Испанското правителство заплаши с отнемане автономията на Каталуня, ако тя едностранно обяви независимост след неделния референдум, обявен от Мадрид за незаконен и съпътстван със сблъсъци и полицейско насилие. Заплахата последва снощното изявление на премиера на Каталуня, че ще внесе резултатите от референдума в регионалния парламент.
Премиерът Мариано Рахой се изправя пред най-голямата от десетилетия насам конституционна криза в Испания, след като белязаният от насилие референдум в неделя за независимост в Каталуния отвори вратата пред този най-богат регион още тази седмица да потегли към отделяне.
Сепаратисткото правителство на Каталуния обяви тази нощ, че 90 процента от подадените гласове са за независимост. Говорителят на правителството Жорди Турул каза, че в референдума са участвали 2,26 милиона души и 2,02 милиона са гласували за независимост. Гласували са около 42,3 процента от общо 5,34 милиона избиратели в Каталуния. Бюлетина с "не" са подали 7,9 на сто от гласувалите, празните бюлетини са 2 на сто, а невалидните - 0,9 на сто.
Тези резултати не са изненада, предвид факта, че се очакваше много противници да отделянето от Испания да не участват в гласуването. Проучванията на общественото мнение сочеха около 40 на сто подкрепа за независимостта.
Каталунското правителство съобщи, че при сблъсъците по време на забранения референдум са ранени най-малко 893 души, които са потърсили медицинска помощ, предаде Ройтерс. Четирима от тях са пострадали сериозно, но състоянието им е стабилно.
"Всичко може да стане още по-лошо", предрича в редакционна статия умереният каталунски вестник "Вангуардия". "Навлизаме във фаза на стачки и улични протести и с повече динамика, повече репресии", пише вестникът.
Каталуния е център на промишленост и туризъм, които съставляват една пета от испанската икономика. Областта е производствена база за големи многонационални компании от "Фолксваген" до "Нестле" и домакин на най-бързо разрастващото се търговско пристанище, отбелязва Ройтерс.
Барселона се кани да задейства процедурата за обявяване на независимост
Каталунците извоюваха правото да имат независима държава, заяви късно снощи премиерът на Каталуния Карлес Пучдемон в тържествено обръщение.
Той добави, че до няколко дни неговото правителство ще внесе резултатите от референдума в регионалния парламент, за да може той да приложи закона за референдума. Той предвижда едностранно обявяване на независимост, ако мнозинството избиратели се произнесат за отделяне от Испания, напомня Ройтерс.
Изявленията на Карлес Пучдемон останаха на стъпка от обявяването на независимост, но те хвърлиха предизвикателство към Рахой, който има конституционното право да уволни регионалното правителство и да постави Каталуния под централен контрол до произвеждането на предсрочни избори там.
В понеделник Пучдемон заяви, че е необходимо международно посредничество за кризата между Мадрид и региона, предаде Франс прес.
"Имаме нужда от присъствието на трета страна", заяви Пучдемон на пресконференция в Барселона. Той подчерта че за да бъде ефективно, посредничеството трябва да бъде международно и изрази надежда, че обстановката ще се успокои.
Освен това каталунският премиер поиска изтеглянето на всички полицейски сили, разположени от Мадрид в автономния регион. Регионалното правителство е взело решение "да поиска изтеглянето на всички полицейски сили, разположени в Каталуния", визирайки испанската национална полиция и Гражданската гвардия, съобщи Пучдемон, цитиран от ДПА.
Пучдемон потвърди, че утре ще бъде организиран протест в подкрепа на независимостта. Според него "няма други варианти", освен прилагането на резултатите от референдума, който беше спечелен от сепаратистите.
Над 40 каталунски профсъюзи и местни организации обявиха, че излизат във вторник на стачка заради нарушаването на “правата и свободите“ от централната власт. Метрото в каталунската столица Барселона съобщи, че се присъединява към стачката. Барселонското метро няма да работи утре от 9:30 часа до 17:00 часа местно време (10:30 часа до 18:00 часа българско време).
Испания може да отмени временно автономията на Каталуния
Испания може да използва конституционните си правомощия да отмени временно автономията на Каталуния, ако регионалният парламент обяви независимост, предаде Ройтерс, цитирайки испанския министър на правосъдието Рафаел Катала.
По силата на чл. 155 от испанската конституция централното правителство може да отменя временно автономните правомощия на властите на регионите.
"Чл. 155 е налице. Ще използваме цялата сила на закона", обеща Катала. "Наше задължение е да разрешим проблемите и ще го направим, въпреки че това включва някои мерки, които може да са неприятни", добави той.
"Но ако някой обяви независимост, ще трябва да му кажем, че не може", подчерта министърът на правосъдието в интервю по телевизията.
По-рано испанският премиер Мариано Рахой заяви, че не е “проведен референдум за независимост“. Той допълни, че каталунските власти са били наясно, че референдумът е незаконен, но са продължили с намерението си да го осъществят въпреки това. Премиерът поздрави испанската полиция за вярната служба.
Междувременно кметът на Барселона Ада Колау призова Рахой да подаде оставка заради действията на правителството срещу каталунските граждани.
“Той е страхливец, който се крие зад прокурори и съдилища. Днес прекрачи всички граници с действията на полицията срещу нормални хора, възрастни хора, семейства, които защитаваха основните си права”, допълва още Колау и определи действията на централната власт в Мадрид като “пълна диващина“.
Според лидера на социалистите териториалната цялост на Испания е в опасност
Териториалната цялост на Испания е в опасност след неразрешения референдум за независимост в Каталуния, заяви лидерът на опозиционната Испанска социалистическа работническа партия (ИСРП) Педро Санчес, цитиран от ДПА.
Санчес каза, че партията "подкрепя териториалната цялост на нашата страна, която днес е в опасност".
Проявите на полицейска бруталност срещу каталунци "очевидно не могат да бъдат одобрени от никой демократ", продължи социалистическият лидер. Той обвини и премиера Мариано Рахой, и каталунските сепаратисти, че са разпалили кризата, защото политиките им са се провалили по възможно най-лошия начин.
ЕК призова за бързо начало на диалог между властите в Каталуния и Мадрид
Европейската комисия призова в понеделник за бързо преминаване към диалог между властите в Каталуния и в Мадрид.
Съгласно испанската конституция вчерашното гласуване в Каталуния бе незаконно, се посочва в изявление на комисията, прочетено от говорител на институцията и цитирано от БТА. За ЕК това е вътрешен въпрос за Испания, който трябва да бъде решен по силата на конституцията, добави говорителят.
Сегашният състав на ЕК, както и предишният, вече се произнесоха, че ако бъде свикан референдум, съобразен с конституцията, това ще означава, че напускащият държавата регион ще напусне и ЕС. Извън правния поглед, ЕК вярва, че е време за единство и стабилност, не за разделение.
Призоваваме всички бързо да преминат от противопоставяне към диалог. Насилието никога не може да бъде средство в политиката. Вярваме във възможностите на премиера Мариано Рахой да се справи при пълно спазване на конституцията и основните права на гражданите, допълни говорителят.
Попитан по повод настояването на евродепутати от различни политически групи срещу Мадрид да бъде задействана процедурата по чл. 7 от договора за ЕС - отнемане правото на глас в Съвета - говорителят отговори, че ЕК е готова да участва в подобен разговор в Европейския парламент. Той уточни, че това следва от подчинеността на комисията на евродепутатите.
Засега ЕК няма роля в двустранния диалог между властите в Каталуния и Мадрид, посочи говорителят в отговор на въпрос дали комисията ще стане посредник в този случай. Той настоя, че въпросът с референдума за независимостта на Косово не може да бъде сравняван с каталунския референдум заради "специфичния контекст". По неговите думи в случая с Косово е имало становища на ООН, на Съвета на ЕС, на международната общност.
Не мога да говоря за неща, които не мога да докажа, заяви говорителят в отговор на въпрос дали ЕК знае за руска намеса покрай каталунския референдум. Много лоши неща бяха направени, някои от нас бяха ударени от тролове и ботове, но можем само да предполагаме (кой стои зад тези действия), допълни говорителят на комисията.
Германският външен министър Зигмар Габриел призова спешно да се води диалог между Каталуния и Испания и заяви, че е от решаващо значение да не се допусне събитията да излязат извън контрол след грубата намеса на националната полиция на вчерашния референдум.
"Кадрите, които видяхме вчера от Испания, показват колко е важно да се прекъсне спиралата на ескалацията", каза Габриел и призова за диалог между Испания и Каталуния. По думите му и двете страни трябва да запазят спокойствие и да работят за трайно политическо решение, което запазва върховенството на закона.
mediapool.bg