Кламер БГ - Новини: (Не)очаквана ваканция в Класическата гимназия с предизвестен край

(Не)очаквана ваканция в Класическата гимназия с предизвестен край

Общество

|
Пет, 19 Септ 2014г. 17:15ч.
(Не)очаквана ваканция в Класическата гимназия с предизвестен край

От две сгради - та в (не)очаквана ваканция. Така изглежда пет дни след откриването на учебната година ситуацията в Националната гимназия за древни езици и култури (НГДЕК) в София. При това въобще не е ясно дали учебният процес ще започне идния вторник или учениците още седмица ще научват ден за ден коя изложба може да посетят организирано и кой учител ще им изнася обща лекция в Софийския университет. Все занятия, които голяма част от гимназистите пропускат или се появят за кратко, с мотива "защо да си губя времето с глупости", а родители се тревожат, че ще изостанат с уроците.

Причината за всичко това е неприключила аварийна смяна на покрива на сградата на бившето 13-о училище до Женския пазар в столицата, където миналия септември НГДЕК бе настанена уж за кратко, докато приключи ремонтът на нейната сграда в Модерно предградие с 2.2 млн. лв. от еврофондовете.

Във временното положение обаче директорката на училището Мариела Папазова, част от настоятелството, от учители, родители и ученици видяха шанс гимназията да остане в центъра на града с мотива, че там е мястото на елитно училище като НГДЕК. Те намериха редица кусури на ремонта в Модерно предградие, включително азбест, и с бездействието на бившия министър на културата Петър Стоянович блокираха връщането на НГДЕК в покрайнините на София. Така останаха в сградата до Женския пазар, срещу която обаче други родители подадоха редица сигнали, че е опасна за здравето на децата им.

В резултат на противопоставянето на различните мнения за местоположението на гимназията в момента и двете сгради нямат разрешително за ползване от регионалната здравна инспекция.

Заради проливните дъждове подмяната на покрива, който е само малка част от проблемите на сградата на Женския пазар и е финансиран с 200 хил. лв. от Столичната община, не е приключила до 15 септември. После пък четвъртият етаж протекъл, здравната инспекция открила редица проблеми и по другите етажи, включително и на санитарни възли, и в четвъртък вечерта запечатала училището и не издала очакваното разрешително за ползване. Това стана ясно от обясненията на зам.-министъра на културата Боил Банов и на зам.-кмета на София Тодор Чобанов пред журналисти в петък.

За 23 септември сутринта е насрочена нова проверка на здравната инспекция, която трябва да каже ще позволи ли да се учи там. Строителната фирма обаче била обещала да отстрани течовете до обяд в петък, каза Чобанов. Банов пък обясни, че ако идния вторник няма разрешение, тепърва ще се търси къде да учи НГДЕК, включително в трета сграда, но даде знак, че няма да върнат учениците в Модерно предградие, независимо че няма причини зданието там да остане затворено.

Зам.-министърът се измъкна от отговор на въпроса защо не настанят там децата, докато приключи ремонтът в 13-о училище, като каза само, че се мислели различни хипотези, но "спасителното връщане" в Модерно предградие щяло да предизвика недоволството на лагера, който е за оставане на НГДЕК в центъра на града, независимо от условията.

"Страх ме е да събера враждуващите страни, правят се сондажи поотделно за намиране на компромисен вариант, но такъв надали ще се постигне", призна Боил Банов.

"Императивно и административно не може да се въвежда общественият интерес, това с "да дойдат танковете" не върши работа", заяви той .

Макар да заяви на няколко пъти, че не го е страх да взема решения и не бяга от отговорност, всъщност Банов даде да се разбере, че сагата НГДЕК ще остане за следващото ръководство на Министерството на културата. Регионалното министерство е дало срок за прехвърляне на училището в Модерно предградие до зимната ваканция, тъй като на 5 април 2015 г. изтича крайният срок, поставен от Европейската комисия за приключване на проекта – тоест настаняването на НГДЕК в Модерно предградие, или прекратяването му и връщане на 2.2 млн. лв. на Брюксел, обясни зам.-министърът.

Нито той, нито Чобанов отговориха на въпроса дали общината или Министерството на културата са готови да платят тези пари, а прехвърлиха отговорността за това решение на регионалното ведомство.

Макар да отрекоха да е така, и двамата дадоха да се разбере, че се работи основно за оставането на НГДЕК до Женския пазар и прехвърлянето на другата сграда като собственост на общината, която вече дори имала две подходящи училища от "Люлин" за настаняване там.

Зам.-кметът по образованието увери, че ако общината получи сградата в Модерно предградие, няма да допусне по никакъв начин тя да се използва за друго освен за общинско училище, тъй като и без това в момента градът изпитва недостиг на училища и дори се строят нови. В същото време Чобанов намекна, че общината ще използва картата с НГДЕК, за да си получи етажи от сградата на Столичната библиотека на площад "Славейков", която през 2004 г. е дадена от държавата на общината срещу сградата на Класическата гимназия в Модерно предградие, която тогава е била общинска собственост. Ве още обаче общината не била във владение на цялата сграда и това пречело на ремонта й и придаването на желаната от кметството визия на библиотеката.

Усещането, че държавата и общината вече са взели решение НГДЕК да остане в компрометираната сграда на 13-о училище, се подсилва и от изявлението на Тодор Чобанов, че след ремонта на покрива й и планираните, но все още неосигурени 400 хил. лв. за смяна на дограмата, ще се търсят пари и за ремонт на двора и на електрическата инсталация на училището, която през миналата учебна година неведнъж даваше накъсо. Зам.-кметът се застрахова, че това щяло да се случи и дори гимназията да бъде върната в Модерно предградие, а зданието да се използва от друго училище.

И Чобанов, и Банов посочиха, че към тях има свръхочаквания заради създадената драма с Класическата гимназия, а тя от своя страна вреди на имиджа на училището. Зам.-кметът по образованието дори посочи, че според него Министерството на културата също е редно да се ангажира с търсене на решение на казуса, тъй като София има нужда от такова елитно училище.

Запитан дали проблемът в НГДЕК не се крие в изпълняващата длъжността директор на училището Мариела Папазова, срещу която има много жалби от уволнени учители и от родители, Банов каза, че конкурс за титуляр на поста ще бъде обявен от следващото ръководство, като се оправда, че трудно се обявяват 18 конкурса за училищата, които нямат титулярни директори.

mediapool.bg