Кламер БГ - Новини: Митов: Турският посланик излиза от предписанията на Виенската конвенция

Митов: Турският посланик излиза от предписанията на Виенската конвенция

България

|
Съб, 16 Ян 2016г. 13:46ч.
Митов: Турският посланик излиза от предписанията на Виенската конвенция

“Турският посланик на моменти, може би, излиза от предписанията на Виенската конвенция за дипломатическите отношения. Поканили сме го в съответния ред, не само чрез нота. В тази връзка разполагаме и с други инструменти да му бъде припомнено, че трябва да преодолее тези възприятия, създадени в българското общество”, заяви външният министър Даниел Митов пред Нова телевизия, в събота, във връзка с връчената протестна нота от МВнР до Сюлейман Гьокче, посланик на Турция в България.

"Поканата на турския посланик не е резултат само от предпразнични вълнения, а от редица на брой възприятия, понатрупали се в българското общество", каза министърът.

Запитан кои негови предишни прояви са го притеснили, Митов отвърна, че не иска да навлиза в подробности. Той обаче припомни последните събития около ДПС.

Министър Митов обаче отрече страната ни да реагира късно на действията на Сюлейман Гьокче.

“В дипломацията не е важна публичността, а крайният ефект. В нея се постигат резултати, без на целия процес да му се дава излишна публичност, защото той може да нарани не само двустранните взаимоотношения, но и българският национален интерес. Затова трябва да сме наясно къде пазим баланса и какво да артикулираме и какво не, за да не нараним двустранните си взаимоотношения с държава, която ни е важна“, каза още Митов.

Той уточни, че с Турция имаме "прекалено важни неща, за които да си говорим като охраната на югоизточната ни граница, като изграждането на транспортна инфраструктура и енергийни проекти, за да можем да си позволим събитията в една или друга българска партия да повлияят на процеса на развитие на двустранните ни взаимоотношения“.

Преди дни от думите на премиера Борисов стана ясно, че МВнР е връчило протестна нота до турския посланик у нас заради „неговите деяния и поведение“. От думите на Борисов се разбра, че става въпрос за поведението на посланика след труса в ДПС с отстраняването на лидера Лютви Местан. "По-склонен съм да считам, че желанието на турското ръководство беше да се информират колко прогнозируеми са процесите, които текат в ДПС. Нито по линия на Русия, нито по линия на Турция има зависимост", каза Борисов тогава.

Относно възможността за допускане на ислямизация чрез евентуалното възникване на клетки на радикален ислям у нас, външният министър каза , че страната ни трябва да има механизми за различаване на подобен тип поведение.

Митов призова да не се слагат под общ знаменател онези хора, които бягат от войната и имат нужда от закрила и помощ и други, които влизат в Европа по съвсем други причини.

“Солидарността на Европа не може да се проектира за сметка на сигурността на собствените граждани. Ние трябва да предприемем мерки. В България, въпреки че сме подложени на миграционен натиск, но страната ни със сигурност е много по-добро място за живеене отколкото голяма част от държавите, от които идват икономически мигранти. На бежанците трябва да им се полага, но трябва да се има предвид, че бежанският статут не е вечен”, добави още Даниел Митов.

По повод ултиматума, който през седмицата постави доскорошният президент Георги Първанов – или правителството номинира Ирина Бокова за генерален секретар на ООН, или АБВ оттегля подкрепата си за правителството, външният министър каза, че не възнамерява да влиза в този тон.

“Българската кандидатура за ООН ще бъде обявена официално и тя ще е тази с най-големи шансове за успех. Трябва да заложим на разпознаваема фигура, която да постигне консенсус“, обяви Митов. Той обясни, че номинацията не зависи само от ръководеното от него ведомство и напомни, че и други институции имат отношение към нея.

"Не бива да натоварваме кандидатурата с очаквания за безспорен успех . Пресконференцията на АБВ не допринесе по никакъв начин за успеха на българската кандидатура“, допълни той.

По думите на министъра номинацията на страната ни ще бъде официално обявена в момента, в който условията са най-благоприятни за нейния успех. "Не трябва да спекулираме с имена, а да залагаме на качествата, които стоят зад тях“, каза той.

От думите на Митов се разбра, че кандидатурата трябва да се радва на широк обществен и политически консенсус и затова преди тя да е официално номинирана, подкрепата от отделна партия най-малкото няма особено практическо значение.

"Ако трябва да оставя нещо след себе си като политик от ново поколение е да въведем културата на правене на политика без шантажи, изнудване и извиване на ръцете“, каза още външният министър.

mediapool.bg