Европейският съюз реши да "размрази" над 10 млрд. евро (10.8 млрд. долара) помощ, предназначена за Унгария, което е голяма победа за министър-председателя Виктор Орбан преди решаващата среща на върха за Украйна, която националистическият лидер заплашва да провали. В резултат на решението форинтът поскъпна спрямо еврото, предаде в сряда агенция Bloomberg.
Средствата, които представляват около една трета от блокираните пари, ЕС "замрази" преди година поради опасения, свързани с върховенството на закона и потенциални нередности. Сега те се размразяват като се отчита, че правителството на Орбан прие закони за укрепване на независимостта на съдилищата, се казва в изявление на Европейската комисия от сряда.
Унгария вече ще може да подава разписки за проекти на ЕС и да получи възстановяване на около 10.2 млрд. евро в съответствие с начина, по който се разпределят средствата на блока.
"След задълбочена оценка и неколкократна размяна на мнения с унгарското правителство Комисията счита, че Унгария е предприела мерките, които се е ангажирала да предприеме" по отношение на съдебната независимост на страната, се казва в изявление на изпълнителния орган на ЕС.
Решението е победа за Орбан, който настоява Унгария да получи собствено финансиране, преди да реши дали да подкрепи пакета от 50 млрд. евро за подпомагане на Украйна от ЕС. Унгарският лидер също така се противопоставя на започването на преговори за членство в ЕС със своята съседка. Не е ясно дали частичното размразяване на средствата ще отслаби решимостта му да блокира въпроси, свързани с Украйна, на срещата на върха на лидерите в Брюксел в четвъртък и петък.
След обявяването на решението форинтът увеличи стойността си, като укрепна с 0.6% спрямо еврото. От началото на годината досега курсът му спрямо еврото е нараснал с повече от 5 % и е на път да прекъсне шестгодишните си годишни загуби. Доходността на 10-годишните местни държавни облигации на Унгария се понижи до около 6.5% от над 9% в началото на годината.
Загриженост
"Бихме искали да изразим дълбоката си загриженост по отношение на предстоящата положителна оценка на унгарските съдебни реформи", се казва в писмо, цитирано от "Сега" на ръководителите на Европейската народна партия, Социалистите и демократите, Обнови Европа и Зелените. Макар че писмото все още не е публикувано, хора, които са пряко запознати с писмото и в четирите партии, потвърдили, че техните лидери са го подписали или планират да го подпишат.
"Отстъпването би било грешка, тъй като Унгария не е изпълнила ангажиментите си към Брюксел", твърдят в писмото си Манфред Вебер, Ираче Гарсия, Стефан Сежурне и Тери Райнтке. Става дума за приемане на законови изменения за отстраняване на недостатъците по отношение на независимостта на съдебната власт и гарантиране на прилагането на тези изменения.
Макар че Унгария обеща да укрепи своя Национален съдебен съвет, подписалите писмото посочват, че изборите за този орган са в ход и не се очаква да приключат преди средата на януари. Предвид опасенията, че "вземането на решения не е независимо от интересите на правителството", се твърди в писмото, "положителната оценка преди тази дата подкопава целта на мярката".
"Невъзможно е да се прецени дали Националният съдебен съвет ще бъде независим не само на хартия, но и в състава си", се казва в него. "Докато това не стане, всички реформи за укрепването му могат да бъдат формални".
Писмото завършва с предупреждение за нови заплахи за върховенството на закона в Унгария - а именно предложение за "закон за защита на суверенитета", който ще "даде възможност на министър-председателя да създаде нов орган, пряко контролиран от него, снабден с широки правомощия без никакъв демократичен контрол".
Орбан държи на позицията си
Унгария ще се придържа към позицията си, че Брюксел не бива да започва преговори с Украйна за присъединяването ѝ към ЕС, а вместо това трябва да се стреми към двустранно стратегическо партньорство, заяви премиерът Виктор Орбан в интервю за местния новинарски сайт "Мандинер" (Mandiner), което бе публикувано днес, предаде Ройтерс.
Орбан повтори, че въпросът за преговорите с Украйна трябва да бъде изваден от дневния ред на срещата на върха на ЕС тази седмица и че страната му няма да се съгласи със стартирането на подобен процес.
"ЕС е напът да допусне ужасна грешка и ние трябва да я предотвратим, дори и 26 страни членки да искат да направят този неправилен ход", каза Орбан. По думите му ЕС може да окаже подкрепа на Украйна под формата на "геостратегически сигнал", но не и да ѝ предложи членство в блока.
"Ако вземем предвид числата от икономическите анализи и се отнесем сериозно към положението, че преговорите (с Украйна) ще имат за цел да се осигури членството ѝ в ЕС, а не просто да се отправя политически жест… тогава трябва да кажем, че в настоящия труден момент подобно нещо е абсурдно, смешно и несериозно", каза още унгарският лидер, цитиран от Асошиейтед прес.
Лидерите на Европейския съюз в четвъртък и петък ще се съберат на среща на върха в Брюксел, за да вземат решение по предложенията за предоставяне на 50 млрд. евро за икономическа подкрепа на Киев, отпускането на още 20 млрд. евро за украинската армия и започването на преговори за присъединяване.
Унгарският министър-председател Виктор Орбан, който парадира с връзките си с руския президент Владимир Путин, заплаши да наложи вето на преговорите за помощ и разширяване на ЕС на срещата на върха на 14-15 декември.
Зеленски: Орбан няма никаква причина да блокира Украйна
Унгарският премиер Виктор Орбан "няма никаква причина" да блокира присъединяването на Украйна към Европейския съюз, заяви днес украинският президент Володимир Зеленски в Осло, в навечерието на заседанието на Европейския съвет, предаде Франс прес.
"Помолих го да ми даде поне една причина, не три, пет или десет, а една причина. Все още чакам отговора", заяви Зеленски на пресконференция в норвежката столица след среща с лидерите на северните страни.
Володимир Зеленски говори пред журналисти днес в Осло, сн. ЕПА/БГНЕС
"Няма причина да се блокира украинското членство в ЕС", подчерта той.
Зеленски и Орбан разговаряха съвсем за кратко тези дни в Буенос Аайрес, където приссътваха на встъпването в длъжност на новия аржентински президент.
Това би било "ужасна грешка", повтори Орбан днес по отношение на започването на преговори с Киев.
В Осло Зеленски заяви, че се надява да има "много конструктивна среща" с унгарския лидер, "защото имаме обща граница".
Унгария иска всичките 30 милиарда евро
Унгария ще одобри предоставянето на 50 милиарда евро на Украйна до 2027 г., ако ЕС размрази помощта за Будапеща от 30 милиарда, каза Балаш Орбан, главен политически съветник на унгарския премиер Виктор Орбан.
„Финансирането от ЕС за Унгария и финансирането за Украйна са два отделни въпроса. Но ако ЕС настоява, че финансирането за Украйна трябва да идва от коригирания бюджет на ЕС, тогава двата въпроса стават взаимосвързани“, каза Балаж Орбан пред Bloomberg.
В същото време, според него, Будапеща не е променила позицията си и се противопоставя на четиригодишния план за помощ на Украйна. Вместо това Унгария предлага да се одобри финансиране за Киев за една година без промени в бюджета на ЕС. Ако Брюксел се съгласи с този подход, Унгария „ще обмисли да направи принос“ в пакета от помощи, каза Орбан.
Балаш Орбан
Той също така отбеляза, че като част от преговорите за помощ за Украйна Будапеща е готова да разгледа предложението на ЕС за увеличаване на финансирането за сигурността на границите и допълнителни субсидии, за да направи икономиката на блока по-конкурентоспособна.
В същото време съветникът на премиера на Унгария подчерта, че членството на Украйна в ЕС остава „червена линия“ за Будапеща. По думите му Киев не отговаря на критериите за това. Следователно началото на преговорите за присъединяване на Украйна към блока трябва да бъде отложено, за да се избегне „изпращането на негативен сигнал“ към Киев. „Изпращането на негативен сигнал към Украйна е обратното на това, което Унгария иска“, увери Орбан.
ЕС спря около 30 милиарда евро трансфери към Унгария поради проблеми с върховенството на закона и подкупите. За да отключи тази сума, Будапеща трябва да изпълни редица изисквания - от осигуряване на академична свобода до защита на правата на ЛГБТ общността и предоставяне на убежище. ЕС трябваше до 13 декември да освободи 10 милиарда евро от тази сума, тъй като Будапеща прие закони, насочени към съдебната независимост. Премиерът Орбан обаче каза, че разчита на пълната сума.
През 2022 г. Унгария също се противопостави на спасителна програма от 18 милиарда евро за Украйна, но ЕС предостави субсидии на Будапеща и тя отстъпи. Тази година, ако Унгария попречи на одобрението на подкрепата, ЕС може да потърси помощ от страните от блока поотделно, за да събере необходимата сума чрез двустранни споразумения, предаде Ройтерс.
Шарл Мишел настоява Европейският съвет да потвърди началото на преговорите с Украйна
Трябва да постигнем съгласие за начало на преговорите с Украйна за присъединяване към ЕС, заяви председателят на Европейския съвет Шарл Мишел в писмото си до участниците в предстоящата утре и вдругиден среща на европейските държавни и правителствени ръководители в Брюксел.
Отново сме изправени пред необходимостта да предприемем смели стъпки, които изискват общата ни решимост и дързост, за да направим правилния избор, пише той. Трябва да изпълним ангажиментите си към Украйна и да останем надежден и силен партньор. Трябва да предоставим на Украйна трайна политическа, финансова и военна подкрепа, да постигнем споразумение за предоставяне на Киев на 50 милиарда евро. Трябва да се съгласим да започнем преговори за присъединяване с Украйна, като по този начин й дадем необходимия знак и я доближим още повече до нашето европейско семейство, призовава Мишел.
Трябва да вземем важни решения и за другите страни, очакващи присъединяване, добавя той. Мишел призовава Европейският съвет да бъде готов за отстъпки при обсъждането на промените в общия бюджет, свързани и с необходимостта от подкрепа за Киев.
Мишел добавя, че на двудневната среща ще бъдат обсъдени събитията в Близкия изток. Дневният ред предвижда също да бъдат разгледани въпроси от областта на отбраната и сигурността.
През ноември Мишел пътува до Будапеща за среща с унгарския министър Виктор Орбан. Говорител на Европейската комисия днес посочи, че се очаква унгарските власти да публикуват последните законови промени, свързани с изискванията на ЕС за подобряване на върховенството на закона. Той не опроверга публикации в медиите, че Будапеща може след това да получи достъп до 10 милиарда евро в замяна на смекчаване на съпротивата срещу решенията за разширяването на ЕС и общите европейски разходи.
Присъединяването към ЕС ще бъде най-голямата победа за украинците
Присъединяването към ЕС ще бъде най-голямата победа за украинците, заяви същевременно председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в изказване пред Европейския парламент в Страсбург. Тя говори в навечерието на заседанието на Европейския съвет в Брюксел утре и в петък, когато ще бъде обсъдено и разширяването на ЕС.
Фон дер Лайен нарече времето от началото на руското нахлуване в Украйна "две болезнени години". Помним цялата болка, която (руският президент Владимир) Путин причини на невинните украинци, както и на европейците с енергийното изнудване. В тези мрачни дни имаше и светлина в смелостта на украинската съпротива, в радостта на освободените от руската окупация, в съпричастието на целия европейски континент с украинското общество. Европа остана единна, Украйна устоя и заради това, че европейците отвориха сърцата си и домовете си, заради европейската финансова и военна помощ, посочи тя.
Десетки хиляди руски войници губят живота си или биват ранявани всяка седмица. Украйна пое по пътя на присъединяването към ЕС. Путин не само не постигна стратегическите си цели, но понася огромни загуби. Неговата загуба не означава непременно победа за Украйна, обобщи Фон дер Лайен.
По нейните думи Киев полага огромни усилия за изпълнението на изискванията за започване на преговори за присъединяване към ЕС. Страната отчита ясен напредък по поставените цели, отбеляза председателят на ЕК. Фон дер Лайен призова за осигуряване на постоянна финансова помощ от ЕС за Киев. Трябва да дадем на Украйна това, от което има нужда, за да бъде силна днес и още по-силна утре при преговорите за дълготраен и справедлив мир, настоя председателката на Еврокомисията.
Санчес: Време е ЕС да отвори вратите за Украйна, Молдова и страните от Западните Балкани
Време е ЕС да отвори вратите си за Украйна, Молдова и страните от Западните Балкани, призова днес испанският премиер Педро Санчес в реч пред Европейския парламент в Страсбург по повод предстоящия край на председателството на неговата страна в Съвета на ЕС.
Санчес изрази надежда испанското председателство да завърши с поставянето на начало на преговорите с Киев. Надявам се скоро да празнуваме изтеглянето на руските сили от Украйна и дълготрайния честен мир в тази страна, която се бори за своята и за нашата свобода, каза испанският премиер.
Европейският отговор на руското нахлуване в Украйна беше ясен и единен, така бяха предотвратени престъпления и беше спасен човешки живот. Трябва да говорим със същата яснота и за събитията между Израел и палестинците. Ако искаме светът да ни уважава на геополитическата сцена, европейците да бъдат горди и убедени, че ценностите на ЕС не са само на думи, трябва да говорим с един глас и да осъдим терористичните удари на "Хамас", да призовем за незабавно и безусловно освобождаване на всички заложници, да подкрепяме борбата с тероризма в Близкия изток, да признаем правото на Израел да съществува и да се самозащитава, настоя Санчес. Трябва да призовем да спрат невинните жертви в Газа, сред които са хиляди деца, добави той.
Бомбардировките трябва да бъдат веднага прекратени, необходимо е хуманитарно спиране на огъня. Трябва да допринесем за окончателно и цялостно мирно решение, и да дадем форма на възможността за обособяване на две държави, допълни испанският премиер.
mediapool.bg