Кламер БГ - Новини: Лошите студентски кредити се увеличават, заеми за над 10 млн. лева са платени от бюджета

Лошите студентски кредити се увеличават, заеми за над 10 млн. лева са платени от бюджета

България

|
Пет, 24 Фев 2023г. 19:30ч.
Лошите студентски кредити се увеличават, заеми за над 10 млн. лева са платени от бюджета

Сн. БГНЕС, архив

Лошите студентски кредити, които получателите ми не погасяват и се налага плащанията да бъдат поети от държавата, растат с около стотина на година. Към края на 2022 г. държавата е платила заеми за над 10 млн. лева от общо отпуснати кредити за близо 160 млн. лева. Част от тях са опростени по различни причини, но по кредити за над 7.7 млн. лева е задействана държавната гаранция, тъй като получателите им са спрели да ги плащат.

Сумата на погасените от бюджета лоши заеми (без опростените) е под 5 на сто от общо отпуснатите от 2010 г. до момента кредити за близо 160 млн. лева. Като брой те са около 6% от всички над 22 000 кредита.

Данните са част от доклад на министъра на образованието проф. Сашо Пенов към проекта за постановление за определяне на държавите гаранции за студентски кредити за 2023 г. И тази година сумата ще е 40 млн. лева.

Според Закона за студентското кредитиране заеми се дават на студенти за покриване на таксите за обучение, както и за издръжка. Има гратисен период, който включва срока на обучение плюс една година – в масовия случай 5 или 6 години. Срокът на погасяване е 10 години след изтичане на гратисния период.

Кредитите се отпускат от търговски банки, които имат споразумение с правителството. Ако получателите спрат да плащат задълженията си, те се покриват от държавната гаранция т.е. с пари от бюджета. След това сумите се дължат на държавата, която би трябвало да ги събира през Националната агенция за приходите. По информация на offnews.bg до края на миналата година данъчните са успели да върнат едва 2.2 млн. лева от платените от бюджета 7.7 млн. лева. Година по-рано сумата беше около 1.8 млн. лева – главници, лихви, съдебни разноски.

Преди време от образователното министерство обясниха, че основният проблем със събирането на парите идва от чужденците, обучавали се в страната. Те трудно биват откривани от НАП, тъй като са напуснали България. Освен това са взимали и по-големи кредити, тъй като става въпрос основно за учили медицина, където и таксите са по-високи.

Иначе данните от предходните години показват, че броят на лошите студентски кредити се увеличава със стотина на година. В края на 2021 г. те са били около 1300 на обща стойност 6.6 млн. лева. Към края на март същата година са били малко над 1200.

Студентските кредити се опрощават и съответно сумата се поема от държавата при раждане/осиновяване на второ или следващо дете, при настъпване на смърт на кредитополучателя или при настъпване на трайна неработоспособност. От 2010 г. до края на 2022 г. държавата е погасила заемите на 43 починали кредитополучатели, на 232-ма с второ или следващо дете и на 17 с трайна неработоспособност. Сумата за тези заеми е общо 2.26 млн. лева.

mediapool.bg