Кламер БГ - Новини: Математик прогнозира, че Омикрон ще се появи в България до 15 декември

Математик прогнозира, че Омикрон ще се появи в България до 15 декември

България

|
Вт, 30 Ноем 2021г. 11:23ч.
Математик прогнозира, че Омикрон ще се появи в България до 15 декември

Математик прогнозира, че Омикрон ще се появи в България до 15 декември

Според математика проф. Огнян Кунчев новият Омикрон вариант на коронавируса ще влезе у нас между 10 и 15 декември.

Пред бТВ той прогнозира, че новият вариант ще се появи у нас заедно със студентите и работниците от Западна Европа, които се прибират у дома за празниците. Според Кунчев, ако "Омикрон“ навлезе у нас с пътуващите от Западна Европа, ще усетим ефекта на варианта в повишаването на случаите около Коледа.

Доц. Любомира Гломб, която завежда отдел "Вирусология“ в Националния център по заразни и паразитни болести каза, че не се наема с прогноза кога точно ще проникне "Омикрон“ у нас. "Засега РЮА има най-много опит. Симптоматиката не е различна. Тъй като населението на Южна Африка е по-младо, симптоматиката е по-лека, но това не бива да бъде извод, че ще бъде така за варианта по принцип. Предварителните прогнози са добри“, каза още Гломб.

Тя допълни, че основният начин за борба с инфекциозните заболявания е ваксинация и превенция под формата на противоепидемични мерки. "Така нареченият хибриден имунитет - от преболедуване и ваксинация, предпазва най-много“, каза вирусологът и отправи апел към хората да се ваксинират.

Омикрон може да рестартира пандемията във вида, в който беше в началото. Това ще се случи, ако не се овладее рискът и не се вземат мерки. Трябва да управляваме риска и да действаме като общност. Около това мнение се обединиха пред Нова тв завеждащият лаборатория по инфекции на мозъка в Берн д-р Аспарух Илиев, директорът на Института по молекулярна биология към БАН проф. Ива Угринова и пулмологът д-р Александър Симидчиев. Те съветват хората да не отлагат ваксинацията и да спазват мерките.

"Следя внимателно дискусията във Великобритания. Мнението на всички е да се изчака и да се види дали Омикрон вариантът ще е по-заразен от Делта. Очакването е мутациите, които имаме в този вирус – над 50, най-вероятно ще намалят имунната защита при ваксините или при преболедуване. Никой не очаква защитата да бъде нулева. Защита ще има, особено при хората с бустерна доза. Засега изглежда, че вирусът е заразен. В Южна Африка измества делта варианта. Все още не може да се каже дали е с тежко протичане и до каква степен елиминира ефекта на ваксините”, обясни д-р Илиев.

Той е на мнение, че този вариант няма да е "драматичен”, особено при ваксинираните. Според проф. Угринова е твърде рано за прогнози. Тя също смята, че трябва да се изчака няколко седмици, за да има повече данни.

"Засега знаем, че има заразени и че заразява с по-голяма скорост от Делта варианта. Това е всичко, което можем да кажем с известна категоричност. Тук се прокрадват въпроси дали е по-смъртоносен, няма как да кажем”, заяви тя. И подчерта, че няма място за паника, а напротив – подходът трябва да бъде разумен и отговорен.

Според проф. Угринова тестването на всички, влизащи в страната, трябва да бъде въведено като мярка, защото вирусът заразявал и ваксинираните.

Проф. Симидчиев посочи, че за разлика от Делта варианта, при който реакцията е била закъсняла, сега държавите, в които е открит вариантът Омикрон, са действали бързо и са започнали да секвенират проби.

"Надеждата не е стратегия. Не можем да се надяваме той да бъде по-лек. Може да правим това, което сме правили досега, но трябва да го правим систематично. Ако сгрешим, по-добре да е от гледна точка на безопасността”, подчерта пулмологът и депутат от "Демократична България".

mediapool.bg