Кламер БГ - Новини: МАЕ призова правителствата да инвестират повече във водород

МАЕ призова правителствата да инвестират повече във водород

Greenpool

|
Пон, 04 Окт 2021г. 16:49ч.
МАЕ призова правителствата да инвестират повече във водород

МАЕ призова правителствата да инвестират повече във водород

Правителствата трябва да увеличат инвестициите в производство на водород и вериги за съхранение, за да спомогнат за свеждане на нетните емисии до нула, посочи днес Международната агенция за енергията (МАЕ), цитирана от Ройтерс и БТА в понеделник.

Отделните страни и частните инвеститори са осигурили едва една четвърт от необходимите 1.2 милиарда долара до 2030 година, за да се разработи и разпространи водородът и той да се превърне в неизменна част от световните стратегии за нулеви емисии, съобщи организацията с централа в Париж.

Усилията трябва да са насочени към използването на водорода в повече сектори и разработването на технологии, които да направят по-евтино производството му от възобновяеми източници, се посочва в доклада на МАЕ.

Водородът е лек, лесен за съхранение и с голяма енергийна плътност, като не отделя пряко замърсители и парникови газове, когато се използва като гориво. Цената на производството му и опасенията за начина, по който то се случва, обаче са бариера за по-широкото му използване.

Водородът от възобновяеми източници може да струва между два до седем пъти повече, отколкото производството му от природен газ без улавяне на въглерод, според доклада. Нови технологии и мащабни икономии могат да спомогнат да се преодолее разликата.

Почти цялото количество водород в момента се произвежда от изкопаеми горива без улавяне на водород и в резултат на това се изхвърлят около 900 милиона тона емисии въглероден диоксид, което се равнява на общото количество от въглеродните емисии на Великобритания и Индонезия, съобщи МАЕ.

Общият капацитет на електролизерите, произвеждащи водород от вода, се е удвоил през последните пет години и близо 400 проекта са в процес на разработка или в ранен етап на развитие, се посочва в доклада.

Тези проекти трябва да увеличат доставките на водород до 8 милиона тона годишно до 2030 година спрямо под 50 000 тона през 2021 година. Това обаче е едва една десета от необходимите количества до 2030 година, за да се постигне въглероден неутралитет до 2050 година, отчитат експертите от агенцията.

Почти цялото потребление на водород през 2020 година е било в преработвателния и промишлен сектор. Той обаче може да играе съществена роля и в химическата промишленост, стоманодобива, транспорта и авиацията. В момента намаляването на емисиите е предизвикателство във всички сектори.

Понастоящем политиката на правителствата се фокусира върху производството, но е нужно да се включи потреблението в нови сектори, за да се насърчи изграждане на необходимото място за съхранение, както и зареждането на обектите.

В момента 17 правителства имат водородни стратегии, а над 20 други обявиха планове за развитие спрямо само три страни през 2019 година, съобщи МАЕ

mediapool.bg