Изложба по случай 85-годишнината от рождението на художника Тома Трифоновски беше открита по залез слънце на Моста на влюбените в София на 1 ноември.
Изложбата е под надслов "Колко си хубава, Господи!". Включва над 60 репродукции на живописни платна на художника, известен като майстор на голото тяло, натюрморта и женския портрет. Те могат да бъдат видени през следващите две седмици.
Проявата е организирана от съпругата на Томата - Светлана, и дъщеря му Невена с подкрепата на Столична община и община Плевен, както и на галеристи, почитатели на творчеството му и приятели.
Кметът на община "Триадица" Димитър Божилов, който по думите на съпругата на Томата, има отношение към изкуството, откри изложбата.
Изкуствоведката Мария Василева представи творчеството на художника, наричан "поет на мечтите", чиито произведения са изложени в редица наши галерии, както и в частни колекции по света.
На изложбата, чието начало бе планирано да съвпадне с падането на нощта, се стекоха много колеги и приятели на Томата, а минувачите можаха да оценят магическото излъчване на тази импровизирана сбирка от негови платна.
"Тъжни момичета, като че ли слезли от фреските на старите зографи, синтетични натюрморти, плътни като внушение голи тела, населяваха творческия дом на Томата", казва за него художникът Светлин Русев преди години.
"Днес живеем вяло, безцветно и бездарно самотно. Не ни е виновно само безпаричието. Не плача за пари и палати. Научил съм се да живея с малкото, но ме боли, че все повече губим човешкия си облик", казва приживе Томата в интервю пред Валя Стоянова.
Тома Трифоновски има необикновено съдба. Той е роден на 17 февруари 1937 година в село Драничево, което днес се намира в Гърция и носи името Кранохори, в семейство на българите Евгения и Ахил Трифонови.
Според собствените му признания, детските спомени са най-ярки в съзнанието му. На 11 години по време на Гражданската война в Гърция през 1948 година той е едно от 20-те хиляди българчета, които са отделени от семействата си и са изведени от страната. Предлогът е бил да бъдат спасени от войната, но целта е била да бъдат македонизирани.
Попада в Чехословакия, където учи и живее в детски домове, а по-късно Червеният кръст събира семейството му в Унгария.
В Будапеща се запознава с български студенти. Те му дават да чете поезията на Христо Ботев и му припомнят това, което знае от дядо си Никола, че е българин. Представят го на професор Ендре Домановски, при когото започва да се обучава.
В началото на 60-те семейството на Трифоновски се установява Плевен. През 1966 г. Томата завършва Художествената академия "Николай Павлович" в София със специалност декоративно - монументална живопис. Живее и твори в Плевен, Враца и София.
С творбите си се налага, като един от водещите в България автори в областта на живописта от 70-те години на XX век и до днес. Майстор е на женските портрети, голото тяло и натюрмортите. Съчетава по блестящ начин традициите на православната иконопис и модерния колорит. Картините му имат по-скоро камерен и интимен характер. Набляга на сходни по тоналност цветови гами, често клони към минимализъм, в който
разкрива огромно богатство от нюанси.
Негови творби са притежание на Музея за модерни изкуства "Пти Пале" в Женева, Националната художествена галерия, всички музеи в страната, частни колекции в България и чужбина - Италия, Германия, Канада, Русия, Франция, Австрия, Северна Македония, Дания и Кипър.
Умира на Коледа - 25 декември 2010 година в София. Погребан е в Алеята на творците на Централните софийски гробища.
През 2017 г. излиза книгата "Томата" с живи разкази от 36 автори за живота му.
mediapool.bg