Кламер БГ - Новини: Може ли София да свали бързо "ветото" срещу Скопие? Разделението в коалицията остава

Може ли София да свали бързо "ветото" срещу Скопие? Разделението в коалицията остава

България

|
Ср, 30 Март 2022г. 17:51ч.
Може ли София да свали бързо "ветото" срещу Скопие? Разделението в коалицията остава

Сн. ЕПА/БГНЕС

Управляващата коалиция няма промяна по официалната позиция за Северна Македония, коментира съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов в сряда.

Във вторник вечерта лидерите на партиите в коалицията са провели среща, на която според неофициална информация са били обсъдени политиката към Северна Македония и изборът на нов шеф на БНБ.

Иванов коментира, че не са били обсъждани решения, а "темата за ветото и докога да стои то е обект на постоянна дискусия в коалицията".

"Имаме позиция и в момента, в който видим достатъчно основания да смятаме, че българските национални интереси са защитени, ще можем да реализираме българския национален интерес Северна Македония да започне преговори с ЕС", допълни той.

"Очакваме от правителството на Северна Македония да покаже готовност да изпълни исканията на българския парламент, формулирани още в рамковата позиция и после потвърдени на Консултативният съвет за национална сигурност".

Рамковата позиция за Северна Македония от 2019 година е изпълнена с червени линии, като македонците също приеха подобна официална позиция за отношенията с България. Според дипломати двете позиции ограничават значително възможностите за реглирането на кризата между двете страни, но и в България, и Северна Македония, ревизията им е силно непопулярна.

Иванов повтори и тезата, че Северна Македония трябва да се придвижи възможно най-бързо към ЕС, но това не може да стане на цената на българските национални интереси.

В управленската коалиция има ясно разделение по отношение на Северна Македония. "Продължаваме промяната" и "Демократична България" защитават тезата, че трябва да се намери бързо решение, а БСП и "Има такъв народ" не допускат никакви компромиси по темата.

Президентът Румен Радев пък се опитва да наложи трудно изпълнимото условие Северна Македония да си промени конституцията, за да се гарантират правата на българите там, преди София да одобри преговорната й рамка за ЕС.

В сряда излязоха и резултатите от преброяването в Северна Македония, според които едва 3504 граждани на страната са се обявили за българи.

Новината бе коментирана от лидера на "Има такъв народ" Слави Трифонов, който потвърди какво мисли за вдигането на "ветото".

"Защо в една нормална, европейска държава, за каквато претендира Северна Македония, един човек би се страхувал да каже какъв е? Защото това не е нормална, европейска държава", посочи той, припомняйки, че десетки хиляди граждани на Северна Македония доказват българските си корени, за да получат българско гражданство.

На този фон в сряда от правителството потвърдиха, че еврокомисарят по въпросите на съседството и разширяването Оливер Вархеи ще посети България в следващите дни, за да се обсъди и бъдещето на Северна Македония.

"Като това, което искам да подчертая, е, че не става въпрос за ускоряване на някаква процедура, а за процедура за преговори, която отчита реални резултати. Позицията няма да се променя от това, което сме заявявали до този момент, а именно - двете държави работят съвместно, има подобрен диалог, да, това е факт, реално желание за постигане на резултати от двете страни, така че да се изчистват натрупани напрежения и конфликтни точки", каза началникът на политическия кабинет на премиера Кирил Петков Лена Бориславова .

По-рано тази седмица премиерът Кирил Петков каза, че очаква в близките седмици да се ускори евроинтеграцията на Северна Македония, но засега коалиционните партньори не дават сигнали, че се очертава промяна на българската позиция.

Публичният коментар на Христо Иванов също бе в тази посока.

Според Кирил Петков "някои от въпросите, които изглеждаха толкова трудни за преодоляване, сега изглеждат много реалистични за решаване".

Според неофициална информация правителството се опитва да намери решение за стартиране на преговорите на Северна Македония през първата половина на годината, но остава ключово поведението на македонските управляващи.

Правителството на Димитър Ковачевски е умерено и избягва провокациите, но остава твърдо на позицията, че не е склонно на преговори за "идентичността и езика на македонския народ", в които са вкарани редица чувствителн теми.

Допускането на отстъпки към България е силно непопулярно в Северна Македония и се атакува яростно от опозицията.

Въпреки твърдението на Кирил Петков за напредък на историческата комисия, тя не заседава често и засега няма публични доказателства за напредъка й.

Идеята на правителството на Кирил Петков бе да нормализира отношенията със Скопие, като се търсят общите ползи, и се създаде атмосфера на доверие. Това трябва да отвори възможности и за пробив по най-спорните въпроси като историята, например.

За целта вече работят пет общи групи, които търсят възможните общи ползи между двете държави в икономиката, инфраструктурата, културата и други области, но най-спорните теми остават.

С военната агресия на Русия срещу Украйна, въпросът за евроинтеграцията на Западните Балкани се изостри още повече и предвид интересите на Москва в региона, на България ще й става все по-трудно да мотивира позицията си.

mediapool.bg