Кламер БГ - Новини: "Омикрон" срещу "нулевия Covid": Колко дълго може да издържи Китай?

"Омикрон" срещу "нулевия Covid": Колко дълго може да издържи Китай?

Коронавирус

|
Пон, 21 Март 2022г. 12:46ч.
"Омикрон" срещу "нулевия Covid": Колко дълго може да издържи Китай?

Китай и Хонконг отбелязват най-големия скок на случаите на Covid-19 от повече от две години, въпреки че решително следват една от най-строгите политики за елиминиране на вируса в света.

Повечето държави сега се опитват да живеят с коронавирус - така че колко дълго може Китай да удържи на стратегията си за "нулев Covid"? - пише BBC в свой материал по темата.

През последните две години строгите мерки на Китай за ограничаване на Covid с бързи локдауни и агресивни ограничения, изглежда до голяма степен се изплащат.

Докато останалата част от света се бореше със скокове на заразените и смъртните случаи през 2020 г., китайският президент Си Дзинпин обяви справянето на страната с пандемията чрез локдауни и масово тестване за успех - и изтъкна методите й като най-ефективните за справяне с вируса.

Ето защо стратегията за "нулев Covid" беше стриктно прилагана както в континентален Китай, така и в Хонконг.

Но нещата скоро започнаха да се променят.

Първите признаци на напрежение върху така хваления модел за "нулев Covid" в Китай започнаха да се появяват, когато властите бяха принудени да наложат все по-големи локдауни, предизвикани от по-инфекциозния вариант "Делта" през 2021 г. Това повдигна въпроси за това колко дълго Китай може да поддържа тази политика.

И сега "Омикрон" поставя още по-остро този въпрос.

В континентален Китай сега се съобщават хиляди случаи всеки ден и милиони хора в североизточната провинция Цзилин са под карантина – първият път когато Китай затваря цяла провинция след първите дни на пандемията в Ухан.

Хонконг, който преди беше почти незасегнат от вируса, сега има 30 000 случая и повече от 200 смъртни случая на ден. Здравната система на града е претоварена и могат да се видят шокиращи гледки на хора, нуждаещи се от болнична помощ, получаващи елементарно лечение извън медицинските заведения.

Това е ситуация, различна от всичко, което страната е виждала през последните две години.

Официално китайското правителство не се е отдръпнало от позицията си за "нулев Covid". Но има някои признаци, че може да смекчи позицията си за това как най-добре да се справи с вируса.

По-рано тази седмица Националната здравна комисия на Китай заяви, че променя правилата си, така че леките случаи да бъдат изолирани в централизирани места, вместо да се лекуват в болници. Занижени са и критериите за освобождаване на пациент от карантина.

"В миналото Китай всъщност приемаше всеки пациент - независимо дали е безсимптомно или с леки симптоми - в болница", каза проф. Цзин Донг-ян от Университета на Хонг Конг пред BBC.

"Фактът, че сега предлагат да ги изолират е една стъпка, която показва признание, че има голяма група хора, които не се нуждаят много от помощ.“

По време на неотдавнашната среща на Националния народен конгрес на Китай китайският премиер Ли Къцян също каза, че Китай ще продължи да прави своя отговор на Covid-19 по-научен и целенасочен“.

"Речта на премиера намеква, че правителството е готово да бъде по-гъвкаво и постепенно да разхлаби ограниченията“, каза проф. Чен Ганг от Националния университет на Сингапур.

"При по- динамична политика, по-голям акцент ще бъде поставен върху постигането на баланс между контрола на болестта и даването на възможност на хората да живеят нормален живот".

На място също се наблюдава забележима промяна в нагласите.

Миналата година водещият китайски епидемиолог Джанг Венхонг предположи, че Китай в крайна сметка ще трябва да заживее заедно с вируса. Той беше посрещнат с вълна от критики, като някои го нарекоха предател, а други казаха, че е в сговор с чужди сили, за да подкопае отговора на Китай срещу Covid.

Но точно тази седмица д-р Джанг публикува друго съобщение в китайските социални медии, което получи много различен прием.

Той заяви, че е необходимо Китай да запази стратегията си за нулев Covid засега, но допълни, че не трябва да се страхува в крайна сметка да премине към по-устойчива стратегия за справяне в бъдеще.

"С този вирус облекчаването на страха е първата стъпка, която трябва да предприемем“, каза той. "Oмикрон стана толкова мек, че в страни, които са постигнали широко разпространена ваксинация и естествени нива на заразяване, може да е по-малко смъртоносен дори от грипа".

Този път той не беше посрещнат с критика и вместо това беше широко похвален.

Според проф. Хуанг Янджонг, старши сътрудник по глобално здравеопазване в Съвета по външни отношения, има усещане, че "обществената подкрепа за "нулевия Covid" намалява.

И така, колко още може да издържи Китай?

Експерти твърдят, че е малко вероятно да видим някакви големи промени тази година, особено сега, когато се бори с най-голямата епидемия от години.

Мнозина смятат, че разхлабването на ограниченията сега може да доведе до претоварена здравна система - и огромен скок в смъртността.

Дилемата е иска ли Китай да приемете краткосрочна болка - значително увеличение на заразените и смъртните случаи - за дългосрочна стабилност?

Анализаторите смятат, че отговорът едва ли ще бъде "да", особено в момента.

"Ако ограниченията бъдат разхлабени, броят на смъртните случаи може да нарасне, което да доведе до паника в обществото – нещо, което няма да бъде разрешено в политически чувствителната година на 20-ия партиен конгрес“, каза проф. Чен.

Този 20-ти партиен конгрес на китайската комунистическа партия е едно от най-важните политически събития в страната през десетилетието или поне на хартия беше, докато президентът Си Дзинпин трябваше да се оттегли след изтичането на двата му мандата. "Но това ограничение беше премахнато и нараства сигурността, че г-н Си ще си осигури още един мандат на власт като партиен шеф и ще излезе от конгреса "по-мощен от всякога“, според Майкъл Кънингам от изследователската организация Heritage Foundation.

"Правителството обикновено измества махалото към запазване на стабилността в годините на партийния конгрес, тъй като управляващите се стремят да избягват кризи, вместо да вземат смели решения, които, ако бъдат неуспешни, биха могли да повлияят негативно на перспективите им за кариера“, каза Кънингам.

Самият Си каза на заседание на Политбюро в четвъртък, че Китай ще се придържа към своята динамична политика за "нулев Covid", като каза: "Победата идва с постоянството“.

С тази ясна инструкция, идваща от върха, е по-вероятно властите да въведат по-малки и постепенни стъпки, подобни на тези, които вече се правят - но без "фундаментална" промяна, засега.

"Проблемът с политиката за "нулев Covid" е, че тя не допуска рискове“, казва проф. Хуанг.

"И освен ако китайското правителство вече не е обсебено от най-лошите сценарии, не можете да очаквате да видите фундаментална промяна в политиката му“.

mediapool.bg