Кламер БГ - Новини: Медийният регулатор бе попълнен с хората на Цветанов и Ковачки

Медийният регулатор бе попълнен с хората на Цветанов и Ковачки

България

|
Ср, 27 Апр 2016г. 12:37ч.
Медийният регулатор бе попълнен с хората на Цветанов и Ковачки

Без изненади София Владимирова (ГЕРБ) и Розита Михайлова-Еленова (БДЦ) бяха избрани в сряда за членове на Съвета за електронни медии (СЕМ) от квотата на Народното събрание. Парламентът взе решението си без дебат и с вяло представяне на доклада на медийната комисия от изслушването на кандидатите.

Розита Михайлова-Еленова бе подкрепена от 128 депутати, 3-ма бяха против, а 33 се въздържаха. За София Владимирова бяха дадени 108 гласа, 11 бяха "против" и 28 се въздържаха.

София Владимирова и Розита Михайлова-Еленова ще заемат местата на бившия председател на СЕМ Георги Лозанов и на Анна Хаджиева, чиито мандати изтекоха.

София Владимирова бе сигурен член на медийния регулатор, дори преди ГЕРБ официално да внесе нейната номинация при откриването на изборната процедура. Тя бе за кратко член на СЕМ по време на първия мандат на Бойко Борисов, избрана отново от парламентарната квота. Преди това бе пиар на бившата външна министърка и неуспешен кандидат за еврокомисар Румяна Желева. Извън това Владимира има опит и като сценарист. Тя бе предложена от председателя на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов и депутати от партията коментират неофициално, че тя е именно негова кандедатура.

Розита Еленова бе издигната лично от сестрата на Христо Ковачки Красимира Ковачка, която е лидер на парламентарната група на БДЦ. Тя е била пресаташе на Националната компания "Железопътна инфраструктура" и транспортното министерство. Любопитна подробност е, че Еленова е сестра на Теодор Михайлов от "Протестна мрежа".

Веднага след гласуването Атанас Атанасов (ДСБ) обяви, че е дал своя вот "против" "политическите имитации" с процедурата за избор на членове на СЕМ. Той припомни как при "късния Тодор Живков", за да се имитира плурализъм, е било въведено правило, че не може да има избор без двама кандидати.

"Тогава пускаха резервен кон за имитация, същото направихме и днес – задкулисно договорен избор, а в залата имитация", каза Атанасов.

Кандидатите за двете свободни позиции в СЕМ бяха шестима. Парламентът отхвърли кандидатурите на бившия директор на програма "Хоризонт" на БНР Васил Чобанов, издигната от депутата от ГЕРБ Методи Андреев (34 гласа "за", 12 "против" и 82 "въздържал се"), доц. Иво Драганов, издигнат от РБ преподавател в НБУ и НАТФИЗ (58 гласа "за" и 92 "въздържал се"), ректора на НАТФИЗ проф. Любомир Халачев, издигнат от АБВ, (77 "за", 12 "против", 79 "въздържал се") и журналиста Кин Стоянов, син на известния български сатирик Радой Ралин, издигнат от депутата Слави Бинев (46 "за", 10 "против", 90 "въздържал се").

Наличието на много кандидати от партиите в управлението се обяснява единствено с желанието да се симулира истински конкурс след провала на процедурата за избор на членове и ръководство на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК). Провалът се случи вследствие на желанието на премиера Борисов да докаже на ДСБ, че изборът не е предварително спазарен.

Преди откриването на процедурата за СЕМ партиите от мнозинството се договориха тази история да не се повтаря. Още тогава беше ясно, че София Владимирова ще стане член на регулатора.

По време на изслушването тя обяви, че СЕМ има нужда от "стабилност", което бе и предизборния слоган на ГЕРБ. Тя поиска регулаторът да покаже нужните "спокойствие и стабилност", за да получи доверието на обществото.

"Трябва да се избират генерални директори на двете медии, които са мерило за качествена журналистика. Не трябва да има и сянка от съмнение върху тях", каза Владимирова пред медийната комисия и се обяви за реформа в администрацията на СЕМ.

Новият член на СЕМ очерта като проблеми в медиите езика на омразата и отразяването на бежанската криза. Тя се обяви за засилване на саморегулацията в медиите, докато останалите кандидати говориха основно за засилване на регулацията. "Регулацията трябва да започне да отстъпва на саморегулацията, защото това показва зрялост на обществото и развитие на демокрацията. Трябва да се работи изключително за развиване на плурализма на мненията, защото това е най-важно за едно демократично общество", коментира Владимирова.

Тя бе един от сравнително добре представителите се кандидати на изслушването. Другият, който показа значително познаване на медийната регулация, бе доц, Иво Драганов, издигнат от Реформаторския блок. Той обаче не успя да бъде спазарен за мястото в СЕМ.

Розита Михайлова-Еленова обеща СЕМ да накара обществените медии да въведат най-добрите практики от частните телевизии. "Парите трябва да следват зрителя", призова тя и поиска всичко да се решава според рейтинга на отделните продукции.

"Обективният критерий е рейтингът. СЕМ трябва да бъде стожер. Съветът трябва да бъде проактивен, а не да обяснява после защо не е направил това или онова", каза Еленова по време на изслушването.

По някое време тя все пак вметна, че става дума за медии с обществени функции, а не за търсачи на рейтинг. Еленова каза, че тяхната програма трябва да се пише съгласно "националните приоритети на държавната власт и обществените приоритети".

Всичко това накара Васил Чобанов все пак да отбележи, че рейтингът на радио "Веселина" е малко по-висок от този на програма "Хоризонт" на БНТ. "Рейтингът не е всичко", каза Чобанов.

Рокадите в СЕМ ще продължат като говорителят на МВнР Бетина Жотева ще замени Анюта Асенова от квотата на президента в регулатора. Веднага след това на СЕМ му предстоят два важни избора – генерални директори на БНТ и БНР. В момента и.д. председател на СЕМ е Мария Стоянова, след като предишният председател доц. Георги Лозанов подаде оставка заради лиценза на телевизия "Пик", но колегте му в съвета го освободиха едва след изтичането на мандата му в края на март.

С новите попълнения от президентската и парламентарната квота СЕМ ще е съставен от четири жени и един мъж в лицето на бившия депутат от БСП Иво Атанасов .

mediapool.bg