Вместо обещания от премиера Бойко Борисов огромен ремонт на кабинета, в четвъртък той обяви отстраняването на четирима министри, трима от които вече бяха нарочени за смяна, защото се смятало, че са на ДПС. "Бонус" е тази на министъра на туризма Николина Ангелкова, за чието махане от кабинета Борисов не даде никакви обяснения и нейните ресори
се поемат от вицепремиера на НФСБ Марияна Николова.
Така от правителството си тръгват финансовият министър Владислав Горанов, чийто пост се заема от досегашния здравен министър Кирил Ананиев, който всъщност е дългогодишен финансист. Неговият пост се заема от досегашния директор на Александровска болница Костадин Ангелов. На мястото на икономическия министър Емил Караниколов се предлага заместника му Лъчезар Борисов, а вътрешен министър вместо Младен Маринов ще стане директорът на "Националната полиция" главен комисар Христо Терзийски
Всички те са добре познати кадри, хора от кариерата и назначенията на Ананаиев и Ангелов бяха очаквани.
Завръщане към финансите
След почти тригодишна пауза Кирил Ананиев се връща начело на финансовото министерство. Той бе заместник-министър на финансите в почти всички правителства от 1998 година да назначението му за финансов министър в служебното правителство на президента Румен Радев.
Кирил Ананиев, сн. БГНЕС
Ананиев стана единственият здравен министър от трите кабинета на Борисов, който не беше махнат от поста за несправяне с работата, въпреки многобройните скандали, които тресат нереформираната система от години.
Болничен шеф поема здравеопазването
Костадин Ангелов е трети мандат директор на Александровска болница, която управлява от 2013 година. Известен е като един от близките до ГЕРБ болнични директори и друг път е бил сред обсъжданите кандидати за здравен министър.
Костадин Ангелов, сн. БГНЕС
Сега, освен от директорския пост в една от най-големите болници, Ангелов се отказва и от надпреварата за ректор на Медицинския университет в София. Той е основен претендент за ректор заедно с друг негов колега и бивш директор на Александровска болница проф. Лъчезар Трайков. Изборът е насрочен за 28 юли.
По време на извънредното положение Ангелов зае твърда позиция в подкрепа на ограничителните мерки срещу коронавируса и призова в навечерието на Великден "да не превръщаме болниците в морги".
В края на април Ангелов обяви, че най-големият дарител на "Александровска" е депутатът Делян Пеевски. Лекарят обясни, че от него са дарени 400 хил. лв. медикаменти, консумативи и апаратура.
Новият вътрешен министър - полицай от кариерата
Номинираният за поста вътрешен министър главен комисар Христо Терзийски има 24-години стаж в Министерството на вътрешните работи.
Христо Терзийски, сн. БГНЕС
Започва кариерата си през 1996 г. в сектор "Криминална полиция" в VІ-то Районно управление в столицата. Постепенно се издига до началник на сектора, преди да оглави същия отдел в Столичната полиция. След това става заместник-шеф на Криминална полиция в СДВР.
По време на първото правителство на Бойко Борисов през 2009 г. е назначен за заместник-директор на СДВР. По времето на втория кабинет на ГЕРБ става шеф на Главна дирекция "Национална полиция".
Той беше едно от главните действащи лица при укротяването на лидера на "Атака" Волен Сидеров по време на акция на партията му пред НАТФИЗ след местните избори през 2015 г. Тогава Терзийски, заедно с Младен Маринов, който по онова време бе шеф на СДВР, и тогавашният вътрешен министър Румяна Бъчварова изведоха Сидеров от театралната академия след отказа му да я напусне и цирка, който разигра.
Новият вътрешен министър е голям почитател на рок музиката.
Икономическият министър влиза в управлението с кабинета "Герджиков"
Лъчезар Борисов, който заема мястото на Караниколов, започва работа в икономическото министерство през 2002 г като главен експерт, след което се издига в кариерата и става зам.-министър през 2017 г. по времето на служебния кабинет на Огнян Герджиков, за който премиерът Бойко Борисов каза, че е "реден от Шиши". Запази поста си по време на третия кабинет на Бойко Борисов, а сега е предложен за титуляр.
Лъчезар Борисов, сн. БГНЕС
Любопитно е дали Борисов ще предприеме кадрови промени в най-секретната държавна фирма - ДКК, която управлява по абсолютни непрозрачен начин активите на около 20 държавни компании без никаква публичност и прозрачност. Предишният опит за смяната на ръководството, по времето на кабинета "Герджиков" завърши с фиаско и пускане на записи в медиите на Делян Пеевски. Първата работа на Емил Караниколов като министър на икономиката беше да върне старото ръководство на ДКК, което се свързва с депутата Делян Пеевски.
И до днес е тайна похарчени ли са и за какво отпуснатите преди година 500 млн. лв. за ремонта на язовирите, както и 120 млн. лв. на "Екоантрацит", които се управляват от ДКК. Освен това под шапката на държавната компания са и оръжейните заводи, които през последните години изпитват сериозни финансови трудности и ДКК ги кредитира чрез заем от ББР.
Мариана Николова сбъдва мечтата на Валери Симеонов
Мариана Николова, която сега става и министър на туризма, пое вицепремиерския пост в края на 2018 година. Допреди това вицепремиер беше лидерът на НФСБ Валери Симеонов, а Николова му беше шеф на кабинета.
През октомври 2018 година Симеонов нарече протестиращите тогава майки на деца с увреждания "кресливи жени" с "уж болни деца". Това предизвика бурна обществена реакция, но дълго време той отказваше да напусне поста. Все пак до оставката му се стигна през ноември.
Марияна Николова, сн. БГНЕС
Оттогава Николова е незабележима в кабинета и гледа да строи встрани от медиите. Вицепремиерът е дялан камък в държавната администрация, като е заемала различни постове при различни политически конфигурации, всичките свързани с разпределянето на милиони в икономиката. Тя няма политически опит, но и ГЕРБ са доволни от нея, защото е консенсусна личност, обясняват от "Обединени патриоти" пред Mediapool.
Кариерата на Николова започва в Министерството на държавната администрация и административната реформа по времето на тройната коалиция (2005 - 2009 г.). Заемала е ръководни длъжности, включително директор на дирекция "Правно-нормативни дейности" в Министерство на земеделието и храните. Била е член на Управителния съвет на Държавен фонд "Земеделие". Работила е и в Държавна агенция за метрологичен и технически надзор, както и като ръководител на правния отдел на НЕК.
Опитът ѝ няма нищо общо с туризма, но с това, че тя ще поеме досегашният пост на Ангелкова, ще се сбъдне дългогодишното желание на Валери Симеонов да ръководи изцяло този ресор или поне формално да е в ръцете на НФСБ.
През 2017 година неофициално се говореше, че Симеонов е настоявал да поеме туризма. Това негово желание обаче не бе удовлетворено. От тогава до сега Симеонов не пропускаше възможност да нападне Ангелкова. Основната причина за споровете между двамата бяха раздаването на концесиите на плажовете и заведенията по морето. Докато беше вицепремиер лидерът на НФСБ обяви как обществото отново е прецакано с плажните концесии и те отиват отново за групировките, което се случи по-късно. Конфронтацията му с Ангелкова достигна пик по време на изненадващите акции на Симеонов по заведенията на морето за мерене на шума.
Миналата година от НФСБ дори подадоха сигнал до тогавашния главен прокурор Сотир Цацаров за имотите на Ангелкова.
През последните години неведнъж Симеонов публично е нападал Ангелкова и е призовавал тя да бъде сменена.
mediapool.bg