Кламер БГ - Новини: Образователното министерство може да извади метеоролозите от БАН

Образователното министерство може да извади метеоролозите от БАН

България

|
Ср, 08 Авг 2018г. 17:50ч.
Образователното министерство може да извади метеоролозите от БАН

Министерството на образованието ще извади Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) от Българската академия на науките (БАН), ако двете структури не изгладят противоречията си в "разумен срок". Това каза министърът на образованието Красимир Вълчев пред Mediapool. Според него спецификата на работа на института дава основание той да се отдели в национална метеорологична служба и да е самостоятелна научна организация.

Премиерът Бойко Борисов също заяви, че ще се заеме със случая и ще се срещне с недоволните учени.

Ръководството на БАН обаче ще се опита да реши спора с НИМХ и да не се стига до отделянето му в самостоятелна организация. От там първоначално коментираха протестното писмо на синоптиците, с което те искат да напуснат академията, с не особено ясно съобщение, в което се казва, че "ръководните органи на БАН категорично заявяват, че принадлежността на НИМХ към структурата на БАН никога не е поставяна под въпрос". Посочва се още, че на заседание на общото събрание на академията на 2 юли представителите на института са казали, че въпросът не е обсъждан в общото събрание на НИМХ.

Председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски коментира пред Mediapool, че и той, и всички останали ръководни органи на академията смятат, че НИМХ трябва да остане в научната организация. Ревалски добави, че вече е направено предложение да се осигурят отделни средства за оперативната дейност на института, но това може да стане от догодина. Ще се търси решение на краткосрочния проблем на метеоролозите - недостатъчното финансиране за тази година. Ревалски коментира още, че "нещата в НИМХ са проекция на всички проблеми, които имаме в академията" след десетилетия недостатъчно финансиране от държавата.

Във вторник от НИМХ обявиха, че искат да излязат от структурата на БАН, да бъдат самостоятелна научна организация, която да получава бюджет от Министерството на образованието и науката. Заявиха, че няма да изпълняват и нарежданията на ръководството на академията.

"Духът е пуснат от бутилката и връщане назад няма", коментира в сряда проф. Христомир Брънзов, шеф на НИМХ. Той добави, че работещите в института са категорични, че не искат да са част от БАН, тъй като ръководството ѝ не ги разбира, не помага за решаване на проблемите им и много пъти ги е лъгало.

Проблемите

Учените от метеорологичния институт са недоволни от начина, по който бюджетът на академията се разпределя между звената ѝ. Според правилата, приети от общото събрание на БАН, повече пари се дават за научна дейност и публикации. Така насоченият към практиката НИМХ остава недофинансиран. Напрежението ескалира след разпределението на допълнителните 15 млн. лева, които правителството отпусна на БАН след протести.

Вълчев отново обясни, че метеорологичната служба има по-различен профил от останалите институти на БАН и има логика да бъде самостоятелна научна организация. Още повече, че институтът обслужва редица държавни ведомства и има достатъчно аргументи издръжката му да е ангажимент на правителството.

Министърът добави, че предстои да се уточни какви точно законови промени трябва да бъдат направени, за да излезе НИМХ от БАН.Той припомни, че от института не виждат перспектива за развитие в рамките на академията.

Вълчев каза още, че е разговарял с ръководствата на НИМХ и на БАН и се надява в кратък период да намерят решение на проблемите. Припомни, че в края на юни, след протест на метеоролозите, образователното министерство и БАН обещаха да подпомогнат финансово института. Пари обаче превеждало само министерството. Ангажиментът на БАН не бил изпълнен, тъй като общото събрание, което е основният орган за управление на академията, бламирало решението за отпускане на допълнителни средства.

Против

В позицията на ръководството на БАН по спора се казва, че академията "винаги е отдавала голямо значение на оперативните дейности, извършвани от институти на академията и е правила максимално възможното за тяхното приоритетно финансиране". В същото време се напомня на служителите на НИМХ, че трябва да изпълняват закона за БАН и устава на академията, които пък предвиждат изпълнение на решенията на ръководните органи на научната организация.

"Това е изключително важен институт с много специфична дейност - и оперативна, и научна. Никога не сме разглеждали въпроса за излизането им от БАН. Те трябва да останат в академията", обясни председателят на БАН акад. Ревалски пред Mediapool. Той на няколко пъти заяви, че писмото на метеоролозите от вторник е било изненада за него.

Ревалски коментира, че ръководството на БАН вече е инициирало решаване на принципния проблем на НИМХ - финансирането на оперативната дейност. Предложено е на министерството на образованието в бюджета на академията за следващата година средствата за оперативна дейност да бъдат извадени в отделно перо. Това ще засегне в най-голяма степен НИМХ, но и сеизмологичния, ядрения институт и този по океанология, които също имат такива отговорности. Идеята е освен парите за оперативна дейност тези звена да получават средства за наука допълнително по правилата на БАН.

Ревалски коментира още, че проблемът на НИМХ е, че противно на останалите институти на БАН там учените са едва 1/7 от заетите, останалите се занимават с оперативната работа. От там и по-малкият бюджет, който звеното получава. Според Ревалски заплатите на учените в НИМХ са съизмерими с тези на останалите изследователи в академията. "Дори и да са най-ниските, разликата не е повече от 10 - 20 лева", каза Ревалски. Напомни, че това е проблем за цялата БАН, където професорската заплата за миналата година е била 800 лева.

Председателят на БАН обясни още, че ще се търси решение за краткосрочния проблем на НИМХ - осигуряването на пари за тази година. От института поискаха над 1 млн. лева допълнително, за да не спрат работа. Финансовите възможности на академията обаче не позволяват осигуряването им. Не можело да се вземат и пари от другите институти, тъй като бюджетът вече е разпределен. За това от БАН обещали да отпуснат допълнително 120 000 лева, които от НИМХ първоначално искали за застраховка на сгради. После обаче пожелали с тях да се покрият други разходи, но това можело да стане с решение на общото събрание, което то трябва да вземе по своя инициатива.

Въпреки проблемите Ревалски се надява да се намери добро решение за НИМХ и до развод с БАН да не се стигне.

Няма връщане назад

Решението за излизане от БАН е категорично, то е взето след сериозно обмисляне и не е плод на емоции, коментира пред Mediapool директорът на НИМХ проф. Христомир Брънзов. Той добави, че хората били окрилени от изказването на министър Вълчев, че ще се пристъпи към извеждане на института от структурата на академията, ако не се постигне решение на проблемите.

Проф. Брънзов обясни, че чашата на търпението на метеоролозите преляла, след като на 2 юли общото събрание на БАН отказало да разгледа въпроса за осигуряването на допълнителни средства за института и било предложено той да се раздели на две - оперативно звено и научно звено. Вместо това назначило финансова проверка на института за това как харчи парите си. "Хората са категорични. Ще унищожим НИМХ, ако останем в БАН", заяви Брънзов. Според него БАН трябва да прояви разум за "разумен развод" по взаимно съгласие.

Брънзов припомни, че институтът поиска 1.2 млн. лева допълнително за тази година, за да не спре работа. Детайлно било разписано за какво са нужни тези пари. В тях влизали и 120 000 лева за застраховка на измервателните станции. "Посочих, че това са последните по важност пари, тъй като не можем да намерим застраховател, който да се съгласи да ги застрахова заради високия риск. Въпреки това ръководството на БАН реши, че ще ни даде пари точно за това", обясни Брънзов. За това от звеното поискали парите да отидат за други разходи. Брънзов опроверга думите на акад. Ревалски, че правилата не позволяват покриването им от фонд "Развитие", от който трябвало да се отпуснат парите. "Точно от този фонд бяха дадени 500 000 лева на централното управление на БАН за сградата на пл. "Народно събрание", каза директорът на НИМХ.

"Хората тук не са глупаци, които могат да бъдат манипулирани. За съжаление толкова пъти бяхме лъгани най-безотговорно", коментира проф. Брънзов. той отново заяви, че хората в НИМХ са претоварени, тъй като заради лошите условия и ниските заплати, хората напускали. Чувствали се и недооценени. Заплатата на специалист с висше образование получавал 575 лева, а такъв със средно - 530 лева, за всички останали - 510 лева. Средната заплата на заетите е 670 лева.

mediapool.bg