Кламер БГ - Новини: Омбудсманът призова да се осигурят европари за дистанционни водомери и топломери

Омбудсманът призова да се осигурят европари за дистанционни водомери и топломери

България

|
Пон, 27 Фев 2023г. 14:51ч.
Омбудсманът призова да се осигурят европари за дистанционни водомери и топломери

Омбудсманът призова да се осигурят европари за дистанционни водомери и топломери

Да се осигурят средства от европейските фондове за подпомагане на битовите клиенти, живеещи в блокове, за задължителната смята на топломерите и водомерите с уреди с дистанционно отчитане, призова омбудсманът Диана Ковачева с писмо до служебния министър на енергетиката Росен Христов.

Тя припомня, че около 572 хиляди домакинства трябва да сменят своите стари уреди до 1 януари 2027 г. да преоборудват инсталациите за отопление и за битово горещо водоснабдяване в жилищата си със средства за дялово разпределение на топлинната енергия с дистанционно отчитане. Това са радиаторните разпределители и водомерите за топла вода. Изискването за преминаването към дистанционно отчитане е съгласно европейски регламент, който България е длъжна да изпълни.

Става въпрос за около 1.276 млн. радиаторни разпределителя и 660 хил. водомера за топла вода, а близо 93% от тези устройства са собственост на битовите клиенти и замяната им е изцяло за тяхна сметка.

"Според някои оценки, преминаването от уреди с визуално отчитане към уреди с дистанционно отчитане ще струва на битовите клиенти над 100 млн. лв. за периода 2021-2026 г.", аргументира Ковачева искането за еврофинасиране.

Тя допълва още, че средствата за дялово разпределение на топлинната енергия с дистанционно отчитане са по-сложни и по-скъпи в сравнение с конвенционалните устройства, като оскъпяването е по-малко при радиаторните разпределители и значително по-голямо при водомерите за топла вода.

Дава пример, че цените на дистанционните водомери започват от около 100 лв. за брой и са приблизително двойно по-високи в сравнение с конвенционалните водомери. А приблизителната цена на радиомодула за водомер за топла вода е около 50 лв. Т.е. тази стойност дава представа за оскъпяването на единичния уред вследствие на законовите изисквания.

"Понастоящем топлоснабдените жилища са в период на поетапното изтичане на гаранционните срокове на радиаторните разпределители на топлинната енергия. Съгласно чл. 140, ал. 7 от Закона за енергетиката, при монтиране на нови средства за дялово разпределение същите следва да бъдат с дистанционно отчитане. Преоборудването вече е в ход, като по данни на търговци за дялово разпределение най-много устройства предстои да бъдат заменени през 2024 година“, пише още общественият защитник.

Затова Диана Ковачева предлага на служебния министър да се изработи мярка за финансова подкрепа на битовите клиенти в СЕС на топлофикационните дружества за задължителното преоборудване на инсталациите в жилищата им с уреди с дистанционно отчитане на потреблението на топлинна енергия.

"Смятам, че с отчитане на общественото значение на проблема е подходящо за целта да бъдат потърсени средства от европейски фондове, включително и по Националния план за възстановяване и устойчивост на Република България", коментира Ковачева.

Тя посочва, че в зависимост от размера на финансовия ресурс, който бъде отпуснат, може да се приложат различни принципи за справедлива подкрепа на домакинствата, които имат законовото задължение да закупят устройства с дистанционно отчитане, в т.ч. радио модули за дистанционно отчитане на водомери.

Според нея подходящо е финансовата компенсация да бъде част от общия разход за смяната на уредите, а за социално слабите да се покрива пълната цена на новото оборудване. Подкрепата може да бъде предоставена и директно на фирмите, които ще осигурят новите топломери и водомери.

Омбудсманът припомня, че при оборудване на цялата етажна собственост с увери с радио отчитане ще е възможно и изготвянето на ежемесечни сметки на парно и топла вода и то според реалното, а не както в повечето случаи сега – според прогнозни данни на база миналогодишна консумация. Ще се реши и целият кръг от проблеми, свързани с осигуряването на физически достъп до жилищата на гражданите за визуален отчет на средствата за дялово разпределение, изготвянето на годишни изравнителни сметки, рекламациите по тях и късните корекции на сметките.

"Освен това, уредите с дистанционно отчитане осигуряват дигитална информация за индивидуалното потребление на топлинна енергия, до която впоследствие битовите клиенти биха могли да получат бърз и удобен електронен достъп. Понастоящем вече са налице техническите възможности за своевременното предоставяне на домакинствата на данните за техните реални енергийни разходи, така че успешно да наблюдават, контролират и управляват своето потребление на топлинна енергия“, обобщава омбудсманът.

mediapool.bg