Народното събрание пришпори в понеделник приемането на промените в Закона за защита от домашно насилие, с които "интимната връзка" се приравнява към брачното партньорство и съжителството без брак, а жертвите получават същите възможности за закрила. Това стана при много спорна законодателна процедура с две гласувания на текстовете в рамките на едно заседание, продължило около 7 часа.
БСП, "Възраждане" и ИТН се постараха да истеризират дебата с обвинения, че с тези промени се регламентират еднополовите връзки, защото в дефиницията за "интимна връзка" се използва неопределения термин "лица". Накрая мнозинството се поддаде натиска и промяни дефиницията, в която изрично бе посочено, че връзката може да е само между мъж и жена.
Обратът настъпи заради завоя на ГЕРБ, които се отметнаха от текстовете, на които техни депутати са съвносители, и гласуваха заедно с БСП, "Възраждане" и ИТН.
Искането на БСП да се предвиди изрично, че отношенията, подлежащи на закрила по реда на този закон, могат да са само между мъж и жена, първоначално бе отхвърлено. Но след това при прегласуване, резултатът се обърна – 110 "за" (43 от ГЕРБ, 1 от ПП-ДБ, 36 от "Възраждане", 20 от БСП, 9 от ИТН и един независим), 89 "против", почти всички от "Продължаваме промяната- Демократична България" и ДПС, както и двама "въздържал се".
Парламентът прекъсна лятата си ваканция и се събра извънредно след законодателната инициатива на ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС, провокирана от бруталното посегателство срещу 18-годишната Дебора в Стара Загора. Момичето бе обезобразено с макетно ножче, а основен заподозрян е нейният бивш интимен партньор Георги Георгиев.
Основният аргумент за законовите промени е, че в казуси като този жертвата не е защитена, защото законът предвижда защита само по отношение на брачни двойки и съвместно съжителство.
На първо четене промените в закона бяха подкрепени от 144 депутати, а "против" бяха 65 – всички те от "Възраждане", БСП и ИТН. Веднага след това мнозинството реши законът да бъде приет и на второ четене още същия ден. Мотивът беше, че ще има само една редакционна промяна в дефиницията за това какво представлява "интимната връзка".
Предложението за скоростното гласуване на промените бе направо от депутата от ПП-ДБ Надежда Йорданова, която беше правосъден министър в кабинета "Петков":
"Аргументите ми за това са следните: Първо, считам, че са налице изключителни обстоятелства -
така, както изисква Разпоредба 77, Алинея 2-ра, с оглед целта на закона и обществените отношения, които се регулират, и за съжаление, данните, които сочат нарастващите случаи на домашно насилие".
БСП настояха в законовата промяна изрично да бъде записано, че за интимна връзка може да се смята само тази между мъж и жена.
Надежда Йорданова предложи редакция на дефиницията за интимна връзка, като в нея беше включено наличие на сексуален характер и да е на повече от 60 дни. Тя каза, че са се съобразили с позицията на Върховния касационен съд. "И действително да обхване всички други хипотези, освен тези, при които лицата живеят като съпруг и съпруга, но не са обвързани в брак", поясни тя.
Окончателно приетият законов текст гласи:
"Съвкупност от доброволни, трайни, лични, интимни, сексуални отношения между две физически лица, от мъжки и женски пол, независимо дали споделят едно домакинство и чието възникване, съдържание и прекратяване не са обект на правно регулиране от друг закон. Трайни по смисъла от предходните изречение са отношения с продължителност поне от 60 дни".
"Джендъри" в главата
Преди уточнението, че става дума за интимна връзка между мъж и жена, БСП поведе въображаема битка срещу джендърите.
"Това е първият официален и законодателен пробив за узаконяване на еднополови връзки, за да се заобиколят Конституцията и Семейния кодекс. И ако стане, ще отвори вратите на много следващи стъпки", предупреди лидерът на БСП Корнелия Нинова. "Само джендъри са ви в главата", отговори ѝ Искрен Митев от "Продължаваме промяната – Демократична България" (ПП-ДБ).
"Дебора не беше в брак, не беше във фактическо съжителство, а в интимна връзка. И ако бяха приети промените, които предлагаме, тя щеше да получи закрила. Дебатът днес обаче показа колко просташки се мисли по тази тема", коментира съпредседателят на ПП Кирил Петков, който се опита да фокусира дебата върху случая в Стара Загора.
Според БСП обаче основната цел на промените е регламентирането на еднополовите връзки през Закона за защита от домашното насилие заради използването на термина "лица", както и поясняването, че това е връзка, която не се регулира от други закони.
"Защитавате единствено еднополовите връзки и искате да го запишете в конституцията, Лъсна същността на този законопроект", възмути се Георги Свиленски от БСП. Той предупреди, че президентът Румен Радев ще наложи вето на закона, Конституционният ще го отмени, но "този позор ще остане в историята на това Народно събрание".
Депутатът от ПП-ДБ Манол Пейков му отвърна, че логиката на закона е съвсем различна. В същото време той отбеляза, че хората, които са в еднополова интимна връзка, не са защитени в момента от никой закон.
Това накара Георги Свиленски тържествуващо да заяви от трибуната:
"И стана ли ви ясно сега на всички за какво беше този зор - за да узаконите еднополовите бракове, еднополовите връзки. Никаква Дебора, никакви момичета от Стара Загора".
Тошко Йорданов от ИТН го подкрепи с допълнителен "аргумент": "Всъщност ние приемаме закона, за да може хомосексуалните двойки, които явно се изпопребиват постоянно и не са защитени, както гражданинът Пейков заяви".
"Тези хора реално съществуват. Това прави закона по-хуманен", отвърна Манол Пейков.
БСП и "Възраждане" атакуваха мнозинството и заради това, че нарушава процедурите като приема законодателни промени на две четения в един ден, определяйки това като "погазване на конституцията" и дори "малък преврат".
"Конституционният съд ще отмени каквото и решение да се вземе днес, защото законът ще бъде атакуван или от президента, или от "Възраждане" заедно с други опозиционни партии", каза лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов.
Накрая мнозинството прие забележките и промени дефиницията. Въпреки това при така избраната от мнозинството процедура е много вероятно Конституционният съд наистина да отмени поправките заради процедурните нарушения.
60 дни интимна връзка, но от кога се брои?
Другият основен спор по предложената дефиниция бе за 60-те дни, които трябва да са минали, за да се смята една връзка за интимна.
"От кой момент се броят 60 дни? Вероятно от момента, в който са се отбелязали във Фейсбук", заяви реторично заместник-председателят на НС Кристиян Вигенин (БСП). Андрей Чорбанов от ИТН попита какво се случва, ако на 58-ия ден от връзка има сексуален контакт с насилие.
Корнелия Нинова на свой ред каза, че предложението за "интимна връзка" е несправедливо, защото пострадалият до 59-ия ден не може да потърси защита.
"Този текст е неприложим от доказателствена гледна точка, това както се го написали, няма как да бъде доказано. Този закон е мъртъв, жертвата не може да получи защита, ако не докаже, че е била в интимна връзка", каза тя.
mediapool.bg