Кламер БГ - Новини: Масови оставки в ТЕЛК-Пловдив заради присъди да връщат инвалидни пенсии

Масови оставки в ТЕЛК-Пловдив заради присъди да връщат инвалидни пенсии

България

|
Пет, 06 Ноем 2015г. 15:06ч.
Масови оставки в ТЕЛК-Пловдив заради присъди да връщат инвалидни пенсии

Всички лекари от ТЕЛК - Пловдив подадоха оставка в петък в знак на протест срещу нормативната уредба, която ги принуждава да връщат пари на НОИ при отмяна от съда на техни решения, в резултат на които са отпуснати инвалидни пенсии. В момента тече едномесечното предизвестие на медиците, като оставки не са подали единствено лекари, които в момента са в болничен.

Председателят на пловдивската колегия на Българския лекарски съюз д-р Георги Кръстев съобщи,

че в понеделник свиква спешен управителен съвет на съсловната организация, тъй като въпросът трябва да бъде решен. Ако проблемът не намери решение, пациентите в цяла Южна България могат да останат без медицинска експертиза.

Проблемът с оспорването на ТЕЛК решенията съществува от години и медиците периодично повдигат въпроса редът да се промени. Сега, ако по-висшият орган – Националната експертна лекарска комисия или съдът отменят решение на ТЕЛК, медиците от експертните комисии трябва да връщат на НОИ, при това с лихвите, отпуснатите вследствие на експертизата инвалидни пенсии.

Лекари от Пловдив коментираха, че понякога санкциите стигат до 3500 лева на човек. Медиците коментират, че грозящите ги санкции ги възпират да дават по-големи от 50% инвалидност, които водят до отпускане на пенсия за инвалидност. Те посочват, че на ден през кабинетите им минават над 100 души, натоварването им е голямо, а заплащането не е много добро, тъй като медиците от ТЕЛК са само на заплата от около 800 лева и нямат право да работят на второ място.

Засега няма данни подобно напрежение да има и в ТЕЛК-комисиите в други градове.

От началото на годината социалното и здравното министерства работят по промяна на модела на медицинската експертиза и отпускането на инвалидни пенсии, като идеята е двата процеса да бъдат отделени и лекарите да дават само оценка на трудоспособността, а втора – социална комисия да се произнася за необходимостта от инвалидна пенсия или други социални придобивки. Идеята е дори хора с процент инвалидност, които са в състояние да работят, да бъдат насърчени за това, вместо автоматично да им се отпуска пенсия.

Първоначално здравният министър Петър Москов дори предложи изобщо да няма ТЕЛК, а всеки лекар с определен лиценз, специалност и определени години стаж да може да извършва медицинска експертиза.

Реформата в ТЕЛК обаче зацикли и до момента няма представени промени в тази сфера.

Годишно през медицинска експертиза за първично освидетелстване или преосвидетелстване преминават между 170 000 и 250 000 души, а 450 000 души получават близо 900 000 инвалидни пенсии, което гълта годишно 1.6 млрд. лева или 20% от всички разходи за пенсии.

mediapool.bg