнени от Обезпечителния фонд.
Горанов обясни още, че България ще настоява за промени в съответната евродиректива, така че в бъдеще при фалит на клон на застраховател, установено в друга държава от ЕС, вноските на потърпевшите да се плащат от националните гаранционни фондове, а парите после да бъдат връщани от фонда на държавата, в която е регистриран фалиралият застраховател.
mediapool.bg