Кламер БГ - Новини: И без НОЩ, брифингите остават: Здравният министър обяви 3 варианта за колективен имунитет

И без НОЩ, брифингите остават: Здравният министър обяви 3 варианта за колективен имунитет

Коронавирус

|
Пет, 16 Апр 2021г. 13:01ч.
И без НОЩ, брифингите остават: Здравният министър обяви 3 варианта за колективен имунитет

Три варианта за постигане на колективен имунитет: в края на юни, края на юли или края на август обяви здравният министър Костадин Ангелов в петък на първия брифинг на здравните власти след разпускането на Националния оперативен щаб (НОЩ).

Ангелов заяви, че разпускането на щаба е логично решение в края на мандата на премиера Бойко Борисов, така че следващият премиер да прецени как да постъпи оттук нататък. Той посочи, че брифингите на здравните власти за информиране относно актуалната епидемична обстановка ще продължат и призова темата да не се политизира. "Здравеопазването не може да бъде боксова круша. Уморихме се от политика в здравеопазването“, заяви той.

Без НОЩ, постарому

Петъчният брифинг на Ангелов и здравните експерти обаче беше свикан извънредно и в последния момент на фона именно на политически и обществени критики, че премиерът в оставка Бойко Борисов дезертира от управлението на здравната криза. Първоначално, след съобщението за разпускането на НОЩ в четвъртък вечерта, от Министерството на здравеопазването съобщиха, че Ангелов и главният държавен здравен инспектор ще продължат да информират обществото за хода на епидемията, но обявиха, че следващият брифинг ще е в понеделник.

В петък, само 2 часа преди началото на брифинга, МЗ разпрати ново съобщение, че ще има такова събитие. Така и след разпускането на НОЩ беше спазена традицията за извънредност и хаотичност в резултат на политическо въздействие.

Критики

Същевременно разформироването на НОЩ стана повод за политически и експертни критики. Депутатът от Демократична България д-р Александър Симидчиев коментира, че това е безотговорно, защото правителството, макар и в оставка, трябва да продължи да работи за овладяването на здравната криза. Той припомни, че страната ни е на едно от челните места по брой заразени и починали и на едно от последните места по брой ваксинирани, и посочи, че пандемията трябва да се управлява ефективно.

Според Мая Манолова от коалицията "Изправи се! Мутри вън! Борисов е разпуснал щаба, за да отмъсти на българите. Председателят на Българския лекарски съюз д-р Иван Маджаров също изрази несъгласие с разпускането на щаба. "Мисля, че пандемичната обстановка в Европа и в нашата страна не предполага, че можем да се лишим от такъв орган, който да наблюдава, анализира и да предлага решения, защото категорично няма данни за това, че вирусът си е тръгнал и се връщаме към нормалния си начин на живот", коментира той пред БНТ. От БСП и ДПС също разкритикуваха разформироването на НОЩ.

Колективен имунитет: Най-рано юни, най-късно август

На този фон здравният министър Костадин Ангелов отчете на брифинга успехи в управлението на кризата и представи три сценария за постигането на колективен имунитет. Той съобщи, че от май месец нататък ще има възможност за поставянето на 50 000 дози дневно от ваксината на Pfizer/BioNtech, което ще ускори темпът на имунизация. Той каза, че има три варианта за постигане на колективен имунитет, което включва както броя на преблоледувалите, така и на ваксинираните.

Оптимистичният е това да стане в в края на юни, реалистичният вариант е за края на юли, а песимистичният сценарий е за края на август. Анонсираните три варианта вече са били коментирани под една или друга форма от министъра и други представители на здравните власти и всичките се разминават с анонса на Бойко Борисов от миналата седмица, че това е възможно през май.

"Ако се постигне до края на юни 65% - 2.5 млн. ваксинирани българи плюс около 3 млн. преболедували, може да се мисли за минимални здравни мерки", коментира Ангелов.

"Това означава, че тогава можем да си позволим липса или много минимални мерки, които максимално малко да влияят на психиката на хората. Надяваме се, че другата или по-следващата седмица няма да имаме нито една червена област в страната. В момента обсъждаме съвсем леко разхлабване на мерките по отношение на театрите, вероятно ще разрешим 50% от капацитета им да бъде зает, вместо 30. Няма смисъл да прибързваме при вземането на решения“, допълни той.

Според него срокът на извънредната епидемична обстановка, който е до 30 април, трябва да се удължи с един месец, а на новото правителство, когато се състави, да се даде възможност да прецени как да продължи.

Директорът на Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) Богдан Кирилов съобщи, че до края на юни се очаква в България да бъдат доставени 3.5 милиона дози ваксини срещу Covid-19 на Pfizer, близо 450 хиляди дози от Moderna, 1 млн. дози от AstraZeneca и 500 000 дози от Janssen (Johnson&Johnson).

Излизаме от третата вълна

Ангелов отчете, че властите се справят с третата вълна на Covid-19, което означава, че взетите мерки са били навременни, пълноценни и и са дали резултат. Той допълни, че има трайна тенденция за намаляване на хоспитализираните и очаква това се усети още по-отчетливо до няколко седмици.

Главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев съобщи, че 14-дневната заболяемост е 570 на 100 000 души население, а през последните дни е около 515 на 100 000. Той изрази надежда другата седмица да паднат под 500.

"Това ни отрежда 11-то място в ЕС и 4-то място на Балканския полуостров след Турция, Сърбия и Северна Македония“, каза Кунчев. 14-дневната смъртност е 24 на 100 000 – по този показател сме на 2-ро място в ЕС след Унгария и на 2-ро на Балканите след Северна Македония.

"Спадът в заболеваемостта продължава трета седмица с еднакъв темп и ако се запази, вървим към край на третата вълна, но все още сме далеч от нормалното“, коментира Кунчев. По думите му при смъртността все още не се отчита намаляване, тъй като тя изостава със седмица-две от случаите.

В петък беше отчетен пореден спад в броя на новозаразените с коронавирус. През последното денонощие са потвърдени 2185 случая при 14 747 теста.

Делът на положителните проби пада до 14.8% при средно 16.5% за последната седмица.

Отново излекуваните са повече от новозаразените: 3393 са отчетени като оздравели.

Остава обаче висок броят на смъртните случаи. За последното денонощие са починали 108 души, с което общият им брой става 14 979.

Най-много нови случаи има в София – 538. В Пловдив се отчитат 232 положителни теста, във Варна – 207, в Бургас – 125, в Русе – 92, а в София област – 83.

Броят на хоспитализираните също остава висок, макар че и по този показател има спад. Според данните в болници остават 9523 пациенти. На интензивно лечение са 811 човека.

14 998 са поставените дози ваксина за последните 24 часа. За пореден ден се отчита много слаб интерес към ваксината на AstraZeneca. От нея са поставени само 632 дози. Най-много са имунизираните с Pfizer – 11 020. От Moderna са поставени 3346 дози.

Ваксинираните са вече 620 375. На 123 381 е поставена втора доза.

mediapool.bg