Кламер БГ - Новини: Неясен скандал за прекрояване на граници разпали Балканите

Неясен скандал за прекрояване на граници разпали Балканите

Европа

|
Пет, 16 Апр 2021г. 16:07ч.
Неясен скандал за прекрояване на граници разпали Балканите

Получен в Брюксел нон пейпър (неофицилен дипломатически документ - бел.ред), за който се твърди, че е изпратен от словенския премиер Янез Янша, за решаване на кризата на Западните Балкани с акцент върху подялбата на Босна и Херцеговина, разпали скандал в региона.

Словенският премиер отрича да е изпращал подобен доклад, но той продължава да е основна тема в страните от бивша Югославия.

Според медийни публикации в неофициалния документ се предлага още присъединяване на босненската Република Сръбска към Сърбия и присъединяване на Косово към Албания.

Янез Янша обаче каза, че не е изпращал подобен документ.

"За последно се срещнах с председателя на Европейския съвет (Шарл Мишел) миналата година. Едва ли бих могъл физически да му предам нещо през февруари или март тази година, както пише един портал", каза Янша, чиято държава предстои да поеме ротационното председателство на ЕС.

По думите му Словения сериозно търси решения за развитието на региона и европейската перспектива на страните от Западните Балкани, но подобни статии се опитват да предотвратят тази цел.

В цитирания документ се посочва, че сръбската част на Косово може получи специален статут по модела на южен Тирол. Хърватският национален въпрос пък може да се реши с присъединяване на повечето хърватски кантони в Босна към Хърватия или с даване на специален статут на хърватската част в Босна също по модела на южен Тирол.

Словенският външен министър Анже Логар също отрече премиерът Янша да е изпращал нон пейпър и направи оценката, че става въпрос за манипулация и опит да се компрометират правителството и президентът, пише сръбският вестник "Курир", цитиран от БТА.

Засега никой не е потвърдил официално, че председателят на Европейския съвет Шарл Мишел е получил от Словения документ с подобно съдържание.

"Янша иска подялба на Босна и Херцеговина, /хърватският член на босенското председателство Желко/Комшич е против, /сръбският член Милорад/ Додик го подкрепя. Евродепутатът Таня Файон се плаши от нова война на Балканите" - така вестникът обобщава в заглавие реакциите.

САЩ подкрепят териториалната цялост на Босна и Херцеговина

Държавният департамент съобщи от своя страна, че САЩ подкрепят суверенитета и териториалната цялост на Босна и Херцеговина, чието зачитане е записано в Дейтънското споразумение.

САЩ високо оценяват дългогодишното си партньорство с Босна и Херцеговина и остават посветени на общата цел - демократична, единна и просперираща Босна и Херцеговина по пътя към евроатлантическа интеграция.

Според словенски медии такъв документ вероятно съществува и е изпратен по тайни канали, а не съгасно редовната процедура. Говорителят на ЕС Петер Стано заяви, че официалните лица в Брюксел са запознати с написаното в медиите, но "не е известно да съществува такъв документ".

Бившият сръбски външен министър Владислав Йованович смята, че става въпрос за пробен балон, който да изпита реакциите в региона и на други заинтересувани страни.

Словения поема председателството на ЕС от 1 юли.

Русия е готова да разгледа нови аспекти на участието си в решаването на косовския въпрос, ако Сърбия иска, заяви руският посланик в Белград Александър Боцан-Харченко в интервю за РИА Новости, цитирано от вестник "Данас".

Участието на Русия в решаването на косовския въпрос сега се определя предимно от ролята й на постоянен член на Съвета за сигурност на ООН, напомни той. "Това е най-важното, защото проблемът за Косово е част от дневния ред на Съвета за сигурност. Това е много по-важно и по-принципно от сегашните преговори, защото при каквото и да е развитие на диалога е възможно само решение, което задоволява интересите на Белград и което може да бъде подкрепено от Съвета за сигурност на ООН", подчерта посланикът.

Скопие не приема подобен дебат

Каквото и да е прекрояване на границите на Балканите не допринася за стабилизацията на региона, коментира президентът на Северна Македония Стево Пендаровски, цитиран от БГНЕС.

Той отрече по време на срещите си с президента на Словения Борут Пахор да е разговарял да прекрояване на вътрешните или външните граници на Балканите, съобщи сайтът zoom.mk.

Независимо дали съществува такъв документ или не (нон-пейпър на Словения за решаване проблемите на Западните Балкани – бел. ред.), Пендаровски е убеден, че идеите за прекрояване на границите няма да бъдат подкрепени от Европейския съюз.

"Единственият път, който ни води към по-добър живот и благосъстояние на гражданите и държавата, е чрез изпълнение на необходимите реформи, които са ключови за нашето присъединяване към европейското семейство", каза македонският президент Стево Пендаровски

mediapool.bg