Броят на починалите от новия коронавирус в Китай вчера достигна 2663, потвърдените случаи на заразяване са 77 658, съобщи Ройтерс, като се позовава на официални данни на властите.
Вчера са починали още 71 души, докато в неделя жертвите на болестта бяха 150.
Потвърдените случаи на заразяване вчера са били 508, със 101 повече от тези в неделя.
В епицентъра на епидемията, провинция Хубей, вчера са регистрирани 499 нови случая на коронавирус, срещу 398 в неделя. Починалите там са 68, повечето в град Ухан.
По данни на здравните власти оздравели са над 27,2 хиляди души.
От болница в Шанхай е изписан първият оздравял пациент, изпаднал в критично състояние след заразяване с новия коронавирус. По-рано с болестта се преборваха само хора, които я бяха развили в лека форма.
Диагнозата на 68-годишния мъж с фамилно име Ян била поставена на 23 януари, след като се върнал от пътуване до родния си град Ухан - огнището на новата пневмония. Той бил настанен в здравно заведение в критично състояние и се наложило лекарите да вземат спешни мерки заради белодробни проблеми. След 13 дни в кома, прекарани в интензивно отделение, пациентът обаче напълно се възстановил.
По официални данни в Шанхай са регистрирани 336 случая на заразяване с новия вирус, 268 души са били подложени на лечение и впоследствие изписани. Трима са починали, а други - близо 60, са под лекарско наблюдение, докато бъдат потвърдени данните от изследванията им.
Почина четвърти пътник от круизния кораб "Даймънд принсес", поставен под карантина южно от Токио заради новия коронавирус, съобщи Ройтерс, като се позова на японски медии.
Става дума за мъж на над 80 години, който се заразил с вируса, но не се знае със сигурност дали това е причината за смъртта му, пише в. "Йомиури".
Предишните три жертви на коронавируса сред пътниците на кораба също бяха японци на около 80-годишна възраст. Близо 700 души от общо 3700 пътници и екипаж бяха диагностицирани с коронавируса и бяха хоспитализирани в Япония.
Заразените в Южна Корея са близо 900
Южна Корея съобщи за нови 60 случая на коронавирус, с което общият брой на заразените в страната достигна 893, предаде Ройтерс, като се позовава на Корейските центрове за контрол и превенция на заболяванията.
Жертвите на заразата станаха девет, след като двама пациенти са починали вчера.
От шейсетте нови случая 16 били в югоизточния град Тегу, където се намира църквата, от която тръгна заразата. Здравните власти заявиха, че планират да изследват за вируса над 200 хиляди членове на Църквата на Исус, известна още като църквата Шинчхонджи.
През последните няколко дни в Южна Корея се наблюдава рязко покачване на броя на заразените. Във връзка с това правителството реши на 23 февруари да отложи началото на учебната година с една седмица, до 9 март.
Президентът на Южна Корея Мун Дже-ин призова още тази седмица да бъдат постигнати резултати в борбата с новия коронавирус. Той говори при посещение в град Тегу.
"Необходимо е непременно да бъде спряно разпространението на коронавируса на територията (на града) и извън пределите й - каза Мун, цитиран от агенция Йонхап. Основен проблем остават скоростта и времето. Трябва още тази седмица рязко да обърнем статистиката за растящия брой на заразените."
Президентът подчерта, че правителството ще използва всички налични ресурси и ще направи всичко възможно с цел борба с епидемията. Той увери, че ако властите си сътрудничат на национално и на регионално равнище, Южна Корея ще успее да надвие коронавируса.
Всичките 16 заразени във Виетнам са излекувани
Всичките 16 души във Виетнам, заразили се с новия коронавирус, са излекувани, съобщи днес министерството на здравеопазването, допълвайки, че нови случаи не са регистрирани от 13 февруари, предаде Ройтерс.
Последният пациент, за който има информация - 50-годишен мъж, заразил се от дъщеря си, която се върнала от китайския град Ухан - се е възстановил и е добре, посочи в изявление министерството. За момента не е известно кога този пациент ще бъде изписан от болницата.
Състоянието на останалите, включително тримесечно бебе, се подобрява, допълни министерството.
Иран – световна заплаха
"Иран се очертава като световна заплаха в епидемията с коронавируса, с която много от съседите му не са добре подготвени да се справят", гласи заглавие във в. "Ню Йорк таймс".
Религиозни поклонници, работници мигранти, бизнесмени, войници и духовници непрекъснато преминават границите на Иран и често пъти отиват в страни с недостатъчен граничен контрол, слаби и неефикасни правителства и крехки здравни системи, пише изданието.
Иран, който в момента се бори да удържи разпространението на коронавируса, се очертава като втори център на разрастване на тази епидемия след Китай. Случаи на заразяване в Ирак, Афганистан, Бахрейн, Кувейт, Оман, Ливан, Обединените арабски емирства и дори един в Канада са били проследени до Иран като източник, което породи вълна от страх от Кабул до Бейрут.
Близкият изток в много отношения е идеалното място за възникване на пандемия поради постоянното движение на мюсюлмански поклонници и мигриращи работници, които може да са носители на вируса, казват експерти. Икономиката на Иран е притисната от санкции, народът му е загубил доверие в правителството, а лидерите му са изолирани от голяма част от света и дават съвсем малко разяснения за мащабите на епидемията, пише вестникът.
Граждански войни или години на размирици са разрушили здравните системи на няколко съседни страни като Сирия, Ирак, Афганистан и Йемен, а по-голямата част от този регион се управлява от авторитарни лидери със слабо представяне в осигуряването на обществена прозрачност, отчетност и здравни услуги, отбелязва "Ню Йорк таймс".
Милиони мюсюлмански поклонници пътуват всяка година от целия регион, за да посетят шиитски свети места в Иран и Ирак. Според афганистански официални лица само през януари 30 000 души се завърнаха в Афганистан от Иран, а стотици други продължават всяка седмица да отиват на поклонение в Кум, който е центърът на епидемията в Иран, допълва всекидневникът.
Смята се, че мнозинството от заразените в Кувейт, Бахрейн, Ливан и Ирак са шиитски поклонници, които са пътували до иранския свещен град Кум, пише в. "Гардиън".
Бежанците и вътрешно разселените хора в Ирак и Сирия са идентифицирани като най-уязвимите групи в региона, ако разпространението на вируса прерасне в пандемия. Здравните власти в двете страни остават твърде слабо оборудвани за справяне с такава реалност, която изглежда все по-възможна с всеки следващ ден, пише британският вестник.
Ирак, Турция и Афганистан затвориха границите си с Иран, където официални лица вчера категорично отрекоха твърденията на депутат от Кум, че там са починали 50 души от вируса. Местният губернатор Бархам Сармаст заяви, че се прави достатъчно за спирането на вируса.
"Поставянето на Кум под карантина не е ефективен начин да се удържи разпространението на коронавируса, трябва да търсим по-ефикасни начини. Кум е географски разположен на кръстопът между 17 провинции и е център на поклонение. Така че ако можехме да приложим карантинна стратегия, вече щяхме да сме го направили", казва губернаторът, цитиран от вестника.
На територията на Ирак, Сирия, Ливан и Турция има най-малко 12 милиона бежанци и вътрешно разселени хора, много от които живеят нагъсто в условия на слаба хигиена, а имунната им система вече е отслабена. И трите фактора са смятани за идеални условия за разпространението на вируса, който според световни здравни специалисти може да оцелее в продължение на девет часа на твърди повърхности, отбелязва "Гардиън".
mediapool.bg