Испанците са ядосани и разочаровани, след като бяха призовани пред урните за четвърти път в последните четири години и някои от тях заявиха, че няма да гласуват, което затруднява прогнозирането как ще се излезе от политическата задънена улица.
В Испания цари политическа неяснота откакто социалистите спечелиха най-много гласове на парламентарните избори през април, но без достатъчно депутатски места за самостоятелно управление. Другите партии във фрагментирания парламент не подкрепиха усилията на и.д. премиер, социалистът Педро Санчес да състави правителство и във вторник вечерта той свика нови избори на 10 ноември.
Според политически анализатори на гласоподавателите толкова им е омръзнало да ги призовават да се явят пред урните, че избирателната активност може да се окаже по-ниска от обикновено.
"Мисля, че за пръв път няма да гласувам и от това ми става много неприятно", каза 47-годишният организатор на празненства Рубен.
"Тези политици не ме представляват. Те трябва да се вслушват в хората и да търсят решения, а не да ги налагат", добави той.
В опит да мобилизират привържениците си, политическите лидери побързаха да си прехвърлят едни на други вината за новите избори. Миналата седмица институтът ГАД-3 публикува изследване, в което се прогнозира 70 процента избирателна активност, близо шест пункта по-малко, отколкото на априлския вот.
Анкетите показват, че социалистите може да спечелят повече места на новите избори, но пак няма да успеят да постигнат абсолютно мнозинство.
Някои политици призовават за конституционна реформа за премахване на тази парламентарна безизходица. И.д. вицепремиер Кармен Калво заяви за радио "Кадена Сер" във вторник вечерта, че би било разумно изборните правила да се пригодят към новия политически пейзаж.
Дори хора, които възнамеряват да гласуват, са разочаровани.
"Ще гласувам, но ми писна от тази ситуация, която е предизвикана от неотстъпчивостта на всички политици. Нека се опитат да защитят интересите на Испания вместо своите собствени", каза 40-годишният адвокат Луис Делгадо.
Левият вестник "Паис" изтъкна риска от ниска избирателна активност в редакционна статия със заглавие "Окончателна безотговорност".
"Нашите лидери сериозно разочароваха обществеността", пише вестникът в друга коментарна статия.
Испания е четвъртата по големина икономика в еврозоната. Въпреки че икономическите последствия от политическата безизходица са ограничени, растежът се забавя и финансовите анализатори казват, че нови забавяния в реформирането на области като заетостта и пенсиите може да започнат да вредят.
"Фактът, че ще има нови избори е всеобщ провал, който се отразява на заетостта и инвестициите", каза Антонио Гараменди, председател на конфедерацията за защита на интересите на испанските предприятия СЕОЕ, за радио "Онда Сера".
Водещият индекс на мадридската фондова борса IBEX продължава да е на най-ниското си ниво за последните две седмици, но все пак по-високо, отколкото в началото на месеца и на годината. Лихвата върху 10-годишните облигации се понижи от равнището си от малко над 0,3 процента във вторник и сега е 0,26 процента.
Партийните лидери си размениха обвинения за безизходицата, а порой от обаждания и инициативи в последния момент в понеделник и вторник не доведе до пробив за съставяне на правителство.
"Не ми харесва какво става, защото парите, които ще се похарчат за поредните избори, трябва да се дадат за болници и училища. Те очевидно се вълнуват само за своите места и своите заплати", каза 60-годишната домакиня Мариана Руйо.
Вчера някои политици признаха, че търпението на избирателите се е изчерпало.
"Мисля, че на хората им е дошло до гуша от всички нас. Писнало им е", каза в парламента каталунският депутат Габриел Руфиан.
Испания се затруднява в съставянето на правителства откакто няколко нови партии като Подемос, Сиудаданос и крайнодясната Вокс се появиха на политическата сцена преди пет години. Десетилетия наред в политиката доминираха консервативната Народна партия и левоцентристката Испанска социалистическа работническа партия.
По БТА
mediapool.bg