Председателят на Върховния касационен съд (ВКС) Лозан Панов предлага шефът на апелативния спецсъд Георги Ушев да бъде наказан заради делото срещу отстранената кметица на "Младост" Десислава Иванчева, съобщиха от ВКС.
Лозан Панов посочва, че Ушев е нарушил съдебния закон като е изискал от съдия Иво Хинов, който гледа делото за подкупа, да изпрати материалите по-бързо в неговия съд и освен това е образувал дело заради пускането на двете от ареста, без да са спазени всички срокове по НПК.
Сблъсък
Панов влезе в сблъсък с прокуратурата и съдии от апелативния спецсъд в края на миналата година, след като разпореди проверка на действията им по делото срещу Иванчева и Петрова. По това време двете бяха задържани от осем месеца, а мярката им бе висяща. Съдия Иво Хинов ги беше освободил под домашен ареста, но все още се чакаше окончателното произнасяне на втората инстанция по въпроса.
Тогава трима прокурори изпратиха писмо на Ушев, с което предложиха делото да не се дава за проверка, докато апелативният съд не се произнесе окончателно с опасението, че в противен случай проверката ще повлияе върху независимостта им. Материалите все пак бяха дадени и тримата върховни съдии, изпратени от Панов - Галина Захарова, Капка Костова и Галина Тонева – успяха да ги проверят.
В доклада си те записаха, че втората инстанция не е изчакала необходимите седем дни, указани в НПК, и е спряла освобождаването на двете още същия ден, в който е било постановено, без дори да разполага с пълния протокол от заседанието, в което съдия Хинов ги освободи.
Пак в същия ден шефът на спецсъда Ушев е бил в кабинета на Хинов. Тогава му е обяснил, че документите трябва бързо да се администрират, за да може да има окончателно произнасяне веднага.
Намеса по йерархията
"Това поведение като административен ръководител на по-горестоящ съд представлява намеса в работата на съдия от по-долустоящ съд, която не се основава на законови правомощия", пише в предложението на Панов.
Според него Ушев е "допуснал безпрецедентно накърняване на основната роля на съда на независим и безпристрастен арбитър за осъществяване на правораздавателната дейност при спазване на принципите на справедливост и точно прилагане на законите спрямо всички страни в процеса".
Другото нарушение е неспазване на срока, твърди председателят на ВКС. Законът изисква 7-дневен срок, в който страните по делото трябва да си разменят книжа и да се провери тяхната редовност.
Решение по предложението на Панов трябва да вземе съдийската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС). Досега обаче съветът е показал, че не е склонен да приема предложенията на председателя на ВКС.
Проверка с тенденция за отстраняване
В средата на декември ВСС реши да възложи на инспектората си да провери действията на самия Панов. Причина за това стана писмо от съдии от апелативния съд, ръководен от Ушев. Те поискаха ВСС да се произнесе дали с назначената проверка Панов не е накърнил тяхната независимост, тъй като тя е извършена преди окончателното произнасяне за ареста на Иванчева и Петрова. Т.е. съдиите се оказаха на едно мнение с прокурорите по този въпрос.
Досега инспекторатът не е излязъл с резултати. Тази проверка обаче може да има сериозни последици – ако инспекторите установят, че Панов е накърнил съдийската независимост, може да се стигне дори до процедура по отстраняването му от поста.
mediapool.bg