Кламер БГ - Новини: Над 130 български общини "поумняха"

Над 130 български общини "поумняха"

България

|
Пет, 30 Юни 2023г. 12:08ч.
Над 130 български общини "поумняха"

Над 130 български общини

Умните градове, които използват различни системи за решаване на инфраструктурни и пътни проблеми, за намаляване замърсяването на въздуха и подобряване на обществения живот, отдавна не са фикция. Макар все още за дигитализацията на градското управление, прилагането на решения в сферата на интернет на нещата (IoT), анализ на "големи" данни, сензори и прочие оптимизация на социалния и икономическия живот, да се говори основно в бъдеще време, всъщност в България над 130 общини внедряват умни решения в различни сфери.

Сред "поумнелите" градове у нас са и столицата, и областните градове, които си партнират успешно с телекома "Виваком". Някои от проектите включват управление на обществения транспорт, градско видео наблюдение, професионални WiFi решения, умно паркиране, умно сметосъбиране, контрол на достъпа, улично осветление, мониторинг на качеството на въздуха, дигитално образование, електронна администрация, решения за дистанционно управление на общинските съвети и дистанционно гласуване, както и телемедицина, посочват от компанията.

Резултатът е по-лесен достъп до обществен транспорт, здравеопазване, образование и културни събития и създаването на безопасна и удобна градска среда. За да стане това обаче, трябва да се тръгне от избора на подходящи технологии за съответния град. Затова проектните екипи и администрациите на градовете анализират неговите нужди, наличните ресурси и възможности.

Това включва събиране на данни и информация за текущото състояние на градската инфраструктура, проблемите с трафика, енергийната ефективност, обществените услуги и др. След анализа се определят приоритетите и целите за умния град и се избират подходящите технологии за постигането им. За да се оцени ефектът от едно решение, се изгражда т. нар. дигитален близнак - дигитална версия на реалната инфраструктура и системите в администрацията, с всички характеристики. Тези цифрови модели се свързват с реалните системи и дават възможност да се симулират в дигиталната реалност настоящи и бъдещи тенденции в развитието на градовете.

Въвеждането на умни решения в градската среда има дългосрочен устойчив принос за околната среда. Това включва по-ефективно използване на ресурсите, насърчаване на иновациите, оптимизиране на транспортната логистика, цифровизация на операциите и използване на функционалности за изкуствен интелект. Тези усилия имат голямо влияние върху възстановяването на биоразнообразието и намаляване на замърсяването на околната среда, дори се опазва човешкият живот.

Реално "поумняването" на селищата е безалтернативно и тези, които вече са предприели стъпки в тази посока, ще продължат дигитализацията си и въвеждането на все повече иновации, които да подобряват градската среда.

Може би най-разпространеният елемент на умния град е градското видео наблюдение с елементи на изкуствен интелект - цифрови системи за мониторинг и контрол, решаващи проблеми в сферата на сигурността и вътрешния ред и по отношение на спазването на закона за движение по пътищата. Всичко това вече е внедрено в Бургас, Благоевград, Пловдив, Плевен, Ловеч, Козлодуй, Силистра, Никопол, Тутракан, Трявна, Кирково, Чирпан, Червен бряг, Поморие, Созопол, Търговище, Никопол, Дряново, Средец и др.

Пловдив, Пазарджик, Стара Загора и Община Баните са успешни примери в умното управление на енергията и по-специално на уличното осветление. Тези градове използват сензори, анализ на данни и автоматизация за оптимизиране на енергийната ефективност на сгради, осветление на уличната мрежа и електрическите мрежи.

Разработването на интелигентни трафик системи, подобряване на градския обществен транспорт, използване на споделени превозни средства и разработка на инфраструктура за зареждане на електромобили са други изпълнявани проекти от редица градове. Сред тях са София, Пловдив, Стара Загора, Бургас, Плевен, Варна, Сливен и Благоевград.

Столицата и Бургас се възползват от решения за подобряване на ефективността на събирането и рециклирането на отпадъците, оптимизиране на маршрутите на сметосъбирачните превози и сензори за наблюдение на нивата на отпадъците в контейнерите.

Сред останалите смарт решения, от които може да се възползват градските управи, са технологиите за следене за течове на вода, за оптимално поливане на зелените площи и оптимизиране на системите за доставка на питейна вода.

Интерактивна градска инфраструктура - сензори и технологии за по-добра комуникация и взаимодействие с гражданите, в т.ч. предоставяне на актуална информация за транспорта, околната среда, наличността на паркинг места и други полезни услуги - са сред останалите "умни" решения за подобряване на градския живот. В крайна сметка целта е хората да са по-ефективни, да пестят време, да намалят въглеродния си отпечатък и да са по-устойчиви и отговорни към околната среда.

mediapool.bg