Евакуацията от Източно Алепо бе възобновена и десетки автобуси изтеглиха стотици цивилни от последните райони, които все още са под контрола на бунтовниците.
Сирийският център за наблюдение на човешките права съобщи, че в понеделник 10 автобуса са напуснали обсадените от бунтовници в сирийската провинция села Фуа и Кефрая.
Евакуирането на болните и ранените от тези села бе условие, поставено от шиитските милиции, сражаващи се на страната на сирийските сили, за подновяване на евакуацията на цивилното население и бунтовниците от източните квартали на Алепо.
Десетки автобуси с подлежащи на евакуиране лица от последния район на Алепо под контрола на бунтовниците са отпътували тази сутрин към други зони под контрола на бунтовниците в околностите на града, предаде Ройтерс.
Представител на ООН заяви, че от бунтовническия сектор Алепо са заминали 50 автобуса и две линейки.
Според базирания във Великобритания Сирийски център за наблюдение на човешките права обаче броят на автобусите е 65 и в тях е имало около 3500 души.
Първоначално цивилните и бунтовниците се изтеглят в провинцията Идлиб, която почти изяло е под контрола на опозицията. Очаква се в граничните с Турция райони да бъдат направени бежански лагери, които да приемат бягащите от войната, която продължава повече от пет години и взе стотици хиляди жертви.
ООН ще се опита да прати наблюдатели
Очаква се по-късно в понеделник Съветът за сигурност на ООН да гласува проект за резолюция, предвиждаща разполагане на наблюдатели на ООН в Алепо.
Компромисният текст предвижда ООН и други институции да следят евакуацията от Източен Алепо. Международните наблюдатели няма да имат нужда от разрешение от сирийското правителство, за да се разположат в Алепо.
Генералният секретар спешно трябва да се консултира със Сирия и с другите страни в конфликта за незабавното разполагане на наблюдатели. Всички страни трябва да осигурят на ООН и партньорите й незабавен и безусловен достъп за хуманитарни доставки и оказване на медицинска помощ, както и да зачитат и защитават всички цивилни в Алепо и цяла Сирия, се казва в текста.
В проекта, получен от Асошиейтед прес, се изразява тревога от продължаващото влошаване на ужасяващата хуманитарна ситуация в Алепо и от факта, че голяма част от жителите му се нуждаят от спешна евакуация и помощ.
Френският посланик в ООН Франсоа Дьолатр съобщи снощи след тричасови консултации при затворени врати, че Франция и Русия са постигнали компромис по текста на резолюцията, внесен от Франция. Гласуването ще бъде в 9 ч. нюйоркско време (16 ч. българско). Той добави, че някои от 15-те страни членки на Съвета, са поискали да информират правителствата си тази нощ.
Преди консултациите руският посланик Виталий Чуркин каза пред журналисти, че Русия не може да приеме френския проект, ако в него не бъдат внесени промени, и че е предложил на останалите членове на Съвета друг текст. Но след консултациите Чуркин каза снощи, че след няколко часа работа е "постигнат добър текст, по който ще гласуваме утре сутринта".
Дьолатр изрази надежда, че ако бъде приета, резолюцията ще даде възможност на Съвета за сигурност да работи за по-широко прекратяване на огъня и за начало на политически преговори.
mediapool.bg