Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов се опита да привлече партиите, чието правителство свали от власт , с обещания за анти-Путин коалиция, готовност да приеме социалната политика на "Продължаваме промяната", съдебната реформа на "Демократична България" и да се търси съгласие с всички останали политически сили в новия парламент за съставяне на кабинет. Той планира да създаде контактни групи с външни лица, които да са модератори в разговорите с останалите парламентарни групи по различни теми.
На първата си пресконференция след изборите на 2 октомври Борисов призова лидерите да се отдръпнат назад и декларира, че самият той не иска да е нито депутат, нито премиер или министър.
Макар да се върна като първа политическа сила на проведените в неделя избори, ГЕРБ няма мнозинство да управлява, но освен това се оказа в изолация, след като трите партии от предходната власт - "Продължаваме промяната" , "Демократична България" и БСП – обявиха, че няма да участват в коалиция с ГЕРБ и ДПС. Според тях ГЕРБ трябва да понесе отговорност за корупционния си модел на управление, но видно от сегашното поведение на Борисов, той и съпартийците му въобще не виждат такъв проблем.
"Морална е победата на ГЕРБ, триумф над мракобесието", обобщи Борисов, след като Томислав Дончев разказа как ГЕРБ печели в болшинството избирателни райони и общини.
"Най-важно в момента в България - кой е на страната на Украйна и кой не е, нека това да е първата тема, по която ясно да си заявим позициите. 3/4 от населението са за продължаване на евроатлантическия път. Втората тема - инфлация, финанси, икономика, енергетика, цени, то също минава през решения в парламента. Колко е ужасно това, което ни завеща правителството на "Промяната", вчера отново ни го показаха пазарите. Няма пари в хазната, всичко това може да се реши с редовно правителство. Заявяваме твърдо, че влизаме в еврозоната - лихвите ще паднат, пазарите ще се успокоят, ще можем да запушим дупките в хазната. Откъде идва самочувствието на Асен Василев, когато е загубил изборите?! Той знае състоянието, в което е оставил държавата", заяви Борисов.
"Учуди ме вчера Иван Костов - ГЕРБ, ДПС и "Възраждане" да направят правителство. До вчера обясняваха, че "Възраждане" са опасни, сега искат да ги вкарат в правителство. При подобна реторика от всички страни, не виждам изход", допълни той.
Според него е невъзможен вариант, в който ГЕРБ да управлява с ДПС, Стефан Янев и "Възраждане".
Плевнелиев и Паси ще са модератори по "антипутиновата тема"
Първата тема, по която ще се водят преговори, ще бъде "антипутиновата тема", за отношението към режима в Кремъл и войната в Украйна, разясни Борисов:
"Ще предложим контактна група, преговарящи екипи. Ще поканим хора с безспорна репутация по най-важната, "антиутиновата тема". Ще поканим Росен Плевнелиев, Соломон Паси като модератори".
"Ако искаме да тласкаме държавата към поредни избори, това е идеално за Путин. Няма парламент, не могат да се взимат решения за въоръжение, за нищо", коментира той.
"Това е време разделно. В това време не шикалкавиш, не се стаяваш", обърна се той към ПП и ДБ, чиито лидери вече отказаха разговори с ГЕРБ.
"При подобна риторика от всички страни аз не виждам някакъв изход - вариант, в който ГЕРБ с ДПС, Янев или "Възраждане" да управлява, при положение, че сме най-праволинейната евроатлантическа партия, не виждам. Само че не виждам и друг вариант за управление. Ако те (ПП и ДБ) ни откажат на нас, ние ще откажем на тях - и отиваме на нови избори. А войната е тука", допълни лидерът на ГЕРБ.
Малко след пресконференцията му бившият президент Росен Плевнелиев потвърди участието си в контактната група. Според източници от ГЕРБ, ако преговорите приключат успешно, Плевнелиев е вариант за министър-председател.
Готов съм на всякакви отстъпки и компромиси
Бойко Борисов обяви, че втората тема е "инфлация, финанси, икономика, енергетика, цени". "Ужасно е това, което ни завеща правителството на "Промяната". Всичко може да се реши с редовно правителство. Влизане в еврозоната, заявяваме, че влизаме там, това е второто, което предлагам на политическите лидери, пазарите веднага ще се успокоят", заяви той.
Борисов се ангажира ГЕРБ да подкрепи социалната политика на "Продължаваме промяната".
"Ние ще подкрепим социалната сфера. И аз обичам пенсионерите. Няма да се строи, няма да се правят капиталови ремонти", каза Борисов, който обаче повтори критиките си към съпредседателя на ПП и бивш финансов министър Асен Василев, че с исканията за пенсионните добавки "иска да счупи държавата".
Същият пример даде и със съдебната реформа на "Демократична България".
"Нека кажат тяхното предложение за съдебна реформа, ние ще го подкрепим. Но не да казват ние сме за Бойко Рашков срещу Иван Гешев – реформа с имена не е реформа", заяви Борисов.
Той се обяви против възможността оставката на главния прокурор да се запише в бъдещата програма на правителството. "В една правова държава има ред, по който това да се случи", мотивира се Борисов и препоръча на ДБ да представят предложение за такъв ред повреме на бъдещите преговори.
"Да кажат кои министри могат да го изпълняват, ще се съгласим и с това. Дори и от "Възраждане" има теми, по които сме на едно мнение. Мислим, че този подход е разумен, много пъти сме били в управление. Без лидери е много тежко, но ако искат без лидери - без лидери да е", каза Борисов и добави, че не е говорил и срещу Стефан Янев.
"Да се опитаме да успокоим ситуацията. Готов съм на всякакви отстъпки и компромиси", декларира бившият премиер.
"Изборите показаха, че народът на никого не даде самостоятелно право да управлява, народът каза стига сте враждували, намерете начин... Много илюзии изчезнаха - стъпкване, чегъртане и т.н. Близо 80% от хората казаха, че искат правителство", каза Борисов и добави: "Предлагам на другите партии да се дръпнем назад. Ранното ми пенсиониране също се оказа неправилно. Това показват резултатите от вота".
Борисов уточни, че участва лично в някои разговори с политици, с които е в добри отношения, а с които не е в такива – няма да участва.
Преговорните екипи ще разговарят с всички партии и ще се водят толкова дълго, колкото е необходимо. Първо ще се търси онова, което ни обединява, а после това, което ни разделя, разясни той и добави:"Нямаме бърза работа. Имаме служебно правителство".
Борисов се ангажира, че няма да разчита на отцепници от други парламентарни групи. "Ако накрая имаме подписан документ, той трябва да е като клетвен лист за тези, които са го подписали", каза той.
Борисов взе завоя и за машинното гласуване, което искаше да отменя, но сега, след като ГЕРБ спечели изборите, явно е на друго мнение. "Аз съм доволен от машините", каза той, макар да намекна, че са възможни манипулации.
В отговор на въпрос Борисов се пошегува, че е изпълнил обещанието си цените да паднат и след изборната победа бензинът вече е по-евтин.
mediapool.bg