Още през първата седмица на изслушванията си от комисии на Конгреса номинирани от новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп за някои от най-важните правителствени постове се разграничиха от обещанията, които новоизбраният президент направи по време на предизборната си компания. Изявленията на кандидатите продължават да противоречат на неговата политика по отношение на изтезанията, допускането на мюсюлмани, Русия, Иран, имиграцията и климатичните промени, пише в петък в. "Ню Йорк таймс". Тези разминавания са сред основните теми и на други американски и британски издания.
Америка не трябва да използва изтезания. Русия представлява заплаха. Стена на границата с Мексико няма да бъде ефективна. Пълна забрана за допускане на мюсюлмани в САЩ е неправилна. Климатичните промени представляват заплаха. Тези изявления влизат в пряко противоречие с някои от най-важните изказвания, направени от избрания за президент Доналд Тръмп преди неочаквания му възход до Белия дом. Това са думи на номинираните от самия него кандидати за някои от най-важните правителствени постове, пише „Ню Йорк таймс“.
Номинираните за кабинета на Тръмп се разграничиха от него по почти всеки важен политически въпрос, по който той се изказва в разрез с традиционните разбирания на Републиканската партия, особено в сферата на националната сигурност.
Пенсионираният генерал от морската пехота Джеймс Матис отдавна се обявява против изтезанията. Снощи той заяви, че ако бъде утвърден за министър на отбраната, ще подкрепи и порицаваното от Тръмп споразумение с Иран. "Когато Америка даде думата си, трябва да я спазим и да работим със съюзниците си", каза той на изслушването пред Конгреса, в рязък разрез с възгледите на Тръмп, че преговорите с Иран са довели до "едно от най-тъпите споразумения в историята".
Рекс Тилърсън, когото Тръмп избра за държавен секретар, тази седмица зае различни позиции от новоизбрания президент по редица въпроси. Той нарече руския президент Владимир Путин регионална и международна заплаха, на която трябва да се противодейства с "пропорционална демонстрация на сила". Тилърсън отхвърли идеята за забрана на влизането (в САЩ) на мюсюлмански имигранти, нарече ангажимента на САЩ към НАТО "ненарушим" - отново в противоречие с Тръмп - и заяви, че не е съгласен с негови предишни изявления, че може би Япония трябва да се сдобие с ядрени оръжия.
Избраникът на Тръмп за началник на ЦРУ Майк Помпейо, конгресмен от Канзас, защити енергично разузнавателните агенции, които Тръмп порица.
Различията – повод за тревога или за успокоение
Представители на екипа на Тръмп по предаване на властта заявиха, че не се притесняват от разногласията. Бъдещият прессекретар на Белия дом Шон Спайсър каза, че Тръмп е избирал хора заради опита и качествата им, а не заради способността им да повтарят папагалски собствените му позиции.
Въпреки това всички признаци сочат, че последната дума за политиката ще има Тръмп. "В крайна сметка всеки от тях ще следва програмата и линията на Тръмп", заяви Спайсър пред журналисти вчера сутринта.
Самият Тръмп коментира, че мненията на номинираните хора за постове в бъдещата му администрация не бива непременно да съвпадат с неговото. "Всички кандидати, издигнати от мен, правят добро впечатление и вършат добра работа. Искам те да бъдат самите себе си и да изказват собствени мисли, а не моите", написа Тръмп в Туитър.
Но сенаторката от Републиканската партия Сюзън Колинс от щата Мейн каза, цитирана от „Ню Йорк таймс“, че разривът между Тръмп и номинираните от него кандидати е необичаен. "Това ми говори, че Доналд Тръмп иска съветници, които да му представят различни гледни точки", заяви Колинс, член на комисията по разузнаване на Сената, която изслуша Помпейо вчера. "Това би било много полезно. Или може да доведе до объркани послания както към съюзниците, така и към противниците ни".
Политици от Демократическата партия възприеха по-остра позиция. "Някои от номинираните побързаха да се разграничат от позициите на новоизбрания президент, за да се опитат да покажат на обществото, че са благоразумни", заяви сенаторът от Ню Йорк Чък Шумър, най-високопоставеният представител на Демократическата партия в Сената.
В много случаи номинираните са заемали дълги години високи постове и изразяват позиции, които поддържат отдавна. Екипът на Тръмп признава и факта, че е малко вероятно най-неортодоксалните и войнствени позиции на новоизбрания президент - макар и полезни в популистка кампания за Белия дом - да получат подкрепата на много членове на Сената, дори да са членове на Републиканската партия.
Номинираните изглеждат решени да създадат впечатлението, че биха могли да се наложат в ключови дискусии за политиката. "Смятам за предимство, че новоизбраният президент е номинирал хора, които имат различни възгледи от тези, които той изрази по-рано", заяви Джон Корнин от Тексас, вторият по влияние сенатор от Републиканската партия.
По въпроса за отношенията с Русия
Номинираните за кабинета на Тръмп са грижливо подготвени за срещите си със сенаторите и за изслушванията, заявиха няколко сенатори. На тези подготвителни дискусии на кандидатите често се задават въпроси по теми, за които знаят, че могат да ги "препънат".
Заслужава да се отбележи, продължава „Ню Йорк таймс“, че на изслушванията номинираните заеха твърди позиции срещу Русия. За разлика от тях Тръмп вече година отстоява желанието си да поддържа силни връзки с Русия и с Путин. Едва тази седмица той изглежда призна това, за което разузнавателните агенции са единодушни: че Русия се е намесила в американските избори.
Тилърсън беше разпитан специално за възгледите си от сенатор Марко Рубио, републиканец от щата Флорида, заради отдавнашните контакти на Тилърсън с Путин, докато бъдещият държавен секретар е ръководил Ексън мобил, и заради подкрепата му за отмяна на санкциите срещу Русия. В сряда Тилърсън заяви, че Русия е била замесена в хакерските действия по време на изборите, макар че не стигна толкова далеч, колкото изглежда искаше Рубио, и не обяви Русия за злонамерена държава.
Матис беше безкомпромисен по въпроса. "От Ялта насам имаме дълъг списък със случаи, при които сме опитвали да работим с Русия по положителен начин", заяви той. "Имаме относително кратък списък с успехи в това направление. И мисля, че точно в момента най-важното е да признаем реалността на това, срещу което сме изправени с президента Путин, да признаем, че той се опитва да разруши Северноатлантическия съюз, и че ние предприемаме стъпки, интегрирани действия, дипломатически, икономически, военни и съюзнически действия, работим със съюзниците си, за да се защитим там, където е необходимо".
Климатът, мюсюлманите, изтезанията
Тилърсън заяви пред конгресмените, че САЩ трябва да останат страна по глобалното споразумение за климата, постигнато в Париж през 2015 година. "Важно е САЩ да запазят мястото си на масата, на която се обсъжда как да се справим със заплахата от климатичните промени", подчерта Тилърсън.
Не е ясно дали той ще получи този шанс. Тръмп заяви миналия месец пред в. "Ню Йорк таймс", че е "непредубеден" към парижкото споразумение, но в реч през май миналата година той заяви, че "ще отменим парижкото споразумение за климата и ще спрем всички преводи на долари от данъци в САЩ за програмите за глобалното затопляне на ООН".
Едно от централните обещания в кампанията на Тръмп - да изгради "голяма, дебела, прекрасна стена" между САЩ и Мексико - също се сгромоляса тази седмица.
Пенсионираният генерал от американската морска пехота Джон Кели, номиниран от Доналд Тръмп за министър на вътрешната сигурност, заяви пред членове на сенатската комисия, че "физическа преграда сама по себе си няма да свърши работа", добавяйки, че "отбраната трябва да бъде многостепенна".
Републиканският сенатор Джеф Сешънс от щата Алабама, номиниран от Тръмп за министър на правосъдието, не беше толкова категоричен като Помпейо по въпроса за изтезанията. В отговор на въпроса дали би разрешил използване на "подобрени техники за разпит", ако Тръмп го нареди, Помпейо отговори: "не, абсолютно". Но Сешънс каза, че симулираното удавяне е незаконно.
"Не мисля, не подкрепям идеята, че на мюсюлманите, като религиозна група, трябва да се откаже достъп до САЩ", заяви Сешънс по отношение на предложената от Тръмп забрана за допускане на мюсюлмански имигранти.
Тръмп може тепърва да се сблъска с реалността
Демонстрираното от номинираните от Тръмп кандидати противоречие с неговата политика показва, че новоизбраният президент може тепърва да се сблъска с реалността, пише в. "Вашингтон пост". Може би беше неизбежно помпозността и пренебрежението към правилата, които доведоха до избирането му, да се сблъскат с практическите и законови ограничения пред управлението, отбелязва изданието.
Вестникът цитира стратега на Републиканската партия Стив Шмид, който напомня, че законите на САЩ налагат сериозни ограничения върху дейността на президента. "Виждате как елементите на риалити шоу от предизборната кампания отстъпват пред реалността на управлението", заяви той.
Други обаче смятат Тръмп за изключителна личност с ревностни привърженици, убедени, че той може да разруши установения във Вашингтон ред, отбелязва в. "Вашингтон пост". Заради това е невъзможно да се предвиди какво ще се случи след встъпването му в длъжност.
Един от основните въпроси е дали номинираните от него кандидати ще убедят Тръмп да смекчи някои от най-острите позиции, които зае по време на предизборната си кампания, посочва изданието, припомняйки, че милиардерът вече е признавал, че те са повлияли на мисленето му в някои области.
mediapool.bg