Премиерът Бойко Борисов, които преди няколко месеца беше недоволен задето президентът не е насрочил изборите за най-ранната възможна дата – 28 март, сега пак критикува президента, но точно за обратното – че не ги е насрочил със седмица по-късно.
В петък, при едно от многобройните си фейсбук включвания в последния ден на предизборната кампания, Борисов се опита да вмени вина на Румен Радев:
"Ако имахме държавен глава, а не кандидат за президент или кандидат за лидер на една партия и изборите бяха само с една седмица по-нататък - виждате, че пикът на вълната вече е надолу, ваксинираните стават повече от заразените (...) щеше да е много по-спокойно и нямаше да се налага в такава екстремна обстановка да подготвяме машинното гласуване и всички мерки".
Вероятно поради огромната си натовареност покрай обиколките с джипа Борисов е забравил, че по-рано застъпваше съвсем друга теза.
В началото на декември президентът анонсира, че ще са на 28 март. Преди окончателното решение за датата обаче, Радев проведе консултации с парламентарни и извънпарламентарни партии, със здравните власти и изборната администрация. Тогава той поиска от здравните власти прогноза за развитието на епидемията и план за изборите, а те от своя страна го призоваха първо да насрочи датата.
От ГЕРБ започнаха да го критикуват за това, че иска да отложи вота. Към онзи момент и Борисов настояваше за възможно най-ранната дата - т.е. 28 март.
"Президентът сега се чуди как на база на медицински специалисти да отмени изборите, но да се опира на това, че никой не може да му даде прогноза е грозно", каза на 5 януари Борисов и добави:
"На 28 март имаме обявена дата за избори. За тази дата се готвим и подготвяме медицинския протокол навсякъде. Ако можеше някой да даде прогноза какво ще се случи до 28 март, той щеше да е шеф на СЗО, макар че и те не знаят. Виждаме, че съседите и в Европа са в пълен локдаун".
"Здравните власти се готвят за парламентарни избори на 28 март", каза здравният министър проф. Костадин Ангелов на срещата при държавния глава.
Радев обаче призова да се оставят "политическите аспекти" и да се обсъдят очакванията за карантината и ваксинацията.
"И какви са мерките за защита, които предвиждате и каква свобода ще имат партиите при кампанията?", попита Радев.
"В мига, в който президентът обяви датата на изборите, ние ще го представим (планът за провеждането на изборите - бел.ред.), защото в противен случай той ще прилича малко като, образно казано, преждевременното раждане, ще има сериозни рискове за резултата. А мисленето за мобилни секции, за изграждането на секции за специално гласуване на хора под карантина - да, мислим, господин президент, как да гарантираме правото на хората, които са поставени под карантина, тъй като те по закон нямат право да напускат домовете си", отговори здравният министър.
Тогава той също така твърдеше, че от два месеца се разработва медицински протокол за провеждане на изборите в условията на пандемия - адаптира се от международния опит и ще бъде ясен в момента, в който президентът насрочи изборите.
Председателят на парламента Цвета Караянчева също атакува президента заради това, че обмисля вариант с друга дата. "Нека президентът излезе и да каже защо иска да промени датата на изборите (...) За нас от ГЕРБ няма значение коя е датата. Ние сме готови за избори, когато каже президентът. Нека президентът излезе и да каже защо иска да промени датата на изборите, след като предварително беше обявил тази дата и на кого не отърва тази дата? Нека той да каже, не мога да кажа аз", каза Караянчева на 6 януари.
Тогава тя твърдеше, че "да се чуди президентът Радев, как на базата на медицинските специалисти да отмени изборите на друга дата, е грозно".
На 14 януари президентът насрочи изборите за 4 април. ГЕРБ първо определиха датата като приемлива, а минути след това започнаха да я критикуват, защото тогава е католическият и арменският Великден и това можело да доведе до затрудения пред гласуването на българите зад граница.
В нито един момент обаче ГЕРБ или здравният министър не са настоявали за по-късна дата на изборите заради прогнозиран ръст на Covid- заразата.
В момента България е в пика на третата вълна. Болниците са препълнени. Хиляди карантинирани ще бъдат лишени от правото и задължението да гласуват.
mediapool.bg