Международният олимпийски комитет (МОК) подкрепи решението на Международната федерация по лека атлетика (IAAF) да не допусне руския отбор по лека атлетика на Олимпиадата в Рио. Президентът на МОК Томас Бах заяви във вторник след среща на върха в Лозана с ръководителите на водещите международни спортни федерации, че лекоатлети от държави като Русия и Кения, които са уличени в системна употреба на допинг, ще могат да участват на Олимпиадата в Рио индивидуално. След индивидуално одобрение на всяка кандидатура от международните спортни федерации, тези атлети, които получат одобрение от IAAF, могат да участват в игрите под флага на своята страна, но не под белия олимпийски флаг.
Решението на МОК смекчава "санкцията" на Съвета на IAAF, който миналия петък единодушно потвърди решението за дисквалифициране на руската федерация по лека атлетика и съответно недопускане на руски лекоатлети на международни състезания. Такава възможност бе предвидена само за руски атлети, които живеят в чужбина и са проверявани от надеждни лаборатории, като те да могат да участват на Олимпиадата като неутрални състезатели. Преди ден руският министър на спорта Виталий Мутко допусна Международният олимпийски комитет да изключи всички руски спортисти от участие в лятната Олимпиада в Рио де Жанейро, но както става ясно, това не се случи.
Томас Бах отхвърли предположенията на някои медии, че преди срещата на МОК е имал консултации с руския президент Владимир Путин. Бах каза, че гледа на подобни спекулации с усмивка.
Състезатели от Русия и Кения трябва да минат на допълнителни проверки за допинг преди да бъдат допуснати на Олимпиадата в Рио де Жанейро, реши МОК.
На срещата е бил приет анти-допинг план от пет точки. В него се казва, че "презумпцията за невинност на атлети от тези страни" е "сериозно поставена под въпрос".
Томас Бах заяви, че отстранени от международни състезания ще бъдат всички, които са причастни към допинговия скандал в Русия, включително треньори и лекари.
Шефът на олимпийския комитет на САЩ Лари Пробст коментира, че по този начин всички, които са съпричастни към проблема с допинга, ще го вземат на сериозно и ще започнат да се борят с него, за да го изкоренят от олимпийското движение.
Шефът на руския олимпийски комитет Александър Жуков е заявил на заседанието, че отстраняването на "чистите" атлети от участие в олимпийски игри е юридически необоснована стъпка и нарушава принципи на Олимпийската харта.
По мнение на руските спортисти, това е крайна степен на несправедливост и унижение на тяхното достойнство, изтъкна той. Жуков допълни, че сроковете на публикуване на отчета на
WADA за проведените допинг тестове на руските спортисти и възникналите проблеми в работата не са дали време за реакция на руските спортни власти.
На 16 юни WADA публикува отчет за допинг тестовете на руските спортисти. Бе съобщено, че от 2947 допинг теста, проведени от 18 ноември 2015 г. до 29 май 2016 г., положителни резултати са дали 52 теста.
Русия няма да бойкотира престоящите Олимпийски игри, съобщи Жуков пред ТАСС.
Той каза още, че руските лекоатлети, които никога не са нарушавали антидопинговите правила, както и представители на руската лекоатлетическа федерация, ще се обърнат към спортния арбитражен съд (CAS) и руският олимпийски комитет ще ги подкрепи.
По-рано представител на IAAF заяви, че асоциацията не възнамерява да приема жалби от отделни руски спортисти, независимо от заявлението на МОК. Единственият начин за тях е да се обърнат съм към CAS, уточниха от IAAF.
Преди гласуването на МОК руският парламент прие декларация, в която се казва, че отстраняването от олимпийски игри на спортисти, които не са уличени в прием на забранени препарати, директно нарушава правата на човека.
В декларацията се посочва, че приемането на допинг от спортистите на която и да е страна заслужава решително осъждане, но "прилагането на репресии по отношение на тези спортисти, които никога не са били замесени в нечестна игра...се явява не само несправедливо решение, но и подкопава основите на олимпийското движение".
По-рано съветът на IAAF реши да прекрати членството на руската лекоатлетическа федерация, с което лиши руските атлети от право на участие на Олимпиадата в Бразилия.
Безпрецедентните мерки спрямо Русия бяха приети след като през ноември м.г. световната антидопингова агенция разкри, че в Русия има развита допинг програма, покровителствана от държавата, включително с участие на службите за сигурност.
На срещата си във вторник МОК призова независимата международна антидопингова агенция (WADA) да свика през 2017 г. извънредна международна конференция за допинга.
mediapool.bg