Първата ми реакция, емоционалната, беше да обявя гладна стачка? После се съсредоточих и видях колко съм смешна. Кого ще предизвикам с протеста си? Мафиотската ни държава? Главния прокурор? Съда? Посланиците на ЕС? Неправителствения сектор? Контролираните протестиращи или протестиращите, които нямат право на глас?
Решението на съда по делото „Масларова“ влиза с взлом в обществената дискусия за „реформата“ в съдебната ни система. То разбива, след процесите срещу Цветанов и Бисеров, всички илюзии, че обществото ни може да разчита на справедливо правосъдие.
Няма да се спирам на всички факти, които обвинението би трябвало да използва в това дело. Не ме интересува какво казал прокурорът след присъдата, защото по „доказателствата ще го познаете“, а не по това, което говори пред медиите.
Не съм присъствала на заседанията по това дело, не знам какво пише в обвинителния акт, а мотивите на съда все още не са написани. Но мога да кажа с пълна категоричност:
Първо – явно става дума за ялово обвинение, щом при такива очевадни факти от съдебното следствие, има като резултат оправдателна присъда за всички обвиняеми в това дело. До един – НЕВИННИ. Ето и имената им – Емилия Масларова, Иван Пенев, Димитър Димитров, Венцислав Драганов, Михаил Методиев и Росен Стефанов.
В йерархична структура, каквато е прокуратурата в България, всеки прокурор получава указания от по-горе стоящия. Особено в такива дела като това срещу „Масларова и сие“. А те за сведение на публиката, която мнозина подозират, че не е в час по темата „съдебна реформа“, се наблюдават от Върховната касационна прокуратура. Ерго, под контрол е цялото събиране на доказателства и крайното оформяне на обвинителния акт. Тогава що за почуда е, че на съда се представят негодни за процеса обвинения, а лицата от властта, поставени на подсъдимата скамейка, имат дързостта да говорят, че процесите срещу тях са политически?
Второто очевидно заключение от хода на това дело е, че съдът също не си е свършил работата. Тук не коментирам дори дали това е станало под натиск или срещу някакъв вид „бонус“. Защото, ако в хода на проточилия се повече от пет години процес съдът действаше единствено под санкцията на закона, той би трябвало да върне делото на прокуратурата за доразследване, ако е преценил, че не са събрани достатъчно доказателства по повдигнатото обвинение. Ама не. Иначе нямаше Татяна Дончева, адвокат на един от подсъдимите – Венцислав Драганов, да определи процеса като „социалистическа пиеса“.
Прокурорът по делото Калин Софиянски заяви след обявяването на присъдата: "Съдът очевидно не вижда проблем в липсващите 11 милиона лева. Не може да е вярно, че когато едно строителство струва 9 млн. лева, а са дадени 19 млн. лева, няма нито престъпление, нито нарушение“. Чудесно. Ами тогава защо няма обвинение за разхищение на държавни средства, ако на прокуратурата не са й стигнали пет години, за да събере достатъчно годни доказателства за престъпления по служба?
Понеже сме в период на дискусия за несъстоялата се съдебна реформа, искам да припомня, че под натиска на Венецианската комисия България прие Закон за отнемане на незаконно придобито имущество. Много оспорван и неприложен досега. Той позволява дори и без съдебен процес, лица от властта да бъдат проверявани за незаконно придобито имущество.
Това може да се случи навсякъде другаде по света – в „бели“ и не толкова бели държави, но не и в превзетата ни от олигархията територия. Иначе досега в хазната щяха да са постъпили милиарди левове от конфискувано имущество, което не може да бъде доказано с легални доходи.
Години наред питам задължените да прилагат закона марионетки защо не проверяват имуществото на хората от властта? У нас, както обичаше да казва един бивш политик, 50 на сто от населението е в шуробаджанашки и приятелски връзки, останалите - в криминално-политическа обвързаност. Няма нищо по-просто и ефективно от подобна мярка срещу мафията. Обаче на тези географски ширини това е ерес, дори само като намерение. Иначе отдавна щяхме да сме приключили с криминалния преход и да сме нормална държава. Ако този закон беше приложен и спрямо Масларова и компания, сега тя нямаше да се надсмива нагло над гражданите, а щеше да е чула присъдата, която й се полага. Професор Масларова, апропо…
Сергий Станишев - лидерът на европейските социалисти, а доскоро и на стопяващата се като антарктически лед българска левица - винаги е твърдял, че темата за ДС не била актуална за хората, а с нея са занимавали само шепа вманиачени? Обаче дела като това срещу Масларова, Бисеров и други лица от върхушката свидетелстват, че тъкмо Държавна сигурност осъществи криминалния преход и ограбването на националния капитал от шепа „бивши“.
„Не сме народ, а мърша“, проплака Петко Славейков преди повече от век. Как ми се ще да не беше прав поетът.
mediapool.bg