Новият германски канцлер Олаф Шолц обяви при представянето на програмата на своето правителство, че то ще използва следващите четири години, за да направи най-голямата европейска икономика структурно подготвена за бъдещето, предаде Ройтерс.
В центъра на преструктурирането ще бъдат иновациите и инфраструктурата, посочи Шолц и допълни, че кабинетът ще насърчава частните инвестиции. Същевременно ролята на централната банка при подкрепата на стартъпите ще бъде засилена.
Новият кабинет планира освен това да улесни наемането на работна ръка от чужбина и интегрирането на имигрантите в страната. За целта ще бъде улеснено получаването на германско гражданство и разрешаването на двойно гражданство.
По отношение на енергетиката Шолц изтъкна, че важно условие за прекратяването на използването на въглища е гарантирането на сигурни енергийни доставки. За целта Германия трябва до 2030 г. да удвои производството на енергия от възобновяеми източници.
Канцлерът се зарече, че правителството му ще направи всичко възможно Германия да се справи в борбата с пандемията от коронавируса и хората да могат да се върнат към нормалния си живот. "Ще спечелим тази битка", обяви той в първата си важна политическа реч в германския парламент.
Шолц подчерта, че страната му "няма време за губене".
Новият канцлер встъпва в длъжност във време, когато Германия се бори с най-голямата си вълна от инфекции от началото на пандемията. Има признаци, че наложените през последните седмици ограничения започват да забавят разпространението на заразата и както посочи Шолц, целта федералната република да постави 30 милиона ваксинни дози до края на годината е напълно постижима.
"Да, нещата ще се подобряват; да, ще водим битката с тази пандемия, изпълнени с решимост; и да, ще доведем тази битка до край", каза той пред депутатите. Шолц повтори обещанието си, че няма да има "никакви червени линии" в усилията за възстановяване на нормалния живот.
Новият канцлер допълни, че правителството няма да толерира "незначителното малцинство" екстремисти, опитващи се да наложат волята си, противопоставяйки се на мерките за борба с коронавируса. Германските служби за сигурност предупредиха, че някои участници в движението "Кверденкен" ("Инакомислещите") - разнородна смесица от групи, които са против противоепидемичните ограничения - все повече се радикализират.
mediapool.bg