Кламер БГ - Новини: ПП-ДБ ще търси подкрепа за промени в Конституцията от ИТН и "Възраждане", БСП им отказа

ПП-ДБ ще търси подкрепа за промени в Конституцията от ИТН и "Възраждане", БСП им отказа

България

|
Четв, 15 Юни 2023г. 12:59ч.
ПП-ДБ ще търси подкрепа за промени в Конституцията от ИТН и "Възраждане", БСП им отказа

Кирил Петков и Никола минчев разговарят в кулоарите на парламента Сн.БГНЕС

"Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) ще разговарят с всички политически сили за промените в Конституцията, независимо от отказа на БСП да водят такива разговори.

Още тази седмица те планират да разговарят с партията на Слави Трифонов "Има такъв народ" (ИТН) и "Възраждане" с убеждението, че "не може да бъде политически оцветена Конституцията". Това стана ясно от думите на съпредседателя на ПП Кирил Петков в кулоарите на парламента.

Той посочи, че на следващ етап отново ще се опитат да разговарят с БСП, въпреки че социалистите вече отклониха първата покана за среща.

"Продължаваме промяната" са съгласни с ветото на президента Румен Радев, който върна промените в съдебния закон, предвиждащи отделянето на Националната следствена служба от прокуратурата, стана ясно от думите на Кирил Петков.

Според него в съдебния закон има дори противоконституционен текст, затова се налага внимателно повторно обсъждане.

"За ветото - това, което ние ще призовем, е че начинът, по който такива основополагащи промени трябва да се случат, това да става по точния ред, изпълнявайки правилника, с дискусия. Не може просто много бързо, между първо и второ четене, да се правят такива огромни промени. Така че, ние ще призовем другите партии сега, като имаме това вето, да минем през цялостния процес", коментира Кирил Петков.

По думите му има една противоконституционна мярка в закона, върнат от президента, и тя е за дисциплинарното наказание на магистрати, които не могат да работят своята професия за две години.

"Според нас това не е правилно, така че има корекции, които трябва да се направят. Трябва да се изпълнява правилникът на Народното събрание точно и да имаме една по-широка дискусия за такава основополагаща промяна", каза Петков.

Промените в Конституцията

По повод консултациите с партиите по конституционните промени Петков посочи, че са отправили поканата към БСП, защото за тях "конституционната промяна трябва да събере максимално голямо мнозинство".

"Това, което ние ще направим в разговорите, като започнем вече експертно, пак ще ги каним, защото според нас Конституцията трябва да има максимална обществена подкрепа и всички партии, които могат да застанат зад нея, да бъдат част от тази промяна", каза Петков.

"От нашата коалиция решихме, че ще поканим за подобни разговори и ИТН, и "Възраждане", всички партии. Просто вярваме, че когато става дума за Конституцията, всички партии трябва да бъдат част от този разговор", заяви Петков.

Той уточни, че проектът за промени в основния закон ще бъде "абсолютно готов другата седмица".

Относно мястото на главния прокурор

Кирил Петков каза още, че все още дискутират с конституционалисти ролята на главния прокурор - дали изцяло да се премахне длъжността му, или тотално да се орежат правомощията му.

"И се следи сега с конституционалистите да се види дали премахване, или огромно орязване. В този момент мислим, че премахването на главния прокурор като длъжност е най-добрата стъпка", каза съпредседателят на ПП.

По повод позицията на ДБ, че няма да се върви към изцяло премахване на фигурата на главния прокурор, а само към редуциране на правомощия, Кирил Петков каза, че "идеята е една и съща - тези огромни правомощия да не бъдат повече така".

БСП отказа да е част от конституцеонното мнозинство

Лидерът на БСП Корнелия Нинова заяви в кулоарите на парламента, че няма да участва в разговорите на ПП-ДБ за конституционно мнозинство. Поканата е била получена от съпредседателите на дясното обединение Кирил Петков и Христо Иванов за събиране на конституционно мнозинство от 180 гласа.

Решението на колективните органи на столетницата е да не участват в разговорите, каза нинова. Тя изрази съмнение, че "този кабинет има капацитета да направи такава сериозна промяна" на основния закон.

В сряда Христо Иванов каза, че са в ход консултации с всички парламентарни групи. Срещите обаче са неофициални и са закрити за журналисти. Той обясни неясно, че една от идеите за промени в Конституцията е не да се премахне изцяло фигурата на главния прокурор, а само да бъде "обезсилена".

В петък пък депутатът от ДПС Делян Пеевски разбуни духовете, като заяви, че е говорил с Христо Иванов за възможността да се заличи фигурата на главния прокурор от основния закон.

Витиеватото разяснение на Иванов вчера обаче даде на Нинова повод да напдне ПП-ДБ.

"Това Народно събрание е раздробено. Дори управляващото мнозинство не е единно по тази тема. Важни решения се вземат с плаващи мнозинства. Всеки хвърля идеи за промени в Конституцията, които в някои случаи се изключват една друга", коментира Корнелия Нинова.

Лидерът на социалистите посочи, че ПП-ДБ публично си сменят мнението - "от това да няма главен прокурор в Конституцията до това да я има тази фигура, но с ограничени правомощия".

Когато в конституционната комисия бъде внесен проект, тогава БСП ще се произнесат по всеки текст и ще отправят своите предложения, каза Нинова. До тогава обаче столетницата няма да обсъжда идеите си с останалите парламентарни групи, а ще проведе свои консултации със специалисти по конституционно право, допълни тя.

mediapool.bg