Кламер БГ - Новини: Депутатите се върнаха с призиви за съгласие и обвинения във "фашизъм и неонацизъм"

Депутатите се върнаха с призиви за съгласие и обвинения във "фашизъм и неонацизъм"

България

|
Ср, 22 Апр 2015г. 12:17ч.
Депутатите се върнаха с призиви за съгласие и обвинения във "фашизъм и неонацизъм"

Депутатите от 43-тото Народно събрание подновиха работа в сряда с прочитане на традиционните декларации с приоритетите на партиите.

Изказванията на представителите на двете, съставящи правителството, партии направиха впечатление с помирителен тон и призиви за съгласие и компромиси. Бившите управляващи, които сега са в опозиция, пък акцентираха върху обвиненията - за "безпътицата" на дясната политика и проявите на "националпопулизъм, фашизъм и неонацизъм".

ГЕРБ - съгласие консенсус в парламента

ГЕРБ ще предложи комисия за промени в конституцията и ще подкрепи твърдо правителствените предложения за съдебна реформа, стабилност и устойчивост на държавата чрез постигане на европейски стандарти в съдебната система. Това заяви като приоритет на най-голямата парламентарна група през лятната сесия на 43-то Народно събрание председателят й Цветан Цветанов.

От парламентарната трибуна той подчерта колко важно е да има траен икономически, социален и институционален напредък - предпоставка и за политически успех. Затова ГЕРБ протяга ръка за сътрудничество към всички политици, които разбират това. Призвани сме да работим във все по-тясно сътрудничество по основните национални приоритети, очаквам в парламента да доминира съгласие и консенсус, заяви председателят на ПГ на ГЕРБ.

Предизвикателството пред нас е да осигурим такава нормативна база, която да направи невъзможно отстъплението от реформите за в бъдеще, посочи той.

Въпреки различните оценки за случващото се между Русия и Украйна, ние сме единни по въпроса за необходимостта от поддържане на високо ниво на националната сигурност и отстояване на националните интереси, подчерта Цветанов.

Радан Кънев: 43-ят парламент не е и няма да бъде революционен конвент

43-ят парламент не е и няма да бъде революционен конвент. Той е призван да търси компромиси, защото обществото е разделено. Време е да се сложи край на острото противопоставяне, на езика на омразата, да бъдем нетърпими към всеки корумпиран политик, независимо дали е от опозицията или от мнозинството, да се изчистим от корупцията, заяви съпредседателят на ПГ на Реформаторския блок Радан Кънев.

Да мислим не за нашите работни места, а за работните места на българите, апелира Кънев към колегите си от другите политически формации в НС.

Предстоящите три месеца ще дадат отговор за цялостното законодателство в сектор "Сигурност", за пакета здравни промени, по отношение на ключови контролни и регулаторни органи, на старта на процеса за избор на ново ръководство на КЗК, балансиране на пенсионната система, успешна правосъдна реформа и ограничаване на корупцията в публичния сектор, изброи спешните приоритети пред "десния" алианс Кънев. Всички тези

стъпки трябва да бъдат придружени със смели конституционни промени, посочи той..

Съпредседателят на ПГ на РБ препоръча на НС да бъде по-смело, да посегне и на "свещените крави в съдебната система", след като е тръгнало по пътя на конституционната реформа.

Според него за шест месеца 43-ят парламент е доказал, че изпълнява добре своите функции, че не е послушен инструмент на изпълнителната власт, но не е и спирачка за положителните промени и промяната на статуквото. Мнозинството, според него, е доказало също, че реално контролира правителството, като в същото време са направени полезни компромиси с опозицията.

БСП - последователна опозиция, но с друга, лява политика

"БСП лява България" ще продължи да бъде последователна опозиция, но опозиция, с друга, лява политика, необходима на България и нейното развитие, каза председателят на БСП Михаил Миков.

Според него страната ни се нуждае от лява политика, защото демографската криза и излизането на най-качествените български граждани, ще продължат да дават безпътица за България под ръководството на това управление. В последните две сесии най-повтаряната дума беше реформа - до степен, че хората възприемат повтарянето на тази дума като затягане на коланите, като ограничаване на плащанията, като съкращение, като безработица, отбеляза Миков.

По думите му България има доста тежки проблеми в международните си отношенията, включително и със съседни балкански страни. Според него изграждането на стена между границата с Турция и приказките на премиера по отношение на Гърция слагат нови бариери между нас и нашите съседи. Какво правят нашите съседи, попита той и допълни, те постигат съюзи за промяна на стратегически инфраструктурни трасета в Югоизточна Европа. А пък България била изключена от разговора по тази тема.

БСП ще се противопостави на следваната "дясна политика" в здравеопазването, в която "все повече доминира платената търговия с човешкия живот и здраве".

ДПС – отворено за стратегически решения, но след "освобождаване от националпопулизма и фашизма"

ДПС има законното основание да заяви, че е отворено за подкрепа за стратегически решения, свързани с българския национален интерес, но това минава през ясния профил на управлението на страната, заяви председателят на ДПС Лютви Местан в своята декларация.

Според него е налице процес, в който "дясното все повече да се идентифицира с националпопулизма, а поведението на партньорите на управляващите е чиста проба фашизъм и неонацизъм". Като пример той посочи внесените в последния ден преди депутатската ваканция промени в Наказателния кодекс, които предвиждат от 3 до 6 години затвор за предизборна агитация на език, различен от българския.

При последните избори представители на ДПС са получили 12 наказателни постановления за това нарушение. "И аз, и Тунчер, и Ферихан, и Мустафа сме също синове на Майка България и тя е наша родина", каза Местан и допълни, че върховенство на закона има там, където се гарантира равноправие.

Върховенството на закона не се свежда само до разделянето на един орган на две колегии, а е един много по-дълбок процес, каза Местан. "Ние, като партия, която през 1991 г. не подписа Конституцията, сме отворени за доста по-дълбоки реформи в нея, отколкото чуваме от вас като противоречиви идеи", отбеляза той. По думите му мнозинството акцентира по-скоро върху тяснопартийния интерес. Сами си го назовахте - целта на реформите е смяната на едни с други членове на съответните органи, каза лидерът на ДПС.

mediapool.bg