Лодкостоянка в квартал "Крайморие" в Бургас пази лодките на местните рибари от капризите на времето. Така плавателните им съдове не само получават подслон при бури, но и не търпят поражения вследствие на бурното море.
Благодарение на реализирания проект, подкрепен по Програмата за морско дело и рибарство (2014-2020 г.), реално са създадени по-добри условия за развитието на рибарството в района и са подобрени безопасността и условията на труд на местните рибари на територията на лодкостоянката в "Крайморие".
Защита за плавателните съдове
Реализирането на проекта е част от Стратегията за развитие на Местна инициативна рибарска група (МИРГ) "Бургас - Камено". Чрез него бяха доставени и монтирани обезопасителни съоръжения, т.нар. "фендери", чиято цел ще е да поемат ударите на плавателните съдове в доковете и така да се избегне повреждането на лодките, които ще акостират на кея в "Крайморие".
За обслужването на пристана е монтиран и конзолен кран с товароподемност 10 тона. Той ще улесни обслужването на лодките и ще обезопаси работата на рибарите. Кранът е разположен на кея зад южната предпазна буна и служи за изваждане и спускане на вода на плавателните съдове, повдигане на товари за нуждите и за обслужване на лодкостоянката.
"Изграждането на покрити лодкостоянки е приоритет в нашите планове като морска община и те са заложени в стратегията за развитие и подпомагане на рибарския сектор и модернизиране на лодкостоянките", коментира пред Mediapool Весна Балтина, заместник-кмет на община Бургас.
Тя уточни, че общината вече има два реализирани проекта за лодкостоянки. Единият е вече споменатия в кв. Крайморие, а другият е Ченгене Скеле. Характерното е, че под укритията на лодкостоянките могат да се приютят до 40 лодки. За първи път общината въвежда това облекчение за местните рибари.
"Очаквано това беше прието много радушно от рибарите", добави Балтина.
Лодкостоянката в "Крайморие", сн. Община Бургас
Прелюбопитен детайл е, че лодкостоянката в кв. Крайморие се използва и за различни културни събития - за празници на местната рибарска общност, фолклорни фестивали и редица други активности. За целта на лодкостоянката има изградена открита сцена със специално озвучаване.
С реализирането на проекта е изградена и нова котвена система, която ще осигури високо ниво на сигурност за закотвянето на плавателните съдове и инфраструктурата на лодкостоянката, безопасното съхранение, поддръжка, експлоатация и работа с тях.
За осигуряване на защита на зоните, които са в контакт с корпусите на лодките, са доставени функционални модулни понтони и фингери. Механизмът за закрепването им позволява да бъдат местени и монтирани без усилия навсякъде по кея. С поставянето на понтона ще се увеличи капацитетът на домуващите плавателни съдове на обекта.
Наред със съоръженията за плавателните съдове е изградена и подходяща инфраструктура (навес) за отдих, храна и почивка за работещите в сектора. Навесът е с площ 38 квадрата и е ситуиран от източната страна до съществуващата битова сграда. Той разполага с 24 дървени пейки и 12 маси. Той е демонтируем и преместваем за по-голяма функционалност.
В непосредствена близост до зоната за отдих е обособена и зона за спорт и фитнес на открито.
Субсидиране
Самият проект е наречен "Подобряване на условията на труд и безопасността на рибарите чрез инвестиции в "Специализиран пристанищен обект за обслужване на риболовни дейности - Място за временно укритие на риболовни кораби (защитена лодкостоянка) в кв. Крайморие, Община Бургас".
Той е реализиран по процедурата по мярка 1.8 „Рибарски пристанища, кейове за разтоварване, рибни борси и покрити лодкостоянки на територията на МИРГ Бургас - Камено” и е финансиран със средства от Програма за морско дело и рибарство 2014 – 2020 г. /ПМДР/, съфинансирана от Европейския фонд за морско дело и рибарство. Безвъзмездната финансова помощ по проекта е в размер на 377 522 лева без ДДС.
mediapool.bg