Кламер БГ - Новини: Нов рекорд – 11 181 заразени за ден. Болниците се запълват бавно, но на места са на предела

Нов рекорд – 11 181 заразени за ден. Болниците се запълват бавно, но на места са на предела

Коронавирус

|
Ср, 19 Ян 2022г. 13:26ч.
Нов рекорд – 11 181 заразени за ден. Болниците се запълват бавно, но на места са на предела

Нов рекорд – 11 181 заразени за ден. Болниците се запълват бавно, но на места са на предела

Общо 11 181 са новите случаи на коронавирусна инфекция в България за последното денонощие, което е рекорд от началото на пандемията. Рязкото увеличаване на броя на заразените се дължи на варианта Омикрон, който е по-заразен и по-лесно успява да заобиколи имунитета на преболедувалите и ваксинираните.

Регистрираните нови случаи са с 1185 повече от вторник. Всеки четвърти тестван през изминалото денонощие е с положителна проба, което показва, че настоящата вълна на пандемията е в своя пик. Активните случаи в страната вече са на 170 000, което са близо 3% от населението.

14-дневната заболеваемост в страната достигна 1215 на 100 000 души, като в 12 области тя е над 1000 на 100 000 души. Най-голяма заболеваемост в момента има в Благоевград – 2314 на 100 000 души и София-град - 2029 на 100 000 души.

Починалите с коронавирусната инфекция за денонощието са 91 души, от които 92.31% не са ваксинирани. Новопостъпилите в болнично заведение са 660.

Хоспитализираните са 5259, от които 554 в интензивно отделение.

В последните няколко дни броят на настанените за лечение в болница не се увеличава, което е показателно, че Омикрон не води до толкова тежко боледуване, колкото предишните варианти на вируса. При рекордни нива на активните случаи, в момента делът на хоспитализираните е на своя минимум - 3.1%.

Благоевград и Северният централен район са под най-голям натиск

Въпреки по-слабият натиск върху болниците при тази вълна, в няколко области на страната лечебните заведения са запълнени до критични стойности.

Най-сериозна е ситуацията в Благоевград и в Северния централен район, където влизат областите Силистра, Русе, Велико Търново, Разград и Габрово. Здравните власти обмислят прерайониране, така че области без големи университетски болници да получат достъп до такава, защото там има повече легла за интензивно лечение. Както вече стана ясно, заетостта на интензивните легла е основен индикатор, според който здравните власти ще налагат по-строги противоепидемични мерки, в това число и локдаун.

Близо 80% е запълнен капацитетът на болниците в област Благоевград за лечение на пациенти с Covid-19. Повечето интензивни легла обаче са свободни. От Регионалната здравна инспекция алармират за усложнена ситуация в училищата и детските градини, която няма как да бъде преодоляна без затварянето им, съобщи БНР. От 370 Covid-легла в болниците свободни са едва 87.

В областната болница ситуацията все още е под контрол, заяви директорът на лечебното заведение д-р Огнян Митев. "В "Реанимация" имаме няколко свободни легла. В предишните вълни са стигали над 200 хоспитализирани, в момента са наполовина, но в никакъв случай не мога да направя прогноза занапред", посочи той.

Повечето от заразените с Covid-19 са с леки симптоми и се лекуват в къщи, заяви д-р Веселка Мончева от РЗИ-Благоевград. Тревожна е тенденцията при децата и непълнолетните, където се отчита най- голям ръст на заразени. Това поставя под въпрос учебния процес в училищата

Северният централен район е в най-тежко състояние, според картата за заетостта на интензивните легла. В област Велико Търново, която попада в него, от вчера е спрян плановият прием на пациенти и плановите операции в болниците. Областта е със заболеваемост от 613 на 100 000 население. 75% е заетостта на интензивните легла във великотърновската областна болница.

Частичен локдаун обявиха в Средец заради рязкото увеличение на заразените с Covid-19. От днес затварят детските градини и яслите, което налага 750 деца да си останат у дома.

"Тази мярка се налага, тъй като от месец ноември имаме болен персонал – педагогически и непедагогически. Малък град сме и когато се разболее персоналът, няма кой да ги замести. В петък пак ще се събира Общинският щаб и ако има увеличение на заболелите, мярката ще се удължи до края на януари", заяви кметът на Средец Иван Жабов пред БНТ.

Натоварване в извънболничната помощ

Същевременно специалисти отчитат засилен натиск върху извънболничната помощ заради по-лекото протичане на варианта Омикрон. Това води до по-голямо натоварване за личните лекари и Covid-зоните на поликлиниките.

"Очакването е, вариантът Омикрон да направи така, че по-малко хора да влизат в болниците – така ще се натовари по-скоро доболничната помощ. Отварят се много Covid кабинети в клиниките. Там се обръща внимание както на активните случаи, така и на пациенти с постковид синдром", коментира в сряда пред Нова телевизия бившият директор на "Пирогов" доц. Спас Спасков.

Ваксинацията

През изминалото денонощие са поставени 18 990 дози ваксина, но в огромната си част става дума за бустери. Ваксинираните с две дози и ваксината на Янсен са малко под 2 милиона или около 30% от населението.

Реваксинирани са 8% от българите.

mediapool.bg