Кламер БГ - Новини: ПП: Кабинетът на ГЕРБ е дал договори на адвоката на Борисов

ПП: Кабинетът на ГЕРБ е дал договори на адвоката на Борисов

България

|
Ср, 21 Септ 2022г. 19:28ч.
ПП: Кабинетът на ГЕРБ е дал договори на адвоката на Борисов

ПП: Кабинетът на ГЕРБ е дал договори на адвоката на Борисов

Над 5 млн. лв. са били похарчени неправомерно през управлението на Бойко Борисов за адвокатски хонорари за съдебни дела по оперативна програма "Региони в растеж", алармира в сряда "Продължаваме промяната". По случая партията е сезирала Европейската прокуратура още през април тази година.

Как е работила схемата?

МРРБ управлява оперативна програма "Региони в растеж" 2014 - 2020, финансирана със средства на Европейския съюз. По програмата министерството получава от ЕС целеви средства, които могат да се харчат само за конкретни дейности. Европейското и националното ни законодателство изрично забраняват тези средства да се ползват за недопустими разходи: глоби, финансови санкции и адвокатски хонорари за водене на съдебни дела.

В периода 2018-2020 г. ръководител на програмата в МРРБ е зам.-министърът Деница Николова, депутат от ГЕРБ в 47-то НС и настоящ кандидат за народен представител на партията на Бойко Борисов. В същия период, въпреки изричната законова забрана, Деница Николова сключва над 500 договора с избрани еднолично от нея адвокатски кантори, на обща стойност 5 милиона лева, твърди "Продължаваме промяната". Всички договори са с предмет на дейност защита по административни съдебни дела.

Сред сключените договори 79 са с адвокатското дружество на Менко Менков (личен адвокат на Бойко Борисов) на стойност половин милион лева, твърди ПП.

В позиция до Mediapool адв. Менко Менков обяви, че твърдението на "Продължаваме промяната", че "5 милиона лева европейски средства са стигнали неправомерно до кантората на адвоката на Борисов" е манипулативно, подвеждащо и създаващо неверни внушения за неправомерно получени европейски средства от адвокатско дружество "Менко Менков и съдружници". "Изнесените неверни и позорящи твърдения ще доведат до сериозни имуществени и неимуществени вреди за адвокатското дружество", посочват още от кантората.

Проектът за адвокатски услуги не е бил одитиран 5 години

Съгласно Закона за управление на средствата от ЕС дирекция "Национален фонд" е длъжна да провери дали разходите са законосъобразни и допустими. След тази проверка дирекцията изготвя сертификационен доклад и изпраща до Европейската комисия искане за възстановяване на разходите от бюджета на съюза. "Всички отчети на МРРБ са "проверени" от Дирекция "Национален фонд" и независимо, че е очевидно, че разходите не са допустими, това не е отразено и исканията за плащания са изпратени към Брюксел. Средствата са изплатени от ЕС", твърди "Продължаваме промяната".

Според партията е установено, че при одита по оперативна програма "Региони в растеж", за който отговаря Добринка Михайлова, нито веднъж финансирането за адвокатски хонорари за съдебни дела не е попадало в извадките, избрани "уж" на случаен принцип.

В свое изявление от 20 септември служебният екип на Министерството на финансите практически потвърди, че по проекта за адвокатските услуги за разрешаване на съдебни дела наистина са платени недопустими разходи и пред ЕК са представени неверни декларации за допустимост.

Общият бюджет на проекта за адвокатските услуги е 8.9 млн. лв., като по него са разходвани 4.77 млн. лв., потвърждават от МФ. Дирекция Национален фонд при МФ в правителствата на Борисов, в качеството й на верификатор и сертификатор на разходите, не е упражнила контрол. Изпълнителна агенция "Одит на средства на ЕС" не е одитирала никога този проект за целия 5-годишен период, в който е изпълняван.

Впоследствие е направена извънредна проверка на проекта и е направена препоръка за възстановяване на част от разходите, които са недопустими. Според ПП обаче това е направено от правителството на Кирил Петков след освобождаването на Добринка Михайлова. "Веднага след приключване на одита екипът, заедно с новия изпълнителен директор, е уволнен от служебния министър на финансите Росица Велкова", посочват още от ПП.

МФ цитира статистика, според която за текущия програмен период Изпълнителна агенция "Одит на средствата от ЕС" е изпратила до прокуратурата на България сигнали с индикатори за измама за 77 проекта. За 13 проекта проверките продължават, за 54 проекта е отказано образуването на наказателно производство, а за един проект случаят е потвърден. За 9 проекта има образувано наказателно производство под егидата на делегираните прокурори на Европейската прокуратура (в резултат на одит от 2019 г. агенцията е изпратила сигнала с информация за индикатори за измама по тези проекти).

mediapool.bg