Пентагонът подготвя последните детайли на обещана нова стратегия за борба с групировката "Ислямска държава" в Сирия и Ирак, а планът много прилича на подхода, който следваше правителството на предишния американски президент Барак Обама, пише в. "Вашингтон пост".
Според американското издание, което се позовава на висши служители по отбраната, основният елемент на стратегията е групировката да бъде лишена от територия и в крайна сметка да бъде разгромена, а САЩ да не се въвличат в гражданската война в Сирия, противопоставяща правителството на сирийския президент Башар Асад, Иран и Русия срещу силите на вътрешната опозиция. През последните месеци двете битки в Сирия все повече се доближават и има сблъсъци.
Американски служители от областта на отбраната подчертават през последните дни, че не се стремят към битка със сирийското правителство или иранците. В това отношение те имат разногласия със служители на Белия дом, които изразяват тревога от разгръщането от Иран на ново бойно поле в южната пустиня на Сирия. Тези служители, недоволни от това, че Пентагонът според тях не желае да попречи на Иран да завоюва позиции, смятат, че увеличаващото се иранско присъствие в района възпрепятства усилията на САЩ за борба с "Ислямска държава" и представлява опит на Техеран да затвърди контрола си след войната.
Според тях американската армия, вместо да позволява да сирийското правителство и иранските милиции да забиват знамената си в пустинята, би трябвало да забива своите.
Различаващите се възгледи се появяват през последните седмици, в които армията и правителството на САЩ обмислят следващите стъпки в Сирия, след като предвожданата от Вашингтон коалиция завърши своята операция за изтласкване на "Ислямска държава" от град Ракка - фактическата столица на групировката в Сирия.
Настъплението срещу Ракка е в ход, а сирийските правителствени сили и иранските милиции се насочват на изток през пустинята с подкрепата на руската авиация, след като потушиха бунта в голяма част от гъсто населените западни райони на Сирия. Тяхната цел са градовете Дейр аз Зур, който е контролиран от правителството и отдавна е обсаден от "Ислямска държава", и Букамал, разположен до границата с Ирак. Двата града са на противоположните краища на южната част на долината на река Ефрат в Сирия - територия, която отдавна е под контрола на "Ислямска държава". Много от водачите на бойците бягат там от Ракка, който се намира по на север по реката.
Във вторник американският министър на отбраната Джеймс Матис се съгласи с репортер, който го попита дали коалицията се опитва да раздели долината, като на практика остави сирийското правителство и иранците да контролират районите, които могат да завоюват от "Ислямска държава", вместо да се стремят да попречат на тяхното настъпление.
Попитан дали се тревожи от възможен конфликт с тях, при положение че американските сили продължават да водят борба с "Ислямска държава" в същия район, Матис каза: "Не, ако иранските милиции не ни нападат, не".
В съседен Ирак подкрепяните от коалицията иракски сили за сигурност са близо, както се твърди, до победа в дългата битка за отвоюване на град Мосул от "Ислямска държава".
Когато те постигнат това, поне някои от тях ще се придвижат към района по границата срещу Букамал, заявиха служители по отбраната.
Американският президент Доналд Тръмп, който разкритикува стратегията на Обама за разгромяване на "Ислямска държава", определяйки я като слаба, обеща нов план до 30 дни след встъпването си в длъжност, а после предаде това на армията. Служители по отбраната, пожелали анонимност, казаха, че документът е почти готов за внасяне в Конгреса, отбелязва "Вашингтон пост".
mediapool.bg