Върховният касационен съд отсъди по 7 години затвор за петимата полицаи, обвинени за смъртта на Ангел Димитров-Чората, който почина при задържане по време на акция “Респект" през 2005 година в Благоевград.
14 години по-късно наказания получават и петимата, участвали в акцията - Мирослав Писов, Георги Калинков, Янко Граховски, Иво Иванов и Борис Механджийски.
"Решението на Върховния касационен съд не е съдебно, а политическо“, заяви Мирослав Писов пред Нова телевизия.
"Ние никога не сме се крили", подчерта той и разказа, че в петък полицаи го търсили на адрес, на който не живее от 20 години.
“Това решение е и срещу 17 български професори, които в годините постановиха, че смъртта на това лице не е свързана със задържането му”, каза още бившият заместник-шеф на БОП-Благоевград.
“Истината е, че го убиха. През всичките тези години бяхме свидетели на това как се манипулира едно дело. Очерниха името на племенника ми и на цялото ни семейство заради нечии интереси”, коментира лелята на Чората - Весела Георгиева.
По първоначална информация един от петимата осъдени вече е задържан и откаран в Бобов дол снощи. От няколко години Янко Грахофски е в Германия и в събота щял да се върне, за да се предаде.
Ангел Димитров - Чората загина на 10 ноември 2005 г. в Благоевград при полицейска операция "Респект", разпоредена от тогавашния вътрешен министър Румен Петков. След това бе съобщено, че Димитров е бил пребит от полицаите, участвали в акцията по задържането му, а обвинени и дадени на съд бяха петима служители на местната полиция.
За 14 години процесът за смъртта на Ангел Димитров претърпя много обрати. Първоначално петимата полицаи бяха признати за виновни от Софийския военен съд за това, че са убили Димитров умишлено и с особена жестокост, като Мирослав Писов беше осъден на 19 години затвор, а останалите на по 18 години. Апелативният съд първо върна делото, след това потвърди присъдите, но решението му беше отменено от Върховния касационен съд и накрая бяха намалени наказанията на подсъдимите наполовина, а ВКС окончателно ги оправда през 2011 г.
Първоначалните изводи на лекарите бяха, че Чората е починал от причинена му тежка черепно-мозъчна травма и разкъсване на аортата, след като е бил бит и ритан от полицаите около 10 минути. След това обаче нова експертиза заключи, че Димитров се е задушил, докато е бил притиснат на земята с белезници. Според вещите лица мъжът се задушил фатално и заради хронични заболявания, поет кокаин и по-къс врат.
През 2014 г. Европейският съд по правата на човека в Страсбург прие, че българските власти са нарушили правото на живот и забраната за нехуманно и унизително отношение, както и правото на справедлив процес, поради което държавата беше осъдена да плати 50 000 евро обезщетение на близките и близо 35 000 евро разноски.
Заради решението на съда в Страсбург, главният прокурор Сотир Цацаров поиска възобновяване на делото, което ВКС уважи през 2016 г. и посочи, че Военно-апелативният съд е бил длъжен да назначи нова експертиза, която да преодолее различията в предходните заключения на вещите лица.
mediapool.bg