Кламер БГ - Новини: Very nice! Казахстан използва крилата фраза на Борат за реклама на туризма си

Very nice! Казахстан използва крилата фраза на Борат за реклама на туризма си

Общество

|
Вт, 27 Окт 2020г. 15:57ч.
Very nice! Казахстан използва крилата фраза на Борат за реклама на туризма си

След като първият филм "Борат" предизвика гневно възмущение в Казахстан и властите се заканиха да съдят създателя му Саша Барън Коен, 14 години по-късно държавата е предприела нова стратегия. Туристическият борд на Казахстан използва крилата фраза от филма "very nice" (в превод - много добре, много хубаво -бел.ред.) в новата си рекламна кампания, съобщи Би Би Си.

Фразата е използвана от филмовия герой Борат, измислен журналист от Казахстан.

Туристическият борд на страната сега я използва като маркетингов инструмент. Създаването на рекламата съвпада с пускането на втория филм "Борат", също толкова политически некоректна сатира като първия, който тръгна по Amazan на 23 октомври.

Рекламите представляват няколко кратки видеоклипа с акцент върху природата и културата на Казахстан. В края на всеки клип звучи фразата "very nice".

"Природата на Казахстан е много хубава. Храната е много хубава. И хората в Казахстан, независимо от шегите на Борат за обратното, за едни от най-хубавите в света", посочва в изявление зам.-председателят на казахстанския туристически борд Кайрат Садвакасов.

Властите на страната са били убедени да използват крилата фраза от американеца Денис Кийн и приятеля му Йермек Утемисов. Според американския в. "Ню Йорк таймс" те са дали идеята и са изготвили рекламата.

Отзивите сред потребителите в социалните мрежи са позитивни и мнозина казват, че рекламата извлича ползи от филма и изпраща положително послание. Една от реакциите гласи: "Браво. Страхотен начин да се използва създадената от комик публичност и да се обърне в позитивно послание".

Току-що излезлият втори филм "Борат" (с подзаглавие "Предаване на невероятен подкуп на американския режим, в полза на някога славната нация на Казахстан") бе посрещнат със смесени реакции.

Казахстанско-американската асоциация го разкритикува като промотиращ "расизъм, културно присвояване и ксенофобия".

В писмо, изпратено до компанията Amazon, която има права за разпространението на филма, асоциацията пита: "Защо нашата малка страна е лесна плячка за обществен присмех?"

След излизането на трейлъра над 100 000 души в Казахстан са подписали онлайн петиция, настояваща за отмяна на филма, който, според подписалите го, "напълно осквернява и унижава Казахстан и достойнството на казахската нация".

Други недоволни пишат в социалните мрежи, че филмът е "тъма американска комедия".

През 2006 г., когато излезе първият "Борат" (с подзагалвие "Борат: Културен обмен с Америка за напредък на великия братски казахстански народ"), властите забраниха филма и разпространението му на DVD, а хората бяха блокирани да влизат на сайта му.

Властите в Казахстан казаха, че филмът представя страната като расистка, сексистка и примитивна.

В първия филм Борат се хвали с инцест и изнасилване. Освен това се майтапи, че бившата съветска република Казахстан има най-чистите проститутки в света.

Филмът предизвика гняв и в Румъния, където цяло едно село било "унижено". Става дума за селото, използвано като фон за родната къща на Борат. Жителите на селото твърдят, че им е било казано, че филмът ще е документален, но вместо това били представени като изостанали селяни и престъпници.

Години по-късно обаче, правителството на Казахстан благодари на Саша Барън Коен за това, че е подпомогнал туризма в страната.

През 2012 г. тогавашният министър на туризма Ержан Казиханов каза, че е "благодарен" на Борат, задето е помогнал да бъдат привлечени туристи в страната, допълвайки, че броят на подалите заявление за виза е нараснал 10 пъти.

mediapool.bg