Новите министри от временното правителство на австрийския канцлер Себастиан Курц положиха днес клетва пред президента Александър ван дер Белен, предадоха световните агенции в сряда.
Австрия е изправена пред предсрочни избори през септември след разпадането на коалицията на консерватора Курц с крайнодясната Австрийска партия на свободата (АПС). В понеделник се предвижда парламентът да гласува по предложение за вот на недоверие срещу Курц.
Новите министри, които са експерти, замениха политиците от (АПС), напуснали правителството след скандала с подалия оставка като вицеканцлер и лидер на партията Хайнц-Кристиан Щрахе.
Досегашните министри от Австрийската народна партия (АНП) на Курц остават на своите постове. Безпартийната министърка на външните работи Карин Кнайсъл, влязла в правителството по предложение на АПС, също запазва поста си.
Министърът на финансите Хартвиг Льогер става вицеканцлер. Бившият председател на Върховния съд Екарт Рац е новият вътрешен министър. Директорката на управлението на въздушното движение Валери Хакл поема министерството на транспорта, иновациите и технологиите. Офицерът от армията Йохан Луиф става министър на отбраната. Министерството на труда, социалните грижи, здравеопазването и защитата на потребителите поема бившият служител на ведомството Валтер Пьолтнер.
Правителството ще поеме управлението до извънредните парламентарни избори през септември. За целта обаче най-напред трябва да бъде отхвърлен вотът на недоверие към канцлера Себастиан Курц, който беше внесен от партията Сега /бивша Листа Пилц/ и ще бъде гласуван в понеделник.
Ако го загуби Курц може да стане първият лидер в австрийската история, отстранен от длъжност с вот на недоверие. В случай, че мнозинството от депутатите гласуват в полза на вота, президентът ще натовари нов политик със съставяне на ново експертно правителство.
Засега единствено партия НЕОС заяви, че няма да подкрепи вота с аргумента, че в момента не е нужно в страната да се създава по-голяма несигурност. Най-голямата опозиционна партия - на австрийските социалдемократи - настоява за създаване на изцяло ново правителство от експерти, но все още не е обявила категорична позиция за или против вота. От току-що напусналата коалицията Австрийска партия на свободата идват взаимно изключващи се сигнали.
Мълчаливият канцлер, отслабен от "Ибисагейт"
Ще устои ли Себастиан Курц на труса от "Ибисагейт"? Изправен пред вот на недоверие, сега австрийският канцлер е на горещия стол след оттеглянето на крайнодесните му съюзници, предизвикано от обвинения срещу тяхната партия, коментира агенция Франс прес.
Уволнявайки своя вицеканцлер, заснет в Ибиса при съмнителни финансови сделки, и след това обявявайки предсрочни избори, ръководителят на правителството се опита да запази контрол и да овладее последиците от небивал скандал в Австрия.
От първото му изявление в събота, двадесет и четири часа след разкритията, довели до падането на лидера на крайната десница Хайнц-Кристиан Щрахе, Себастиан Курц влезе в кампания, призовавайки австрийците да разширят мнозинството на неговата консервативна партия.
Но залогът на младия лидер да излезе по-силен от тази криза, се натъква на първия капан: в понеделник той ще се изправи пред вот на недоверие, внесен от малката екологична партия "Йетц" ("Сега"), която настоява за неговото оттегляне от канцлерския пост и за назначаване на експертно правителство до изборите, които трябва да се състоят през септември.
Социалдемократите и крайнодясната Австрийска партия на свободата (АПС) не изключиха да гласуват недоверие, образувайки на практика мнозинство за сваляне на Себастиан Курц и неговото правителство.
"Как да искаме доверие към някой, към когото току що сме проявили недоверие", отсече бившият вътрешен министър Херберт Кикъл, противоречива фигура в крайната десница, непосредствено след като в понеделник беше уволнен безцеремонно от канцлера.
За Курц запазването на министъра беше несъвместимо с продължаващото разследване на видеоматериала, заснет тайно през 2017 г. във вила в Ибиса, където Щрахе се показва готов да предложи австрийски публични пазари на мнима племенницата на руски олигарх.
В отговор на това останалите министри от АПС напуснаха правителството, оставяйки Австрийската народна партия (АНП) на канцлера сама на кормилото.
"Рокзвезда"
"Правителство в предизборна кампания, ръководено от канцлерство, превърнато в щаб на кампанията, това не е вариант", изригна депутатът Петер Пилц, основател на партията "Йетц".
Социалдемократите от Австрийската социалдемократическа партия (АСДП) оставят да тегне съмнение как ще гласуват на парламентарното заседание в понеделник. Те приканват канцлера да се оттегли сам и настояват за назначаване на преходен екип.
"Вече нямаме доверие в Курц", каза Томас Дроцда, един от ръководните дейци на АСДП. Нейната лидерка Памела Ренди-Вагнер, противник на Курц на предстоящите парламентарни избори, смята, че той "носи цялата отговорност за провала на опита за коалиция" с крайната десница.
Сключвайки в края на 2017 г. съюз с АПС, след парламентарните избори, които неговата партия спечели, Себастиан Курц смяташе, че е намерил надежден партньор, за да се изготви пътна карта за борба с имиграцията и затягане на условията за предоставяне на убежище.
Най-младият лидер в Европа, канцлерът, който сега е на 32 години и е започнал като дете-чудо в политиката, беше наречен "рокзвезда" от американски дипломат, на континент, завладян от надигането на популизма и радикалната десница.
"Себастиан Курц се излъга. И то много. Не може да се каже, че канцлерът не е бил предупреден. Той имаше достатъчно сигнали, показващи с каква съмнителна и хаотична пасмина е съставил коалиция", отбеляза вчера левоцентристкият вестник "Стандарт" в редакционна статия.
Осемнадесетте месеца във властта на десницата и крайната десница бяха осеяни с ксенофобски залитания на членове на АПС, от грижливо изчислени провокации на нейните лидери и от противоречиви инициативи на различни крайнодесни министри.
Опонентите често наричат Курц с прозвището "мълчаливия канцлер", упреквайки го, че не е надигнал глас срещу съюзника си. Двете партии непрекъснато изтъкваха хармонията помежду си. В събота Себастиан Курц се оправда с думите, че е имал "трудни за преглъщане моменти" от началото на тази коалиция.
Консервативната партия, на която той даде силен тласък през 2017 г., като допринесе за подмладяване на нейния имидж и провокирайки вече предсрочни парламентарни избори, има голяма преднина в проучванията за изборите за Европейски парламент в неделя. Тя дори увеличи преднината си с няколко пункта след разкритията в "Ибисагейт".
mediapool.bg