На 15 ноември в град Белене ще е домакин на Празник на блажените български мъченици Евгений Босилков, Павел Джиджов, Камен Вичев и Йосафат Шишков. Тържествата ще започнат с откриване на паметник на светия Папа Йоан Павел ІІ, който през 1998 г. в Рим призна за блажен католическия свещеник от Белене Евгений Босилков, а през 2002 г. при посещението си в България призна за блажени и Павел Джиджов, Камен Вичев, Йосафат Шишков.
Паметникът ще бъде открит от папския нунций монсеньор Анселмо Гуидо Пекорари, след което той ще отслужи тържествена литургия в памет на четиримата блажени мъченици. Това ще стане в присъствието на президента Росен Плевнелиев, който е патрон на инициативата "25 години свободна България“, посветена на годишнината от падането на Берлинската стена.
Идеята за паметника се зароди още миналата година по предложение на местната католическа общност.
Бронзовата статуя е разположена в центъра на Белене. За постамент на паметника е използван червен скален къс, дарение софийското село Бистрица. Проектът е разработен от екип на "СолЕр Архитекти".
От 12.30 часа ще започне кръглата маса на тема "Свидетели на вярата през комунистическия режим“. Тя ще се проведе в стола на затвора на ул. "Страцин“. Специален гост ще е президентът Росен Плевнелиев, който ще се включи с изказване в дискусията. В нея ще участват и кметът на Община Белене Момчил Спасов, Н. В. Пр. Петко Христов, Владика на Католическа Никополска епархия и Н. В. Пр. Григорий, Великотърновски митрополит, ловчанския митрополит Н. В. Пр. Гавраил, пастир Бедрос Алтунян, предс. на Евангелския епископален съюз, Н. В. Пр. Христо Пройков, предс. на Католическа епископска конференция и отец Паоло Кортези, ректор на Светилището “Бл. Евгений Босилков”.
За да покажат, че не е забравено миналото и желание да се знае истината, в Белене ще бъде открита изложба “България 1949 – 1989. Забранената истина”. Тя е наредена в Културен център "Евгени Босилков“.
В 15.00 часа президентът Плевнелиев ще посети бившия концентрационен лагер на остров Персин, където ще отдаде почит пред паметта на жертвите на комунистическия режим.
Междувременно на 10 ноември в Националната художествена галерия в София бе открита изложбата "Образи от Персин". Тя представя автентични рисунки, портрети на български граждани, репресирани от комунистическия режим по политически и биографични причини, както и моменти от техния мъчителен живот в "концлагерна България“.
Авторът им д-р Петър Байчев в продължение на почти 5 години от своя престой в Белене рисува стотици портрети и шаржове на свои "колеги по съдба“. Успява да ги запази и изнесе след излизането си през 1954 г.
Сега това изключително ценно наследство стана публично благодарение на неговия син Веселин Байчев и Института за изследване на близкото минало.
Изложбата е уникална и заради това, че до известна степен запълва липсата на автентични визуални свидетелства от комунистическите трудови лагери в България.
Хилядите лични спомени, документите от архивите, ретроспективните възстановки – въпреки богатството и приноса им за оценката на комунистическо минало – не могат да заместят непосредствената, жива снимка или образ. Комунистическата власт старателно заличава и преследва всяко визуално свидетелство за репресиите и ежедневието в тези лагери.
mediapool.bg