Този текст е част от бюлетина "Денят с Mediapool". Абонирайте се за него, за да получавате всеки делничен ден коментар на най-важното, подготвен от журналистите ни.
Делян Пеевски от ДПС и партия "Възраждане" начело с лидера си Костадин Костадинов продължават да окупират политическия дневния ред в явен опит да го подчинят. Прийомите им са различни, а партиите им (едната либерална, другата крайно националистическа) би трябвало да са политически противници, но в крайна сметка постигат идеален синхрон.
Пеевски пише конституция
След като години наред спъваше исканата от "Продължаваме промяната – Демократична България" (ПП-ДБ) съдебната реформа, ДПС рязко преживя катарзис и дори обеща подкрепата си за конституционни промени. Флагман на реформата не е друг, а Делян Пеевски, санкциониран по закона "Магнитски" за значима корупция и въплъщение на задкулисния модел, срещу който ПП-ДБ се борят.
След петите поредни избори за две години и с едва 64 депутати в парламента, ПП-ДБ се решиха на сделка с ГЕРБ за правителство, като накрая водиха разговори и с ДПС за конституционно мнозинство. Демонстративното присъствие на Пеевски в тези срещи и знаковата му подкрепа за кабинета "Денков-Габриел" обаче явно не му изглеждат достатъчни. Той пожела да е сред "бащите" на реформата.
В сряда с помощта на "Възраждане" и с гласовете на ГЕРБ, ДПС и ИТН, Пеевски се сдоби с нов парламентарен пост – член на парламентарната конституционна комисия, която ще се занимава с реформата на основния закон. На мнозина им изглежда сюрреалистично, че Пеевски ще сътворява конституционна реформа за съдебната власт, но той явно има трайна обсесия да се прави спасител на сектори, които е опраскал и съсипал. Справка: медийният закон на Пеевски, внесен по времето, когато той бе официален собственик на медийна империя, или пак законът "Пеевски" за КТБ.
Как ще протече предстоящата операция по писане на конституционни промени, предстои да разберем. Но ситуацията вече изглежда заплашително неприятна за "Демократична България", чийто основен мотив да участват и подкрепят правителство с партията на Бойко Борисов е именно реализирането на съдебната реформа.
Костадинов саботира управлението
Освен Пеевски/ДПС, и лидерът на "Възраждане" е очевидно обсебен от идеята да превземе новата власт. Но не като й се лепне с обещание да й помага, а чрез открито превратаджийски прийоми (подкрепяни от президента Румен Радев и службите му).
В момента тактиката на проруската партия явно е да ескалира напрежението в парламента и извън него, да създава впечатление за хаос и по този начин да дискредитира работата на законодателната и изпълнителната власт. В сряда заседанието на Народното събрание отново бе прекратено предсрочно заради агресивните изблици на лидера на "Възраждане" и депутатите му. Сега въпросът е дали председателят на парламента Росен Желязков ще позволи Костадинов да си разиграва цирковете и занапред.
Днес прокурорският сюжет на схватката между главния прокурор и заместника му ни предложи ново развитие. Прокурорите във ВСС отрязаха Гешев за дисциплинарката срещу Сарафов, а това за пореден път показа отслабващото влияние на главния прокурор във ВСС, на фона на предстоящото гласуване за собствената му отстраняване.
Нов стар шеф на НАП
И все пак в тази ситуация на разместване на пластовете в политическата и съдебната система някои неща си остават константи – още на първото си заседание правителството, чийто премиер за следващите 9 месеца е Николай Денков, върна Румен Спецов като шеф на НАП. Спецов заемаше тази длъжност и в кабинета "Петков", в който Денков беше министър на образованието, а министър на финансите беше Асен Василев, който и сега заема поста.
Премиерът освен това разпореди на министрите си ревизия на милиардните харчове, направени от служебния кабинет. "В последните няколко дни в медиите излязоха няколко информации за раздадени средства в доста големи размери, милиарди левове, без да е достатъчно ясно дали са насочени целесъобразно, ефективно и ефикасно", каза Денков.
Както изглежда, той визира публикациите на Mediapool за заложените от служебната власт скрити мини в земеделието, които може да костват милиарди евро загуба на европейско финансиране, както и за ударното разпределяте на 4 млрд. лева за пътищата, станало буквално в последните часове на служебния кабинет.
mediapool.bg