Кламер БГ - Новини: Омикрон се развива 70 пъти по-бързо в бронхите и по-слабо в белия дроб спрямо Делта

Омикрон се развива 70 пъти по-бързо в бронхите и по-слабо в белия дроб спрямо Делта

Коронавирус

|
Четв, 16 Дек 2021г. 14:34ч.
Омикрон се развива 70 пъти по-бързо в бронхите и по-слабо в белия дроб спрямо Делта

Омикрон се развива 70 пъти по-бързо в бронхите и по-слабо в белия дроб спрямо Делта

Проучване, ръководено от изследователи от медицинския факултет на Хонконгския университет, предоставя първи данни за това как новият вариант на безпокойство на SARS-CoV-2 Омикрон заразява човешкия респираторен тракт. Изследователите са открили, че Омикрон заразява и се размножава 70 пъти по-бързо от варианта Делта и оригиналния SARS-CoV-2 в бронхите на човека. Това може да обясни защо Омикрон може да се предава между хората по-бързо от предишните варианти.

Проучването също така показа, че инфекцията по-рядко слиза в белия дроб, което може да е индикатор за по-леко протичане на заболяването. Проучването, обаче, все още е в процес на рецензиране и не е публикувано в научно списание.

В съобщение за медиите д-р Майкър Чан Чи-уай посочват, че новият вариант Омикрон се възпроизвежда по-бързо от оригиналния вирус SARS-CoV-2 и Делта варианта в човешките бронхи. 24 часа след заразяването, вариантът Омикрон се репликира около 70 пъти по-бързо в бронхите от варианта Делта и оригиналния вирус SARS-CoV-2. В същото време Омикрон се репликира по-малко ефективно - повече от 10 пъти по-бавно в човешката белодробна тъкан от оригиналния вирус SARS-CoV-2, което може да предполага по-ниска тежест на заболяването.

"Важно е да се отбележи, че тежестта на заболяването при хората не се определя само от репликацията на вируса, но и от имунния отговор на гостоприемника към инфекцията, което може да доведе до дисрегулация на имунната система, т.нар. "цитокинова буря", коментира д-р Чан.

Той посочва също, че заразяването на много повече хора с много инфекциозен вирус може да причини повече тежки заболявания и смърт, въпреки че самият вирус може да е по-малко патогенен. Следователно, като се вземат предвид и скорошни проучвания, показващи, че новият вариант може частично да избегне имунитета от ваксини и минали инфекции, общата заплаха от Омикрон, вероятно ще бъде много значителна.

Четирима от 10 заразени хора могат несъзнателно да разпространят вируса, отбелязва Ройтерс.

Заразените хора, които нямат симптоми, може да допринасят значително за предаването на SARS-CoV-2, като се има предвид, че те представляват 40.5% от потвърдените инфекции в света.

mediapool.bg